Buradasınız
Ana Sayfa > Metin Sert

1959 yılında Manisa’nın Turgutlu ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Turgutlu’da yaptı. 1980’de yüksek öğrenimini bitirdi. Türkçe ve edebiyat öğretmeni olmasına karşın, bu görevini yapma imkânı olmadı. Nedenini ise “12 Eylül rüzgârının çarpması ve önüne çıkarılan engeller” olarak açıklıyor. Mezun olduktan sonra, öğretmen olarak tayinini ve öğrencilerle dolu sınıflar beklerken, 12 Eylül’ün sert rüzgârı kendisini demir parmaklıklarla tanıştırdı. Çok sevdiği ve kutsal saydığı bu mesleğe bundan sonra da dönme imkânı olmadı. 1402’likler gibi görev yapması yasaklanmış, sakıncalı personel olarak görülüyordu. Askerliğini de Uğur Mumcu gibi “sakıncalı piyade” olarak yaptı.

Özgürlüğüne kavuştuktan sonra bir süre önüne çıkartılan engellerle mücadele etmek zorunda kaldı. İş hayatına bir yayınevinde çevirmenlik yaparak başladı. Ancak okuma alışkanlığının giderek kan yitirmeye başlaması nedeniyle kitap sektörünün de krizli bir döneme girmesi sonucu bir ara ticaret yapmayı denedi.

2 yıllık ticaret deneyiminden sonra, İzmir’de bir dershanede Türkçe ve rehber öğretmeni olarak görev yaptı. 1993’te Turgutlu’ya dönerek, Turgutlu Belediyesi Kültür İşleri Sorumlusu olarak görev yapmaya başladı. 1995 yılında siyasi nedenlerle ayrılmak zorunda kaldı. Kültürel ve sanatsal uğraşısını bundan sonra uzun süre kendi başına ve kişisel çabalarıyla yürüttü. Uzunca bir dönem radyoculuk, gazetecilik gibi alanlarda medya kuruluşlarında yöneticilik yaptı. Çeşitli gazete ve dergilerde araştırma yazıları ve yazı dizileri yayımlandı. Uzun dönem köşe yazarlığı da yapan Sert’in nikel madenciliği, vahşi madencilik gibi konularda araştırmaları ve ekoloji ile ilgili çeşitli konularda çalışmaları bulunuyor. Ayrıca uzun yıllar milletvekili danışmanlığı ve basın danışmanlığı görevlerinde bulundu.

Çevre sorunları ve ekoloji mücadelesi ile ilgisi 1996 yılında Leylek Çayı‘nın akibeti ve bazı çocuk ölümlerini araştırarak başladı. Bugün başta Turgutlu Çaldağı’ndaki nikel madeni ve diğer çevresel tehditlere karşı mücadele veren TURÇEP YK üyeliği ile birlikte, EGEÇEP ve Ekoloji Birliği YK üyeliği görevlerinde bulundu.


Top