Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Kuruluş Deklarasyonu

Kuruluş Deklarasyonu

56 ekoloji örgütü, farklı kentlerde yaptıkları ortak açıklama ile Ekoloji Birliği’nin kuruluşunu deklare etti.

Ülkenin dört bir yanından 50’nin üzerinde ekoloji örgütü tarafından 24-25 Mart 2018 tarihinde Eskişehir’de gerçekleştirilen toplantı sonrası oluşturulan Ekoloji Birliği, 27 Mart tarihinde de “kuruluş deklarasyonu”nu açıkladı. Deklarasyonda “Türkiye’nin dört bir yanında, doğanın can veren varlığını ve yaşam alanlarımızı korumak için mücadele verenler olarak, yaşamı savunma ve geleceği kurtarma çabamızı ortak hareketlilikle güçlendirmek için Ekoloji Birliği‘ni kurduğumuzu ilan ediyoruz” denildi.

YAŞAMI SAVUNMAK İÇİN

İlki Bergama’da 11-12 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirilen ekoloji örgütleri buluşmasına, Türkiye’nin 40 farklı yöresinden ekoloji örgütü katılmıştı. İkinci buluşmayı 24-25 Mart’ta Eskişehir’de gerçekleştiren ekoloji örgütleri ilke, program ve yapı tartışmaları sonucunda Ekoloji Birliği adı altında birleşmişti. 27 Mart tarihinde de Ekoloji Birliği olarak açıklanan kuruluş deklarasyonunda, birlik bileşeni olarak 54 ekoloji örgütünün imzası yer aldı.

Deklarasyonda, Bergama ve Eskişehir buluşmalarında sorunların ortak olduğu tespitinin yapıldığı belirtilerek; “Buna karşı; kendi yerellerimizde sıkışıp kalmamak, yaşamı savunma direnişlerimizi omuz omuza büyütmek, ülke çapına yayılan bir dayanışma ve örgütlenme zemini oluşturmak için Ekoloji Birliği‘ni kurmaya karar verdik” denildi.

Ekoloji Birliği‘nin, ülkenin içinden geçtiği bu karanlık dönemde direnişin güçleneceği, yeni yeni yerlerde filizleneceği ve yaşamı savunma iradesinin daha da kuvvetleneceği zeminlerden biri olacağının ifade edildiği deklarasyonda, “Yaşamı savunmak, ortak hareketliliği güçlendirmek için Ekoloji Birliği’ne” çağrısı yapıldı.

TARİHİN EN BÜYÜK DOĞA TAHRİBATI

Türkiye’nin, tarihin hiçbir döneminde bugünkü kadar büyük bir doğa tahribatıyla karşı karşıya kalmadığı tespitinin yapıldığı deklarasyonda şu ifadelere yer verildi: “Ekoloji mücadelesi, içinden geçtiğimiz bu karanlıkta geleceğe dair umudun hâlâ korunabildiği ve yaşam hakkı için kenetlendiğimiz en önemli mevzilerden biri, iktidar ve sermaye blokunun en çok köşeye sıkıştırılabildiği ve yaşam düşmanlığının en net teşhir edildiği bir mücadele başlığı haline gelmiştir.”

Deklarasyonda, yaşanabilir ülke, temiz hava, temiz su, temiz toprak isteyen yurttaşlar olarak, yaşam ve doğadan yana bir dünya özleminden vaz geçilmeyeceği vurgusu ile “Ekoloji Birliği’nde buluşalım, yaşamı birlikte savunalım” daveti yapıldı.

DEKLARASYON MADDELERİ

Ekoloji Birliği deklarasyonundan bazı maddeler;

• Ekoloji Birliği’nin temeli, yerellerdeki ekoloji mücadeleleri ve örgütlenmeleridir. Bütün yerel ekoloji mücadeleleri ve örgütlenmelerini doğal bileşenlerimiz olarak görüyor ve birlikte mücadele etmek için Ekoloji Birliği’ne davet ediyoruz.
• Ekoloji mücadelesini ve yaşam savunmasının siyasetini siyasi program ve tüzüklerden bağımsız olarak kendi bulunduğumuz alanlarda üretiyoruz.
• Yaşamı savunanların, birbirinin yarasını sarması, birbiriyle dayanışmasını hedefliyoruz. Ülkenin demokratikleşmesi, emeğin özgürleşmesi, barışın hakim kılınması için çabalayanlarla yan yana duracağız.
• Ekoloji Birliği sadece mevcut ekoloji örgütlerinin bir araya gelmesini değil, temel olarak gittikçe gelişen ekolojik ve yerel hareketlerin birlikte mücadele zeminini hedefler.
• Doğada sınırların olmadığını biliyoruz. Dünyanın her yanında aynı sorunlara karşı mücadele eden yaşam savunucuları ile buluşmanın, iş ve güç birliği yapmanın, dayanışmanın yollarını arayacağız. Çünkü onların mücadelesi, bizim mücadelemizdir.
• Ekoloji Birliği mücadelesinin maddi külfetini kendi özgüçlerimizle karşılamayı savunuyoruz. Mücadelenin parayla değil kolektif emekle, özveri ve dayanışmayla yürütülebileceğini düşünüyoruz.
• Hukukun nasıl ayaklar altına alındığını, yıllarca süren emek ve masraflarla kazandığımız davaların bir kalemde ortadan kaldırıldığını defalarca gördük. Buna rağmen hukuktan, hukukun adilce uygulanması talebimizden vazgeçmeyeceğiz.

Ekoloji Birliği Kadın Meclisi Kuruldu: Kadın Meclisi Kuruluş Deklarasyonu

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

2 thoughts on “Kuruluş Deklarasyonu

  1. Birliğiniz kuruluşu ve faaliyetleri geleceğimiz için umut verici bir adımdır. Sizleri tebrik ediyorum. Ancak, ekolojik sistemin korunması ve evrensel tarım politikaları konularında çözüm öerilerinizi de bu çalışmalarınızda görmek istiyoruz. Soruna değil çözüme odaklı bir yaklaşım benimsenirse daha faydalı bir hareket olacaktır.

Bir yanıt yazın

Top