Buradasınız
Ana Sayfa > Özer Akdemir

1969 Nevşehir Hacıbektaş’ta doğdu. Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden 1993 yılında mezun oldu. Gazeteciliğe 1998 yılında Evrensel Gazetesi Zonguldak muhabiri olarak başladı. 2000 yılında gazetenin İzmir bürosunda muhabir olarak çalışmaya devam etti.

Bergama köylülerinin siyanürlü altın işletmesine karşı verdiği mücadelelerin haberlerini yaparak çevre gazeteciliğine yöneldi. Bergama haberleri nedeniyle “gazeteciliğin fikri takip ilkesine bağlılık konusunda gösterdiği çabadan ötürü” 2003 yılı Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri Jüri Özel Ödülü’nü gazeteci Neşe Düzel ile paylaştı.

Bu tarihten günümüze kadar da ağırlıklı olarak çevre sorunları ve ekoloji mücadelelerine yönelik haberler yaptı. Halen Evrensel Gazetesi İzmir temsilciliğine ve gazeteciliğe devam ediyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi.

Hayat Televizyonu’nda kurulduğu 2009 yılından 2016 yılında KHK kararı ile kapatılana kadar çevre sorunları ve buna karşı verilen halk mücadelelerini konu edinen haftalık “Çepeçevre Yaşam” adlı programının yapımcı ve sunuculuğunu gerçekleştirdi. Çepeçevre Yaşam programını halen Evrensel WEB TV üzerinden devam ettiriyor.

Kışladağ Altın Madeni özelinde, Türkiye’de ve KKTC’deki altın madenlerinin çevre, sağlık ve toplumsal etkilerini ele alan “Anadolu’nun ‘Altın’daki Tehlike / Kışladağ’a Ağıt” adlı kitabı 2011 Nisan ayında çıktı. Bergama Köylülerinin mücadelesinin sönümlenmesinde önemli bir role sahip olan Alman Vakıfları ve dış güçler olgusunun ardındaki bilinmeyenlerin izini de süren “Kuyudaki Taş / Alman Vakıfları ve Bergama Gerçeği” adlı kitabı 2011 Kasım ayında Evrensel Basım Yayın tarafından yayımlandı. Ege’nin iki farklı yöresinde 40 yıl önce yapılan uranyum madenciliğinin çevre ve sağlık üzerine etkilerini ele aldığı “Uranyum Uğruna / Dilsiz Çocukları Ege’nin” kitabı Eylül 2017 yılında Yeni İnsan Yayınlarında çıktı. Ülkenin dört bir yanında süren ekoloji mücadelelerinden doğa, yaşam ve insan öykülerinden oluşan “Doğa ve Direniş Öyküleri” başlıklı bir kitabı da Mart 2019 tarihinde Yeni İnsan Yayınevi tarafından yayınlandı.

Bir ekoloji aktivisti olarak uzun yıllar boyunca EGEÇEP yürütme kurulunda ve çeşitli komisyonlarda ekoloji mücadelesinin yürüten Akdemir, kuruluş sürecine aktif katkısı olduğu Ekoloji Birliği’nin ilk döneminde eş sözcülük görevi ve yürütme kurulu üyesi olarak görevlerde bulundu. Akdemir, halen Ekoloji Birliği Basın ve İletişim Komisyonu üyeliği görevi de yapmaktadır.

Sitemizdeki tüm yazıları

Evrensel’deki tüm yazıları

Top