Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Karaburunlular RES talanını Anayasa Mahkemesi’ne götürecek

Karaburunlular RES talanını Anayasa Mahkemesi’ne götürecek

Mahkemenin Karaburun RES Projesi davasının temyiz yolunu kapatmak üzere reddine karar vermesi üzerine, Karaburun Yurttaş Davacıları süreci Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Karaburun Kent Konseyi konuya ilişkin Karaburun İlçe Merkezi’nde yatırım talanını ve yaşananları basın açıklamasıyla kamuoyuyla paylaştı.

Karaburun Yaylaköy’deki Karaburun RES Projesinin kapasite artışı ile ilgili Karaburun Yurttaş Davacılarının açtığı ve İzmir 3. İdare Mahkemesinin ÇED olumlu kararını iptal ettiği proje için, Danıştay 6. Dairesi’nin iptal kararını bozma ve davanın temyiz yolu kapatılmak suretiyle reddine karar vermesi üzerine, Karaburun Yurttaş Davacıları süreci Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.

Karaburun Kent Konseyi konuya ilişkin Karaburun İlçe Merkezi’nde yatırım talanını ve yaşananları basın açıklamasıyla kamuoyuyla paylaştı. Yapılan basın açıklamasına Karaburun Kent Konseyi, Karaburun Yurttaş Davacıları, Egeçep, Ekoloji Birliği, Konak Kent Konseyi, Haytap, Mordoğan Yaşam Dostları, Midados, Karaburun ADD Şubesi, Karaburun CHP İlçe Teşkilatı üyeleri ile vatandaşlar katıldı. Basın açıklamasına CHP İzmir Milletvekili Kani Beko ve Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, EGEÇEP eşsözcüsü Ali Osman Karababa, Ekoloji Birliği adına Nurcan Ay Katırcı da destek verdi.

Basın açıklaması sırasında ise; “Bunun Adı Temiz Enerji Değil, Talan”, Yarımadayı Şantiyeye Çevirmeyin Efendiler”, “Yaşam Alanımızı Savunuyoruz”, “Karaburun’a İyi Bak, Kulak Ver, Yaşat”, “Yaylaköy’ün Başına Gelen En Büyük Afet, Lodos”, “Yaylaköy’de RES Talanı, Afet Yalanı”, “Yaylaköy’de Keçileri Tutamıyoruz” ve “Bir Yanda ÖÇKB Kararı, Bir Yanda Lodos’un Talanı” pankartları açıldı.

Karaburun Kent Konseyi Genel Sekreteri Aykut Uçar tarafından yapılan basın açıklamasında, “Danıştay’ın aldığı bu karar lisansların ve ÇED olumlu kararlarının defalarca ‘yaşamdan’ yana iptal edildiği Karaburun Yarımadası’nda yaşayanların adalete olan inancını zedelenmiş, tabiatın ve yaşamın hakları Danıştay tarafından yok sayılmıştır” dedi. 

“HUKUK MÜCADESİ 5 YILDIR SÜRÜYOR”

Karaburun Yarımadası’nın yüzde 61’ini (252 km²) tek başına kaplayan LODOS Elektrik Üretim A.Ş’ye ait “Karaburun RES Projesi”ne karşı yürütülen hukuk mücadelesinin 5.yılına girdiğini ifade eden Uçar, “Lodos Elektrik Üretim A.Ş “Karaburun RES” kapasite artışı projesinin planlarını(ÇED Olumlu) iptal kararına ve Mart 2019’da ilan edilen  Karaburun Yarımadası-Ildırı Körfezi ÖÇKB ilanına rağmen uygulamaya devam etmiştir. ÖÇKB ilanı sonrası hızla ve vahşice, bir kısmı da ormanlık arazi olan bir alanda önce arazi temizliği ve sonra da inşaat faaliyetini yürütmüştür. Aynı dönemde alana dikilen türbinler parçalanmış, üstü alel acele kapatılmıştır. Pandemi sebebiyle yaşlı nüfusun yoğun olduğu Yaylaköy’de insanlar evlere hapsolmuşken Lodos firması harıl harıl çalışmaya devam etmiştir” diye konuştu.

Yaylaköy’de mahkeme kararlarının işletilmediğini belirten Uçar, “RES’ler; tüm köylere, tüm Yarımada’ya hızla yayılıyor. Tamamlanan RES’lerde kapasite artış talepleri devam ediyor. Yeni ölçüm direkleri yeni RES’lerin habercisi. Yarımadanın yüzde 71’i RES’lere kiralanmış durumda.  Akdağ’ın kapladığı  yüzde 13’lük alan çıktığında Karaburun’da; Kuş’a, Keçi’ye, Arı’ya, insana yüzde 16’lık bir alan kalmaktadır.  T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ÖÇKB ilanıyla yüzde 16’yı mı koruyacaktır” diyerek tepki gösterdi. 

“KARABURUN’DA YAŞAMIN YOK EDİLMESİNE RIZA GÖSTERMEYECEĞİZ”

Karaburun’da yaşamın  yok edilmesine rıza göstermeyeceklerini dile getiren Uçar, “”Böylesi, doğaya, insana hoyrat bir uygulamayla ‘yenilebilir-temiz enerji’ adı altında bu nadir doğanın, yaban hayatının, tarım, mera ve turizm alanlarımızın kısacası Karaburun’da yaşamın yok edilmesine rıza göstermeyeceğiz. Biz Karaburunlu yurttaşlar olarak;  yarımadamızın doğasını, tüm canlıların yaşamını, insan sağlığını, bugününü ve geleceğini, koruyarak/ kalkınma ilkesini hiçe sayarak sadece bir enerji üretim alanına dönüştürülmesine karşı, bugünümüz ve gelecek kuşaklar adına davacıyız ve her türlü yasal hakkımızı, dün olduğu gibi bugün de kullanmaya devam edeceğimizi kamuoyuna ilan ediyoruz” dedi. 

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top