Buradasınız
Ana Sayfa > Coşkun Özbucak

1958 yılında Ordu’da doğdu.. 19 Eylül İlkokulu, Hamdullah Suphi Tanrıöver Ortaokulu, Perşembe Lisesi’ni bitirdikten sonra, 1979 yılında İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü’nden mezun oldu. Öğretmenlik görevine ilk olarak 1980 yılında Gürgentepe (Şimdi Gölköy’e bağlı) Direkli Ortaokulu’nda başladı. Sırasıyla Mersin Mut İlköğretim Okulu, Ordu Gölköy Karahasan Ortaokulu, Kumru İmam Hatip Lisesi ve Ordu Endüstri Meslek Lisesi’nde öğretmenlik yaptı.

1989-1990 yıllarında başlayan kamu emekçilerinin sendikalaşma mücadelesinde yer alarak, Ordu’da kurulan ilk kamu emekçisi sendikası olan Eğit-Sen’in (Şimdiki Eğitim-Sen) Ordu’da kurucu başkanlığını yaptı. Emekli oluncaya kadar da Eğitim-Sen’de başkanlık ve yöneticilik görevini sürdürdü. Emekli olduktan sonra da sosyal, kültürel, siyasal çalışmalar içinde yer aldı.

30 yıl önce başladığı gazete köşe yazarlığını sırasıyla Gazete, Alternatif, Gerçek, Ordu Kent, Ordu Olay, Ordu Hayat, Gazete Okuyorum gazetelerinde yaptı. Şu an Gazete Okuyorum ve Ordu Hayat gazetelerinde köşe yazarlığını halen sürdürüyor.

Mitinge Karşı Miting, Üzülme Güneş Yeniden Doğacak (deneme), Ordu’dan İnsan Manzaraları (röportaj) ve Dilek Ağacı (öykü) adlı kitapları bulunuyor. Uzun yıllardır ekoloji mücadelesi içinde aktivist olarak yer alan Özbucak, ORÇEV (Ordu Çevre Derneği)’ndeki yönetim kurulu üyeliği yanı sıra Ekoloji Birliği YK üyesi olarak da Eş sözcülük görevinde bulundu.

Top