Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Manisa Salihli’de JES şirketi çiftçinin yolunu kapattı!

Manisa Salihli’de JES şirketi çiftçinin yolunu kapattı!

Manisa Salihli’de JES’çi şirket, imar planında çocuk parkı olarak geçen yere JES kuyuları açtı, çiftçilerin tarlasına giden yolu kapattı.

Manisa Salihli’de, Jeotermal Enerji Santrali (JES) şirketi, planlarda çocuk parkı olarak geçen yere üç tane JES kuyusu açtı. Yöre halkının aylardır süren mücadelesine ve açılan davalara rağmen çalışmalarına devam eden JES şirketi, şimdi de çiftçilerin tarlasına giden yolu kapattı.

ÇOCUK PARKINA ÜÇ TANE JES KUYUSU!

Salihli Belediye Başkanlığı tarafından 2017 yılında yapılan ihaleyle SANKO Şirketine yıllık 16 bin lira bedelle 3 yıllığına kiraya verilen arazi, imar planlarında park ve çocuk oyun bahçesi olarak geçiyor. Kira sözleşmesinde “kullanma amacı dışında kullanılamaz” maddesi yer alan alanda şirket üç tane jeotermal derin kuyusu açtı. Konutların yanı başında, çevresi tarım alanları ve bağlarla dolu araziyi “park” olarak kiralayan şirket, araziyi üç jeotermal kuyusunun yanı sıra trafolar, beton kulübeler, borular ve dev iş makineleri ile doldurdu.

BELEDİYE DUYARSIZ, ŞİRKET PERVASIZ!

Yöre halkı ve Salihli Çevre Derneği bugün konuya dair JES kuyularının olduğu bölgede basın açıklaması yaptılar.

Açılan JES sondaj kuyularına 50 metre uzaklıkta evi bulunan Emekli Öğretmen Hakkı Uysal, yapılan kiralama sözleşmesine tamamen aykırı olan bu durumun yasalara da aykırı olduğunu tahmin ettiklerini belirterek, “Tahmin ediyoruz çünkü kurumlara verdiğimiz dilekçelerin hiçbirine yanıt verilmiyor” dedi.

SANKO Şirketinin belediye ile yaptığı kira sözleşmesinin 8 ay sonra biteceğini belirten Uysal, “Enerji şirketleri insanların yaşam alanlarında orada kimse yaşamıyormuşçasına davranmaktalar. İlk günden bugüne neler yaşandığını burada oturan ahali gayet iyi bilmektedir. Gürültüler, toz, koku… Son olarak şirket, çıkan akışkanın tahliye ve geri dönüşüm borularını döşeme esnasında bağa giden yolu kapatmış, ulaşımı engellenmiştir” diye konuştu. Salihli Belediyesinin bu duyarsızlığını ve şirketin bu pervasız davranışını kınadıklarını belirten Uysal, konuya dair suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

“BAĞIMA GİREMİYORUM”

Öte yandan JES şirketinin yaptığı boru döşeme çalışmaları nedeniyle yolu kapanan ve günlerdir bağına gidemediğini söyleyen Çiftçi Serdar Akduman şunları söyledi: Şirket, bayramdan önce boru döşeme bahanesiyle bağımıza giden yolu kapattı. Tepkilerimiz sonrasında yol, geçtiğimiz günlerde yeniden açılmıştı ama şimdi başka bir yerden boydan boya araziyi kazarak tekrar yolumuzu kapattılar. Bereket bu aralar yağış var ve sulamaya gerek duymuyoruz ama ilaç atmamız gerekiyor, bağımıza gidemiyoruz. Toz, bağlara ve çevrede yaşayan insanlara çok büyük zarar veriyor. Tepki gösterdiğimizde göstermelik olarak suluyorlar ama sonra her şey yine eski haline dönüyor.

Özer Akdemir
Evrensel Gazetesi yazarı. 1969 Nevşehir Hacıbektaş'ta doğdu. 1998 yılında Evrensel Gazetesi ile başladığı gazeteciliğe halen gazetenin İzmir temsilcilisi olarak devam ediyor. Hayat TV'de Çepeçevre Yaşam programlarının yapım ve sunuculuğu yanı sıra, Anadolu’nun Altın’daki Tehlike / Kışladağ’a Ağıt, Kuyudaki Taş / Alman Vakıfları ve Bergama Gerçeği, Uranyum Uğruna / Dilsiz Çocukları Ege’nin, Doğa ve Direniş Öyküleri adlı kitapları bulunuyor. EGEÇEP Yürütme Kurulu ve çeşitli komisyonlar ile Ekoloji Birliği'nde Koordinasyon Kurulu ve Yürütme Kurulu'nda da görev yapmıştır.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top