Buradasınız
Ana Sayfa > Arkeoloji > Kapadokya da tamamen talana açılıyor!

Kapadokya da tamamen talana açılıyor!

Kapadokya Alan Planları Yönetmeliği yayınlandı. Kapadokya bölgesinde hem de SİT alanı olup olmadığına bakılmaksızın ve koruma statülerinin bütünlüğü aranmaksızın, nazım imar ve uygulama imar planları yapılabilecek.

Kapadokya Alan Planları Yönetmeliği yayınlandı. Yönetmeliğe göre, “UNESCO’nun incisi” diye de tanımlanan Kapadokya bölgesinde hem de SİT alanı olup olmadığına bakılmaksızın ve koruma statülerinin bütünlüğü aranmaksızın, nazım imar ve uygulama imar planları yapılabilecek.

Sözcü’nün haberine göre, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan bu yönetmelik ile Kapadokya‘da tarih ve kültür yağmasının yasal altyapısının oluşturulduğunu savundu.. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan, “Kapadokya’nın yıllardır canına okudular, şimdi de bu talanı meşrulaştırmaya çalışıyorlar. SİT alanları tehlike altında” dedi.

Candan, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanarak 11 Temmuz’da yayınlanan yönetmeliğin 4. maddesini değerlendirdi: “UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Kapadokya’ya saldırılar devam ediyor. Bu yönetmeliğin 4. maddesi, talan ve işgalin meşrulaştırılmasıdır, Kapadokya büyük bir tehdit altındadır. Doğal ve tarihsel coğrafyada yeni paylaşım süreçlerinin başladığını görüyoruz. Kapadokya’nın yıllardır canına okudular, şimdi de bu talanı meşrulaştırmaya çalışıyorlar. SİT alanları tehlike altında.”

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top