Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Danıştay Amasra’da Yapılmak İstenen Termik Santrali Tamamen Bitirdi

Danıştay Amasra’da Yapılmak İstenen Termik Santrali Tamamen Bitirdi

Danıştay Amasra’da termik santral yapılmasına ilişkin Hattat Holding ve Çevre Bakanlığı tarafından sürdürülen girişimlerin yolunu sonuna dek kesmiş oldu. Çevre düzeni Planı nda değişiklikle Amasra’yı Zehirleme girişimini rafa kaldırdı. Bu karara dair memnunluklarını ileten Bartın Platformu “Yıllardır bize güvenen ve her zaman yanımızda olan Bartın-Amasra halkına ve ülkenin her yerindeki yaşam savunucularına sonsuz teşekkürlerimizle.” diyerek kararı Amasralılara duyurdu.

Amasra’da Hattat Holding tarafından yapılmak istenen termik santralın Zonguldak-Bartın-Karabük Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında yapılan değişiklik için Danıştay 6. Dairesi tarafından verilen iptal kararı Danıştay İdari Davalar Daireleri kurulu tarafından da onaylanarak santral serüvenine tam anlamı ile son verildi. Bu karar için aylardır mücadele veren Bartın Platformu da bir açıklama yaparak karardan duyduğu memnuniyeti bildirdi.

“Danıştay İdari Davalar Daireleri Kurulu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından da, yapılmış olan değişiklikle ilgili daha önce Danıştay 6. Dairesinin vermiş olduğu iptal kararını onadı. Bilindiği gibi bu değişiklik; Hattat Holding’in Amasra’da inşa etmek istediği termik santral, kül barajı, dolgu alanı ve rıhtımın önünü açmak için yapılmıştı.

Bartın Platformu olarak bizler ilgili planda Amasra Tarlaağzı ve Gömü köylerinin Çevre Düzeni Planı’nda ormancılık, tarım, balıkçılık, turizm alanı olarak ayrıldığını, bu plana göre burada termik santral, kül barajı, dolgu alanı ve rıhtım yapılamayacağını, bunların önünü açmak için siyasi ve ekonomik ilişkilerle, hatta hemşerilik ilişkisiyle 2016 yılında yapılmış olan bu değişikliğin hukuka uygun olmadığını iddia etmiş ve Danıştay’da dava açmıştık. Danıştay 6. Dairesi de bizi haklı bulmuş ve bu değişiklik kararını iptal etmişti. Ne yazık ki Amasra’yı yok etmek için gözünü karartmış olan Hattat’ın, işbirlikçi politikacılardan almış olduğu güç sayesinde bakanlık bürokratları ve son zamanlarda termikten vazgeçtiği yalanlarını tekrarlamasına rağmen Hattat’ın bizzat kendisi bu kararı temyiz etmişti.

Danıştay Bizi Haklı Buldu

Danıştay 6. Dairesi de bizi haklı bulmuş ve bu değişiklik kararını iptal etmişti. Ne yazık ki Amasra’yı yok etmek için gözünü karartmış olan Hattat’ın, işbirlikçi politikacılardan almış olduğu güç sayesinde bakanlık bürokratları ve son zamanlarda termikten vazgeçtiği yalanlarını tekrarlamasına rağmen Hattat’ın bizzat kendisi bu kararı temyiz etmişti.

Bu temyiz süreci Hattat’ın Amasra’da termik santral yapmaktan vazgeçmediği anlamına geliyordu. Fakat buna rağmen Hattat ben “Bartın Platformu’na yenildim. Bu yüzden termik santral yapımından vazgeçtim. Ben sadece kömür çıkaracağım” diye kanmak isteyenleri kolayca kandıracak söylemlerle ortalıkta dolaşmaya başlamıştı. Oysa termik santral aleyhine açtığı onlarca davayı kazanarak Hattat’ın elini kolunu bağlayan Bartın Platformu çok iyi biliyordu ki, Hattat’ın bu yaptığı basit bir oyalama taktiğinden başka bir şey değildi. Bu nedenle kamuoyunu termik santral sürecinin henüz bitmediği konusunda defalarca uyardık.

Şimdi Danıştay’ın verdiği bu karar ne anlama geliyor?

Bu karar;

-Mekânsal planlamanın Anayasası olan 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’na göre; Amasra Tarlaağzı ve Gömü köylerinde termik santral, kül barajı, dolgu alanı ve rıhtım yapılamayacağı anlamına geliyor.

-Hattat ve işbirlikçilerinin termik rüyasının bittiği anlamına geliyor.

-Tarlaağzı Balıkçı Barınağı’nın kurtulduğu anlamına geliyor.

-Bartın-Amasra halkının termik santral kâbusunun, termikçinin yalanlarına meze olmaktan çıkıp, gerçek anlamda bittiği anlamına geliyor.

-Kısacası termik santralin tabutuna son çivinin de çakıldığı anlamına geliyor.

Yıllardır bize güvenen ve her zaman yanımızda olan Bartın-Amasra halkına ve ülkenin her yerindeki yaşam savunucularına sonsuz teşekkürlerimizle.”

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

One thought on “Danıştay Amasra’da Yapılmak İstenen Termik Santrali Tamamen Bitirdi

Bir yanıt yazın

Top