Buradasınız
Ana Sayfa > Bilim > En Hızlı Büyüyen Bir Ağaç Türü: Kiri Ağacı

En Hızlı Büyüyen Bir Ağaç Türü: Kiri Ağacı

Dünyadaki herhangi bir ağaçtan 10 kat daha fazla karbondioksit absorbe eden ve yüksek oranda oksijen üreten Kiri ağacının bir diğer harika özelliği ise dünyadaki en hızlı büyüyen ağaç olması.

Paulownia Ağacı olarak bilinen Kiri ağacı pek çok özelliğinden dolayı peyzaj düzenlemelerinde, parklarda ve fabrika alanlarında, çiftliklerde ve daha bir çok uygulama alanlarında yararlanılmakta olan bir ağaç türü.

Teksas’ta ‘Kiri Devrimi’ projesine öncülük eden Chris Sanders ve Brittany Turner, ABD’de bu arındırıcı ağaçlardan 1 milyon tane dikmeyi hedefliyorlar. Son dönemlerde Teksaslıların sağlığı aşırı kirlenen toprak, hava ve su sebebiyle tehdit altında. Kiri, kirli toprak, suda başarılı ve büyürken de yeryüzünü temizliyor, arındırıyor.

Bir diğer özelliği ise bu ağacın dünyadaki en hızlı büyüyen ağaç olması. Tohumdan yetişen, sekiz yıllık bir ağacın boyu, kırk yıllık meşe ağacıyla aynı boyda. Kiri ağacı bir yılda dört buçuk metreden daha uzun olabiliyor.

Dünyadaki herhangi bir ağaçtan 10 kat daha fazla karbondioksit absorbe eden ve yüksek oranda oksijen üreten kiri ağaçları, gelecek senelerde Doğa Ana’ya büyük katkılar sunabilecek, hatta dünyayı değiştirebilecek ağaç gibi görülüyor.

Kiri adı Japonca “kesmek” kelimesinden geliyor. Budanması durumunda daha iyi ve daha hızlı büyüdüğüne inanılmasından dolayı bu adı almış.

  • Kiri’nin boyu 9 metreyi geçebiliyor; nisan ya da mayıs ayında tatlı, kokulu çiçeği açıyor.
  • Yaprakları protein ve nitrojen açısından zenginken, çiçekleri salatalara lezzet katıyor.
  • Çiçekleri arılar tarafından da çok seviliyor.

Ancak bunlardan hiçbiri bu ağacı esas özel kılan sebep değil.

  • Kiri ağacı dünyadaki herhangi bir ağaçtan 10 kat fazla karbondioksit absorbe ediyor ve yüksek oranda oksijen veriyor.

Türkiye’de Kiri Ağacı hangi iklimde ve nerede yetişebilir?

Paulownia Ağacı derin ve iyi gelişen bir kök sistemi var. Bu ağaç derin ve kumlu topraklarda daha iyi gelişmekte; yan kök ve kazık kökleri ile 8 metre kök yapabilmektedir.

Kiri Ağacı, Türkiye’de Doğu Anadolu bölgesi hariç tüm bölgelerde yaşayabilecek bir özelliğe sahip. Erzurum ilinde dikimi yapılan 25 adet Paulownia ağacından 22 adedi bir kış geçirmiş ve büyümelerini sürdürmüşler.

Kaynak: Ecoportal

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

En Hızlı Büyüyen Bir Ağaç Türü: Kiri Ağacı” üzerine 5 yorum

Bir cevap yazın

Top