Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Ordu’da köylülerin HES’e karşı direnişi

Ordu’da köylülerin HES’e karşı direnişi

Ordu’nun Korgan ilçesine bağlı Çiftlik mahallesinde kanalizasyon suyunun aktığı dereye HES yapma girişimine yöre halkının tepkisi

Ordu‘nun Korgan ilçesine bağlı Çiftlik Köyü’nde yapılmak istenen Hidroelektrik Santraline (HES) karşı köylüler, iş makinelerinin önüne oturarak dereye inmelerini bir kez daha engellediler. İş makinesi önünde oturan köylü kadın, “Devleti ayakta tutan halk değil mi? Bir kere de devlet halkın yanında olsun” diyerek tepki gösterdi. 

Korgan‘ın Çiftlik köyünde HES yapmak isteyen şirket bugün sabah saatlerinde jandarma ile köye geldi. Jandarma, bölgeye gelmek isteyen köylülerin geçişini engelledi. Buna karşı köylüler fındık bahçelerinden geçerek bölgeye girdiler.

İş makinelerinin önüne oturarak köylerinde HES istemediklerini söyleyen köylüler ile jandarma karşı karşıya geldi. Makinelerin deredeki çalışmalarını engellemek için kepçenin önünde oturan köylü kadın, “Devleti ayakta tutan halk değil mi? Bir kere de devlet halkın yanında olsun. Hayır cebini kim dolduruyorsa onun yanında. Ben elektriksiz dururum ama ırmaksız durmam” diyerek tepki gösterdi.

Köylülerin direnmesi sonucu, iş makineleri bir kez daha dereden çıkarıldı ve çalışması engellendi. Köylüler, geçtiğimiz cumartesi günü de köye gelerek çalışmalara başlamak isteyen şirketin iş makinelerini yolu kapatarak engellemişti.

Ekoloji Birliği: Şirketin tavrı hukuksuz, jandarma şirketin yanında

Ekoloji Birliği eş sözcüsü ve Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Özbucak, yöre halkının HES’e karşı mücadelesini Şule Aydın’ın sunduğu Haber Masası’nda anlattı. HES yapılmasa da yöre halkının dereye atık su dökülmesi problemiyle karşı karşıya olduğunu belirten Özbucak, iki ay önce yöre halkıyla toplantı yaptıkları sırada şirketin iş makinelerini derede gördüklerini belirterek, ”Tutanak tutturup şirketi oradan kovduk.” dedi. Halkın toprağına, şirketin de kazancına sahip çıkmaya çalıştığını söyleyen Özbucak,” Gördük ki jandarma şirketin yanında. Sabah saat 6’da yolların kesilerek şirketin araçlarının dereye girmesini sağlamanın başka bir  anlamı yok.” ifadelerinde bulundu. Şirketin çok önceden başvuru yaptığı için yıl sonuna kadar çalışmalara başlamak, şantiye kurmak için yasadışı girişimlerde bulunduğunu savunan Özbucak, halkın da toprağına sahip çıkmak için kararlı olduğunu vurguladı. 

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top