Buradasınız
Ana Sayfa > Arkeoloji > Ekoloji Birliği, Temmuz ayı ekolojik tahribat raporunu açıkladı

Ekoloji Birliği, Temmuz ayı ekolojik tahribat raporunu açıkladı

Sermayeye tamamen esir olmuş bir iktidar!

Ekoloji Birliği, ekolojik tahribatlarla ilgili hazırlamış olduğu  Temmuz ayındaki raporu basın ve kamouyuna açıkladı. Raporda, siyasi iktidar ve artık iyice esiri haline geldiği sermayenin rant uğruna kolkola yürüttüğü doğa talanının Temmuz ayında da hız kesmeden, hatta artarak devam ettiği görülüyor. Devletin kolluk kuvvetlerinin de şirketlerin özel güvenlik gücü haline dönüştürülmeye çalışıldığının gösterildiği raporda, doğa tahribatına neden olan çevresel tehditlere karşı yükselen mücadeleler ile başlayan yeni mücadele örnekleri de veriliyor.

Tarihin en büyük doğa talanı!

Covid-19 ile birlikte başlayan pandemi sürecinde siyasi iktidarın sermayenin rant ihtiyacı için durumu nasıl fırsata çevirmeye çalıştığını ortaya koymak için Ekoloji Birliği‘nin başlattığı raporlama çalışmaları Temmuz ayı için de devam ettirildi. Birliğin yayınladığı raporda, ekonomik krizin derinleşmesinin etkisiyle siyasi iktidarın otoriter rejim uygulamasını artırdığı örnekleri de yer alırken, sermayenin rant ihtiyacı için  pandemi sürecinin fırsata dönüştürülme amacıyla iktidar tarafından hukuksuz uygulamaların da meşru hale getirilmeye çalışıldığına ilişkin somut örnekler gösteriliyor. Raporun bütünü içinde, ekolojik tahribatın giderek bir yıkım halini aldığı görülürken, Ekoloji Birliği‘nin kuruluş sürecinde ifade ettiği gibi “tarihin en büyük ekolojik yıkımının yaşanmakta olduğu” manzara öne çıkıyor.

Ekoloji Birliği‘nin basın ve kamuoyu ile paylaştığı “Temmuz ayı ekolojik tahribat raporu” şöyle:

TEMMUZ AYI EKOLOJİK YIKIM VE MÜCADELELER RAPORU

— 1 Temmuz

Türkiye, genel. ormanlar, yeni kanun.

AKP Kars Milletvekili Yunus Kılıç Başkanlığında toplanan komisyonda gıda, tarım ve orman alanında düzenlemelere ilişkin kanun teklifinin ilk 19 maddesi kabul edildi. Teklifin en çok tepki gören düzenlemesi devlet ormanlarında 29 yıllığına tesis kurulmasının önünü açan madde.

Düzenlemeyle, Orman Kanunu’nda da değişikliğe gidiliyor. Buna göre, “orman sınırları dışında olup, yüzölçümü üç hektarı aşmayan sahipli arazilerde tabii olarak yetişen her nevi ağaç ve ağaççıklarla örtülü yerler” ile “orman sınırları dışında olup, alan büyüklüğüne bakılmaksızın sahipli arazilerde, ekim ve dikim yolu ile yetiştirilen her nevi ağaç ve ağaççıklarla örtülü yerlerin” orman sayılmaması öngörülüyor.

Ege, İzmir, Selçuk. sit derecesi, dava.

Meryem Ana Tabiat Parkı, 2008 yılında sınırları belirlenmiş ve içinde Meryem Ana Evi, Efes Antik Kenti ve birçok endemik bitki türünü barındıran orman bölgesinin yer aldığı 354 hektarlık bir alanı kaplıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kısa bir süre önce, tam pandemi günlerinin ortasında aldığı kararla parkın önemli bir parçası tamamen sit alanı olmaktan çıkarıldı, kalan bölümünün de sit derecesi düşürüldü. Bakanlığın bu şok yaratan inanılmaz kararı, bölgenin önemli bir bölümünü yapılaşmaya açmasının yanı sıra Selçuk –Seferihisar yolunun iki tarafındaki sulak alanların statüsünü de sürdürülebilir koruma ve kullanım alanı’ düzeyine düşürüp Küçük Menderes nehrinin kuzey ve güney kesimini kapsayan göller bölgesinin imara açılmasının da önünü açtı.

Ege, İzmir, Foça , kanalizasyon.

Kanalizasyon ve atık su sisteminde sürekli yaşanan arızalardan dolayı Yeni Foça denizinin kirlendiğini belirten Yeni Foça Forum, İZSU Genel Müdürlü ile yapılan görüşmelerden hala sonuç çıkmadığını söyledi.

Ege, Uşak-Kütahya. altın ve gümüş madeni, hukuk.

Batı Anadolu’nun önemli su kaynaklarından olan Murat Dağı‘na yapılması planlanan altın ve gümüş madeni işletmesinin, ÇED raporunda sunulan bölgede yapılamayacağına dair yerel mahkeme kararını Danıştay 6. Dairesi onadı.

Ege, Denizli, Sarayköy. JES.

Denizli’nin Tavas ilçesine yapılması planlanan Avdan Termik Santrali projesinin geçtiğimiz günlerde iptal edildiği duyuruldu. Hemen ardından ise Altınova’da JES yapılması için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı çıktı. Büyük Menderes İnisiyatifi (BMİ) Altınova ve çevresindeki mahallelerin muhtarlarına JES’in zararlarını anlatmak için çalışmalarını sürdürüyor. 


— 2 Temmuz

Doğu Anadolu, Van, Gevaş, taş ocağı.

Van gölü kıyısına uzaklığı 100 metre mesafede, 1.Orman fidan dikim bölgesine pandemi koşullarından yararlanılarak alınan ÇED’le taş kömürü ocağı açılmış faaliyete başlamıştır. Mevzuata göre kıyıya uzaklığı 500 m olması gerekirken, maden kısıtlama alanı içinde yer alıyor.

İç Anadolu, Ankara, Mamak. yeşil alan talebi.

Ankara‘da Mamak’ın Ege Mahallesi’nde bulunan ve eski Kömür Deposu olarak bilinen Mamak Çöplüğü’nün tamamı halka söz verildiği gibi yeşil alan olarak kullanılmaktan çıkarılmak isteniyor. Halkın ve mahalle sakinlerinin onayı alınmadan Mamak Belediyesi’nin planladığı spor kompleksi ile bu alanın bir kısmının ticarileştirilmeye çalışıldığı iddia ediliyor. Mamaklılar ise projeyi durdurmak için kararlı, şimdiden kapı kapı dolaşarak imza toplamaya başladı. 

Akdeniz, Antalya, Kaş, Patara. sit değişikliği, kazanım.

Antalya Kaş ilçesindeki, Patara, Yeşilköy ile Fırnaz Koyu çevresinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan sit statülerinin değişikliği mahkeme kararıyla iptal edildi. Kararda bakanlığın sit değişikliği için bir şirkete ihale usulü rapor hazırlatmasını hukuka aykırı bulundu.


— 3 Temmuz

Ege, Denizli, Tavas. JES, ÇED süreci.

Denizli Valiliği, geçtiğimiz haftalarda Tavas ilçesi Altınova Mahallesi ve Çiftlik Mahallelerinde jeotermal kaynak arama faaliyeti projesine “ÇED gerekli değildir” kararı vermişti. Önceki gün ise valiliğin resmi web sayfasında Tavas ilçesinde bulunan Solmaz mahallesine aynı proje için “ÇED gerekli değildir” kararı verildiği duyuruldu. 

Karadeniz, Samsun, Havza. Asfaltlama.

SAMÇEP, “Beton parke taş sathi kaplama; asfalta göre; daha sağlıklı, çevre dokusuna daha duyarlı,  yağmur suyunu zemine aktarması açısından belli oranda taşkın önleyebilen,  tamiri, bakımı kolay ve ekonomiktir.”

Marmara, Sakarya, Hendek. Havai fişek fabrikasında patlama.

Sakarya’daki havai fişek fabrikasında patlama: Şu ana kadar dört can kaybı, 97 yaralı var. Sakarya’nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında yaşanan patlama sırasında içeride 189 kişi bulunduğu belirtiliyor. Patlamalar devam ettiği için binaya müdahale edilemiyor. Vatandaşlara kimyasal gaz solumama uyarısı yapıldı.


— 4 Temmuz

Türkiye, genel. avcılık.

TBMM‘de görüşmeleri devam eden torba yasa teklifine ‘av turizmi’ ile ilgili önemli bir madde getirildi. Buna göre, yurt dışından gelen üst düzey misafirlere Türkiye’de ücretsiz olarak avlanma izni verilecek. Öte yandan, mala ya da cana zarar verdiği gerekçesiyle yabani hayvanlar izinsiz avlanabilecek. 

Marmara, İstanbul, Küçükçekmece Gölü: kirlilik, balık ölümleri.

Çevre aktivisti Kemal Doksanyedi, “Gölde canlı yaşamının devam edebilmesi için temiz kaynaklar tarafından beslenmesi gerekiyor. Sazlıdere Barajı açıldığında bu gerçekleşiyordu. Fakat artık baraj açılmıyor, dere havzaları her geçen gün kuruyor” dedi. Doksanyedi ayrıca, “‘Balıklar kirlilikten ölüyor’ haberleri, Kanal İstanbul’un imar projesinden hemen önce ortaya çıktı. Bence bu, projeye gelecek olan tepkileri azaltmak için yapılmış bir algı operasyonuydu. Topluma, Küçükçekmece Gölü’nün kurtuluşunun Kanal İstanbul olduğu lanse edildi” diye konuştu.

Ege, Uşak, Banaz. JES.

Uşak merkeze bağlı Çevreköy ve Kalfa, Banaz ilçesi Ayrancı, Baltalı, Güllüçam ve Derbent Köyleri sınırları içerisinde kalan toplamda 16.572 hektar arazi jeotermal kaynak alanı olarak 28 Temmuz 2020 tarihinde ihaleye açılacak.


— 5 Temmuz

Ege, Manisa, Soma. maden, insan sağlığı.

Manisa’nın Soma ilçesinde faaliyet yürüten İmbat Madeninde koronavirüs tespit edilen işçi sayısının 51’e ulaştığı bildirildi. Testleri pozitif çıkan işçiler ve temas ettikleri işçiler evlerinde karantinaya alındı. Normalleşme süreciyle birlikte bütün önlemlerin rafa kaldırıldığını anlatan işçiler tepkili.

Doğu Anadolu, Tunceli, Munzur. dinamitle yol açma.

Nazımiye’de dinamitle yol açma çalışmalarının toprak kaymalarına, zeminde yarıklar oluşmasına, mezarlıkların zarar görmesine neden olduğu bildirildi.

https://twitter.com/MunzurCevre/status/1280121365417295873
Akdeniz, Mersin, Tarsus. biyokütle termik santrali.

Tarsus’ta yapılması planlanan Biyokütle Termik Santralinin yapımına karşı Karabucak Çevre İnisiyatifi tarafından yürütmeyi durdurma davası açıldı. Ayrıca santralin yapılacağı alan Tarsus Belediyesi tarafından kamulaştırıldı.


— 6 Temmuz

Akdeniz, Burdur, Yeşilova, Salda Gölü.

Salda Gölü Koruma İmar Planlarının iptali için açılan davada bilirkişi heyeti, yerinde keşif ve inceleme yaptı. Salda Gölü Koruma Derneği ve bir grup vatandaş “Salda’ya Dokunma” pankartları ile eylem yaptı.

Marmara, Çanakkale, Gelibolu. orman yangını,

Çanakkale’nin Gelibolu yarımadasındaki alanda çıkan yangında 450 hektar ormanlık alan yandı.


7 Temmuz

Karadeniz, Ordu, Korgan ve Fatsa. HES Protestosu.

HES’lerin ürettikleri enerjiyi nakledebilmek için Ordu’nun altı ilçesini kapsayan enerji nakil hattı projesinin Korgan ve Fatsa ilçelerinde yapılması gereken bilgilendirme toplantıları, halkın salona girmeyerek tepki göstermesi üzerine yapılamadı.


8 Temmuz

Karadeniz, Samsun, Çarşamba. Biyokütle enerji santrali.

1. sınıf nitelikli tarım arazilerine zarar verecek şekilde, Samsun 3. İdare Mahkemesi‘nin projeyi iptal etmesinin ardından Samsun Valiliği tarafından 11 Mayıs 2020 tarihinde de şantiyesi mühürlenen biyokütle enerji santrali, hukuka ve insana saygısız girişimlerini halen sürdürmeye cesaret edebiliyor.

Genel, Avcılık.

8 Temmuz’da yıllık toplantısını yapan Merkez Av Komisyonu, bu sene de nesli küresel ölçekte tükenmekte olan, Elmabaş patka ve Üveyik kuşlarının avını yasaklamadı. Komisyonda, gelen talepler doğrultusunda kimi bölgelerde avın yedi güne çıkarılmasının dahi görüşüldüğü biliniyor.

Ege, Muğla, Milas. İnşaat.

Ağaoğlu Şirketler Grubu, 15 yıldan bu yana stoklarında bekleyen 10 bin dönümlük Milas sınırları içerisindeki arazisine proje yapma kararı aldı. Etaplar halinde yapılacak olan proje 1 milyar dolarlık bir yatırımla tamamlanacak.

Akdeniz, Adana, Yumurtalık. termik santral.

DAÇE’den avukat İsmail Hakkı Atal “Bölgede önlisans verilen Sanko Termik Santralı’nın 500 metre kuzeyinde 2003’ten beri çalışan Sugözü termik santralı var. Onun 1800 metre güneyinde de EMBA Termik Santral inşaatı devam ediyor. Termik santralların bacasından çıkan koronavirüs taşıyıcısı ve kanser yapıcı partikül maddelerin 200 km gidebildiği ispatlandı. Termik dumanıyla gelen koronavirus üniforma, parti, banka hesabı ayırt etmez. Herkesi öldürür” dedi.


 9 Temmuz

Doğu Anadolu, Tunceli. avcılık.

Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü, Tunceli’de kutsiyet atfedilen ve “Hızır’ın davarı” olarak kabul edilen dağkeçilerini avlatmak için ihale açtı. Tunceli’nin Aliboğazı ve Salördek bölgesinde 5, Darıkent ve Gökçek bölgesinde 5, Büyükyurt ve Çıralı bölgesinde 5 ve Derindere ile Kocatepe bölgesinde 2 olmak üzere toplamda 17 dağ keçisinin katledilmesinin planlandığı ihale, 13 Temmuz günü yapılacak. Daha önce kentte avcılığın yasaklanması için imza kampanyası düzenlemiş, 2019 yılında da dağkeçilerinin gerek yasal gerekse yasadışı avlanmasına artan tepkiler üzerine dönemin Valisi Tuncay Sonel imzasıyla ildeki tüm avcılık faaliyetlerini yasaklayan bir karar alınmıştı.


 10 Temmuz

Karadeniz, Sinop. nükleer santral, basın açıklaması, imza kampanyası.

NKP Sinop: Sinop NGS” projesi ile ilgili olarak ÇED yönetmeliği gereğince hazırlanan ÇED Raporunun son şekliyle ÇŞB’na sunulduğu bildirilmektedir. Öncelikle şunu belirtmeliyiz. ÇED Başvuru Dosyasının açıklandığı;06 Şubat 2018 tarihinde  Sinop Halkı Bilgilendirme toplantısına alınmamıştır. Sinop halkının bilgilendirme toplantısının yapılacağı salona girmelerini önlemek içinde toplantının yapılacağı Sinop Üniversitesi Uygulama Oteli konferans salonuna 2 km mesafede güvenlik güçlerince bariyer oluşturularak Halkın katılımı önlenmiştir. Dolayısıyla ÇED’in 1. aşama toplantısı Sinop halkına rağmen yapılmış olup meşru değildir ve “yok” hükmündedir. 

Marmara, Kırklareli, Kıyıköy. RES.

Kuzey Ormanları Savunması’nın Kıyıköy Rüzgar Enerji Santrali’nde kapasite artırımına gidilerek 20 adet daha rüzgar tribünü yapılmasına ilişkin gerçekleştirilen basın açıklamasında 4 aktivist gözaltına alındı. Kuzey Ormanları Svunması’ndan yapılan açıklamada, “Doğayı savunmak değil ormanları tahrip edip yağmalamak suçtur. Arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır” denildi.


 11 Temmuz

Karadeniz, Zonguldak, Devrek ve Çaycuma. enerji, acele kamulaştırma.

Zonguldak’ta hayata geçirilecek enerji projeleri için bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı.

İç Anadolu, Konya, Ilgın, Çavuşçugöl. termik santral, mücadele.

Konya’nın Ilgın ilçesi Çavuşçugöl Mahallesi yakınlarındaki tarım arazilerinin termik santrale kömür temin etmek için Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kamulaştırılmasına tepki gösteren köylüler dün yol kapattı.


 13 Temmuz

Karadeniz, Doğu Karadeniz. “yeşil yol projesi”, yasal süreç.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Karadeniz Bölgesi’nde 8 ilin doğa harikası yaylalarını birbirine bağlayacak 2 bin 600 kilometre uzunluğundaki Yeşil Yol projesini durdurdu. Mahkeme, Doğu Karadeniz yaylalarını birbirine bağlayan yolların yaylaların varlığını yok edeceğine dikkat çekerek yol boyunca sürekliliği olan bir yapılaşmaya neden olacağını vurguladı.

Marmara, İstanbul. Kanal İstanbul, protesto eylemi.

Kanal İstanbul’a karşı çıkan gönüllülerin oluşturduğu sivil toplum örgütü Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, ‘İki Deniz Arasında Kanal Değil Yürüyüş Olur’ adıyla düzenlenen ikinci yürüyüşünü dün gerçekleştirdi.

Ege, İzmir, Karaburun. yangın.

Rüzgârın yön değiştirmesi ve kepçelerle oluk açma suretiyle makilik alanda çıkan yangın kısa sürede kontrol altına alınmıştır.

Ege, İzmir, Bayındır. maden ocağı protestosu.

İzmir‘in Bayındır ilçesinde özel bir firma tarafından açılması planlanan maden ocağına bölgede yaşayan vatandaşlar tarafından tepki gösterildi. Sarıyurt ve Kızıloba mahalleri arasında yapılacak kurşun ve çinko üretim tesisi için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı yapılacağını öğrenen bir grup, söz konusu alanda toplandı. Protestoya Turçep de katıldı. Toplantı yapılmayınca grup dağıldı.

Karadeniz, Artvin, Yusufeli. sel.

Yeşil Artvin Derneği, 4 yurttaşın hayatına mal olan Yusufeli Barajını vuran sel felaketi hakkında kamuoyuna bir açıklama yaptı. Olayla ilgili ihmalleri ve sorumluları sert bir dille eleştirerek tepki gösteren Yeşil Artvin Derneği, açıklamasında “gelişmeler ölümlerin nedeninin şiddetli yağış değil, çeteleşmiş beton lobisinin cinayeti anlamı taşıdığını gösteriyor” dedi.


— 14 Temmuz

Karadeniz, Zonguldak, Çaycuma. kalker ocağı ve kırma tesisi.

Çaycuma’da Çayır Mağarası’nın yakınına yapılması planlanan kalker ocağı ve kırma eleme tesisi iptal edildikten 1 yıl sonra firmanın bölgede yeniden sondaj yapması, köylüleri endişelendirdi. Geçen yıl mayıs ayında Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun bölgedeki madencilik faaliyetlerinin ‘kültür varlığı’ olan Çayır Mağarası’na zarar vereceği, mağaranın uzantılarının, su yollarının ve orman parsellerinin üzerinde olduğu, tüm bu kültürel ve doğal değerlerin zarar göreceği gerekçesiyle projenin uygun bulunmadığı görüşü üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu’nca iptal edildi.


— 15 Temmuz

Ege, Muğla, Yatağan. termik santral, kömür ocağı, dava.

Muğla’nın Yatağan ilçesinde bulunan zeytinlik alana termik santral için kömür ocağı açılmasına karşı Yatağan Yeşil Yaşam Derneği üyeleri dava açtı.

Doğu Anadolu, Diyarbakır, Hewsel Bahçeleri. anıt ağaç kesimi.

Karayolları 9. bölge tarafından 600’e yakın anıt ağaç kesilip, ağaç kıyımı ile yerine lojman yapılmak istenmektedir. Yıllar önce kentin nefes, hava koridoru olan alan yok edilmek istenmektedir.


— 16 Temmuz

İç Anadolu, Konya, Ilgın, Çavuşçugöl. kömür ocağı protesto, kolluk şiddeti.

Konya ili Ilgın ilçesine ağlı Çavuşçugöl‘de tarlalarının kömür ocağı yapılmak istenmesine karşı direnen köylülerin üzerine yüzlerce jandarma gönderildi. Köylüler toplu halde köyü terk ediyor.

Karadeniz, Kastamonu, Cide, Loç Vadisi. HES, kazanım.

Kastamonu Cide ilçesi Loç Vadisi‘nde OR-YA Enerji tarafından yapılması planlanan Cide HES projesi için Kastamonu İdare Mahkemesi tarafından mart ayında verilen ‘Çevresel Etki Değerlendirme Olumlu (ÇED) Kararı’ iptal edilmişti. Karara itiraz ederek temyize götüren şirkete Danıştay’dan da ret cevabı geldi. Danıştay kararında ‘temyiz edilen idare mahkemesi kararının yürütülmesinin durdurulmasını gerektirecek bir neden bulunmadığından bu konudaki istemin reddine oybirliğiyle karar verildi’ ifadeleri yer aldı.

İç Anadolu, Eskişehir. avcılık ihalesi.

Eskişehir’de 20 Temmuz’da 18 kızıl geyiğin öldürülmesi için ihale yapılacak. Bizler av cinayettir yasaklanmalıdır diyoruz, onlar para için can almaktan vazgeçmiyorlar.


— 17 Temmuz

İç Anadolu, Eskişehir. avcılık ihalesi iptali.

Eskişehir Kent Konseyi: Eskişehir 1. İdare Mahkemesi tarafından verilen 2020-434 esas numaralı karar ile; Tarım ve Orman Bakanlığı 5. Bölge Müdürlüğü, Eskişehir Şube Müdürlüğü tarafından Sivrihisar, Mihalıççık, Alpu, Beylikova ilçelerimiz ve merkeze bağlı Kalabak mahallemizde kızıl geyik acente kotalarının avlattırılmasına ilişkin 20 Temmuzda yapılacak ihale DURDURULMUŞTUR. Canlarımızın sesine ses olan Sayın Av. Gülçin Yapıcı’ya, Hayvan Hakları Çalışma Grubumuzun Başkanı Ece Bilgin ve grup üyelerimize ve ayrıca tüm hayvanseverlere teşekkür ederiz.

Ege, Balıkesir, İvrindi ve Altıeylül. altın madeni.

CVK Madencilik tarafından Balıkesir’in İvrindi ve Altıeylül ilçelerine bağlı Gökçeyazı, Sarıalan ve Sofular köylerini içine alan 1500 hektar (15 bin dönüm) orman ve tarım alanında gerçekleştirilmek istenen altın madeni projesiyle ilgili düzenlenen halkın katılım toplantısında madenci şirket köylüleri inandıramadı.

Ege, İzmir, Aliağa. antik kent, imar planı.

Aliağa’da Kyme Antik kenti sınırları içinde yapılması planlanan Nemrut Körfezi Limanı imar planının Çevre Bakanlığınca onaylandığı açıklandı. Arkelojik Sit alanı içinde kalan bölgede büyük ölçüde dolgu ve inşaatlar yapılacak. Liman için Arkeolojik SİT alanının derecesi düşürüldü. 

İç Anadolu, Kapadokya. arkeolojik sit, imar değişikliği.

Kapadokya Alan Planları Yönetmeliği yayınlandı. Yönetmeliğe göre, “UNESCO’nun incisi” diye de tanımlanan Kapadokya bölgesinde hem de SİT alanı olup olmadığına bakılmaksızın ve koruma statülerinin bütünlüğü aranmaksızın, nazım imar ve uygulama imar planları yapılabilecek.

Ege, İzmir, Bergama, Cevaplı. taş ocağı kapasite artırımı.

İzmir’in Bergama İlçesi’ne bağlı Cevaplı Mahallesi’nde Demircioğlu Beton A.Ş’ye ait taş ocağının faaliyet alanı kapasite artışı için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Toplantısı yapıldı. Toplantıda köylü ve Bergamalı çevreciler kapasite arttırımına karşı çıktı.


— 18 Temmuz

Marmara, İstanbul. “kanal İstanbul”.

Kanal İstanbul’un yanı başında kurulacak lojistik merkezi için Arnavutköy’ün Yeniköy Mahallesi’nde yer alan 650 ev kamulaştırılacak. Hak sahipleri imar planlarına itiraz etmeye hazırlanıyor.

Ege, İzmir, Karaburun. RES, hukuk.

Karaburun Yaylaköy’deki Karaburun RES Projesinin kapasite artışı ile ilgili Karaburun Yurttaş Davacılarının açtığı ve İzmir 3. İdare Mahkemesinin ÇED olumlu kararını iptal ettiği proje için, Danıştay 6. Dairesi’nin iptal kararını bozma ve davanın temyiz yolu kapatılmak suretiyle reddine karar vermesi üzerine, Karaburun Yurttaş Davacıları süreci Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.


— 19 Temmuz

İç Anadolu, Konya, Ilgın, Çavuşçugöl. termik santral, kömür ocağı.

Tarlalarının termik santrale kömür elde etmek için kamulaştırılmasına karşı direnen Konya Ilgın Çavuşçugöl köylüleri, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ile görüşemediler. Bakanla görüşmek için Konya’ya yürüyen çoğunluğu kadın Çavuşçugöllüler, Bakan Pakdemirli’nin toplantı yaptığı otelin önünde saatlerce bekletildi. Aynı şekilde, kendi köylerinden olan Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir’in kendilerini görmezden geldi.

Ege, Manisa, Salihli, Hacı Bektaşlı. JES, ÇED kazanım.

Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Hacıbektaşlı’da, SANKO Enerji’nin, 19,5 MWe kapasiteli, 75 bin 875 metrekare büyüklüğündeki alanda kurmak istediği jeotermal enerji santraline (JES) karşı mücadele eden bölge halkı kazandı. Manisa Valiliği tarafından verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararı, yapılan bilirkişi heyetinin incelemesinin ve sunulan raporların ardından Manisa 2. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.


Karadeniz, Ordu. “yeşil yol”, hukuk.

Ordu Çevre Derneği, Danıştayın yeşil yolu durdurma kararını Ordu Büyükşehir Belediyesine ve DOKAP’a iletti. Samsun’dan Artvin’e kadar yaylaları birbirine bağlama adıyla yapılmaya başlanan yeşil yol çalışması sırasında yaylalarına sahip çıkanların tepkilerini dikkate almayanlara Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından “dur” denildiğini ifade edildi.


— 20 Temmuz

Ege, Denizli, Buldan. torf madeni.

Denizli’de kesin korunacak hassas alan ilan edilen Buldan Yayla Gölünden azot bakımından oldukça zengin olan Torf madeni çıkarılmaya devam ediyor. 180 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan gölde hayvanların çiftleşme döneminde çalışmalara ara veriliyor. 


— 21 Temmuz

Ege, Manisa, Salihli, Çapaklı. biyogaz enerji santrali.

Salihli Çapaklı köyü yakınlarında kurulmak istenen biyogaz enerji santrali için çalışmalara başlanması köylüler tarafından engellendi. Şirketin iş makinelerinin geçtiği yolu kapatan köylüler araçların çalışmasına izin vermedi. 

Ege, Muğla, Güvercinlik. RES, protesto.

Yıldız Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapılmak istenen RES projelerinin iptaline rağmen 21 Temmuz saat 10:00 Güvercinlik Pitos Cafe de yapılmak istenen ÇED halkı bilgilendirme toplantısı, yöre halkı ve sivil toplum kuruluşlarının yoğun tepkisi ile yaptırılmadı. İl Şehircilik Müdürlüğü görevlilerinin usulsüz olarak görevli personeli katılımcı olarak göstermiş olduğu tespit edildi ve basın önünde usulsüzlükleri teşhir edildi. Toplantıya MUÇEP Milas, Güllük ve Bodrum Meclisleri yoğunlukla katıldı.


— 22 Temmuz

Türkiye, genel. orman yangını.

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) dün Türkiye genelinde 10 ayrı şehirde 15 farklı noktada orman yangını meydana geldiğini, 508 yangın söndürme ekibinin müdahalesiyle yangınların kontrol altına alındığını açıkladı. OGM’nin son 10 yıllık istatistiklerine göre yüzde 88’i insan kaynaklı olan orman yangınlarının çoğunlukla, piknik veya kamp ateşi, sigara izmariti, çoban ateşi ve anız ateşi gibi nedenlerle çıktığı bildirildi.

Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu. orman yangınları.

Mezopotamya Ekoloji Hareketi Cudi, Gabar, Mardin, Lice, Kulp gibi birçok alanda askeri operasyonlar, güvenlik bölgesi ilanı ve çatışma gibi gerekçelerle çıkarılan yangınlar ile ormanların yok edilmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada “Kazdağları’nda kesilerek katledillen bir orman ile Gabar’da yakılan bir orman arasında bir fark yoktur. Tüm ormanlar hepimizin, gerçekçi olmayan tüm bahaneler kandırmacadan öte değildir” ifadeleri kullanıldı.

Marmara, Bursa, Kirazlıyayla. madencilik, protesto.

Bursa’nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla köyünde Meyra Madencilik tarafından yapılan atık ve flotasyon tesisi inşaatından dolayı köylüler tarlalarını ve hayvanlarını suladığı gölete ulaşamıyor. Göletin, şirketin ruhsat aldığı sınırları içerisinde kalmadığını ancak ona rağmen gölete giden yolun kapatıldığını belirten köylüler şirkete ait inşaat araçlarının önünü kesti.


— 23 Temmuz

Ege, Aydın, Uşak, Denizli. nehir kirliliği.

Havza içindeki tüm kirlilik temizlenebilir. Sadece su kirliliği olarak bakmamak lazım. Çeşitli atıkların da nehre atıldığı daha önce gözlemlendi. Eğer Menderes Nehri, iyi bakılabilirse çok kısa sürede temiz hale gelebilir. 1980’li yıllarda bu bölgede çok sayıda yayın balığı olduğu biliniyor. Ama şu an burada canlı bile yaşayamıyor. Bunun sebebi kimyasal atıkların ve arıtma tesislerinden çıkan atıkların tam anlamında deşarj olmadan Büyük Menderes Nehri’ne verilmesidir.

Marmara, Tekirdağ, Çerkezköy. termik santral.

Danıştay 6. Dairesi, Çerkezköy’de yapılması planlanan Termik Santral ve Ergene Havzası Revizyon Çevre Düzeni Planı Değişikliği için Yürütmeyi Durdurma kararı aldı.

Ege, Uşak. ağaç kesimi, inşaat.

Uşak Belediye Meclisi’nin Uşak Üniversitesi 1 Eylül Yerleşkesi’ndeki ormanlık alanda inşaat izni vermesine tepki gösteren Mimarlar Odası Uşak İl Temsilcisi Çağlar Samancı, “Burada tescilli ağaçlar var ve kamu menfaati yok. Hatadan bir an önce dönülmelidir” dedi

Marmara, Çanakkale, Kaz Dağları. madencilik, protesto.

Alamos Gold adlı Kanada sermayeli altın madeni şirketinin Çanakkale’nin içme suyunu sağlayan Atikhisar Barajı yakınlarında, Kirazlı Köyü Balaban Tepe mevkiindeki orman katliamı sonrası başlayan tepkiler bir yıl önce bölgede “Su ve Vicdan Nöbeti”ni başlattı. Orman mühendisleri odasının rakamlarına göre yaklaşık 350 bin ağaç katledilmiş, yüzbinlerce canlının yaşadığı bir ekosistem yok edilmişti. 

Marmara, İzmit. kimyasal atık.

İzmit Körfezi çevresinde faaliyet gösteren birçok sanayi tesisi kimyasal tanklar yapmaya devam ediyor. Deprem bölgesinde bulunan ilimizde sürekli olarak tehlikeli kimyasal tanlarının yapılması vatandaşları tedirgin ediyor. Tüpraş’ın “Siyah Ürün Dönüşüm Tesisi (Resid Upgrading) ve Depolama Tankları Kapasite Artışı” projesi için ise bugün saat 11.00’de Körfez Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu’nda yapılmak istenen ÇED toplantısına vatandaşın tepkisi damga vurdu. Vatandaşın tepkisi üzerine toplantı sonlandırıldı.


— 24 Temmuz

Ege, Manisa Salihli, Çapaklı mahallesi Biyogaz tesisi. Halka orantısız güç kullanma ve gözaltılar

Manisa ili Salihli ilçesi Çapaklı köyü yakınlarında kurulmak istenen biyogaz enerji santraline karşı nöbet tutan köylülere jandarma müdahale etti, köylülerden yaralananlar ve gözaltına alınanlar oldu. Jandarmanın köylülere karşı zor kullandığı anların videosunu çeken Salihli Çevre Derneği Yöneticisi Hakkı Uysal da gözaltına alınanlar arasında. Köylüler, geçtiğimiz salı günü yolu kapatarak eylem düzenlemişti. Salihli Kaymakamlığı, köylülerin iptal istemiyle açtığı davanın sonuçlanana kadar yol yapımına izin verilmeyeceğini belirtmesine rağmen şirket, bu sabah saatlerin köye gelerek yol yapımına başlamıştı. 

Ege, İzmir, Selçuk. arkeolojik sit.

Efes Müze Müdürlüğü, Selçuk’un İcadiye Mahallesi’nde Hazine’ye ait alanın satılığa çıkarılması üzerine bölgede yüzey araştırması yaptı. Araştırma sonunda Geç Bizans Dönemi’ne ait pişmiş toprak, çatı kiremidi ve seramik parçaları bulununca İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na başvurdu. Kurul satılacak alanı üçüncü derece sit ilan ederek yapılaşmaya da gidilebileceği yönünde karar verdi.

Doğu Anadolu, Tunceli, Munzur. hak savunuculuğu.

Munzur Çevre Derneği (MÇD), 3 Temmuz’dan beri tutuklu bulunan yönetim kurulu başkanları Ali Ekber Barmağıç için “Çevre mücadelesi meşrudur” şiarıyla imza kampanyası başlattı. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde düzenlenen basın açıklamasında, doğaya yönelik saldırılar devam ederken çevrecilerin tutuklamalarla yıldırılmak istendiği belirtildi.

Karadeniz, Artvin, Şavşat. HES, taş-maden ocağı.

Cittaslow üyesi olan Şavşat, bölgede devam eden HES projeleri, taş-maden ocağı çalışmaları ve köylerdeki doğaya uygun olmayan beton binalar nedeniyle sakin şehir ünvanını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya.


— 25 Temmuz

Doğu Anadolu, Bingöl. avcılık.

Av Turizmi Uygulama Talimatı’nda avın açılış ve kapanış tarihleri, avına izin verilen av hayvanları ile avcı başına avlanabilecek bir günlük av hayvanı limitleri, avlanma izni verilen avlaklar ile sahalar belirlendi. Bingöl’de 7 çengel boynuzlu dağ keçisi ve 7 yaban keçisi için avlanma izni verildi. Ülke genelinde 480 yaban keçisi, 39 çengel boynuzlu dağ keçisi, 9 Anadolu yaban koyunu, 14 ceylan, 89 kızıl geyik, 167 karacanın avlanmasına izin verildi.

Marmara, İstanbul. Kanal İstanbul.

Yap-işlet-devret modeli ile ihale öncesi yasalaşması planlanan düzenlemeye göre Kanal İstanbul ve koruma kuşağı sınırları içerisinde kalan orman alanlarının orman vasfı kaldırılması konusu endişeleri daha da arttırdı.


— 27 Temmuz

Marmara, Çanakkale, Kaz Dağları. madencilik.

TEMA Vakfı tarafından hazırlanan rapor Kaz Dağı’nın nasıl büyük bir tehdit ile karşı karşıya olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Resmi verilere dayanılarak hazırlandığı belirtilen rapora göre Kaz Dağları Yöresi’nin %79’u maden ruhsatlı.


— 28 Temmuz

Ege, İzmir, Bergama. granit ocağı.

Bergama’da 35 hektarlık alanda faaliyet gösteren granit ocağının 189 hektarlık alana yayılması için gerekli ÇED süreci başlatıldı. Söz konusu genişleme ile eşsiz güzelliğe sahip Kozak Yaylası’nda Türkiye’nin en kaliteli doğal fıstık çamı ormanı maden ve taş ocağının tehdidi altına girdi. Atık madde ve stok sahaları ile birlikte taş ocağı için feda edilecek alanın toplamı 250 hektarı bulacak. 

Marmara, Kocaeli. OSB.

Kocaali Sivil Toplum Platformu Sözcüsü Şerif Sarı Sakarya Valisi Çetin Oktay Kadırım’ın ismi bilgi çarpıtma (dezenformasyon) aracı yapılarak, Kocaali ilçesinde yapılmak istenen kimya teknolojileri ihtisas organize sanayi lobilerinin, bölge halkını ikna etmek için tekrar harekete geçtiklerini belirtti.

Ege, İzmir, Bergama. altın madeni atık depolama, ÇED.

Danıştay 6. Dairesi Bergama Ovacık Altın madeni Üçüncü Atık Depolama tesisi için verilen ÇED olumlu kararının yürütmesinin durdurulması talebini reddetti. Davanın avukatı Arif Ali Cangı, “Bir kez ve ilk kez ivedi yargılama usulü yaşamın lehine işlesin” tepkisini dile getirdi.

https://ekolojibirligi.org

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top