Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Bodrum’da olaylı ÇED toplantısı: Halkın tepkisi RES şirketine toplantıyı terk ettirdi.

Bodrum’da olaylı ÇED toplantısı: Halkın tepkisi RES şirketine toplantıyı terk ettirdi.

Bodrum Güvercinlik’te düzenlenen ÇED toplantısında arbede çıktı. Şirket yetkilileri ve bakanlıktan gelen yetkililer toplantıyı terk etmek zorunda kaldı.

Bodrum’un girişinde bulunan Güvercinlik Mahallesi sırtlarından başlayarak çok geniş ormanlık alanda yapılmak istenen 8 adet RES türbini için müelifi Yıldız Elektrik  olan ÇED toplantısına halkın itirazları yoğun oldu. Daha önce Bodrum’da Güvercinlik yakınında 13 adet rüzgar türbininin konulacağı alanların tamamı Orman Bölge Müdürlüğüne ait ormanlık vasfı bulunan araziler ve yapılacak çalışmalar kapsamında türbinlerin konulması için 2 binin üzerinde ağaç kesileceğini de öğrenen Bodrumlular RES’lerin iptali için açtıkları davayı kazanmışlardı, buna rağmen RES inadından vazgeçilmedi ve ÇED toplantısının yapılıyor olması Bodrumluları kızdırdı.

Yıldız Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapılmak istenen RES projelerinin iptaline rağmen 21 Temmuz saat 10:00 Güvercinlik Pitos Cafe de yapılmak istenen ÇED halkı bilgilendirme toplantısı, yöre halkı ve sivil toplum kuruluşlarının yoğun tepkisi ile yaptırılmadı, İl Şehircilik Müdürlüğü görevlilerinin usulsüz olarak görevli personeli katılımcı olarak göstermiş olduğu tespit edildi ve basın önünde usulsüzlükleri teşhir edildi. Toplantıya MUÇEP, Milas, Güllük ve Bodrum Meclisleri yoğunlukla katıldı.

MAHKEME DEFALARCA İPTAL ETMİŞTİ

Bodrum’un köylerinde rüzgar enerjisi santrali (RES) kurmaya çalışan ama defalarca mahkeme tarafından girişimleri iptal edilen Yıldız Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin, aynı yerlerde RES kurmak üzere yeniden harekete geçmesi bölgede tansiyonu iyice yükseltti. Güvercinlik’te düzenlenen ÇED süreci ile ilgili halkı bilgilendirme toplantısında arbede çıktı. Şirket yetkilileri ve hükümet temsilcileri jandarmanın korumasında toplantı alanından uzaklaştırıldı.

Toplantı başlamadan bir açıklama yapan köylülerin avukatı ve Bodrum Çevre Platformu Kurucu Başkanı Av. Remzi Kazmaz, “Biz bu toplantıyı meşru ve hukuki olarak kabul etmiyoruz. Çünkü aynı şirket iki kez daha bu yalanları bize anlattı, şimdi tekrar bize başka yalanları anlatacak. Biz yalan dinlemek istemiyoruz” dedi.

Daha sonra söz almak isteyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’nden gelen yetkililer köylüler tarafından konuşturulmadı.

JANDARMA ARAYA GİRDİ

Halktan hiç kimsenin katılmamasına ve imza atmamasına rağmen katılım tutanağında ismini farkeden köylülerin avukatlarından Avukat Esra Hasanoğlu Kazmaz, Çevre ve Şehircilik yetkililerine “Siz devletin görevlisi olarak tarafsız hareket etmek zorundasınız. Şu anda bu kişileri katılım tutanağına yazarak suç işliyorsunuz. O nedenle hakkınızda suç duyurusunda bulunacağız” dedi. 

Bu konuşmadan sonra ortam çok gerildi. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yetkilileri toplantı yerini terk etmek zorunda kaldı. Jandarma, protesto edilen yetkilileri alandan uzaklaştırdı. 

Fotoğraflar: Bodrum Çevre Platformu

AMAÇ ENERJİ DEĞİL, ARAZİLERİ KOLAY YOLDAN ELE GEÇİRMEK

Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Avukat Remzi Kazmaz, rüzgar enerjisi bahanesiyle Bodrum’un en değerli arazilerinin ele geçirilmeye çalışıldığını söyledi.  Av. Kazmaz şu tespitlerde bulundu:

“Özellikle Bodrum’da, Yalıkavak’ta 13 adet RES projesi için tam 10 milyon metrekare yeri, acele kamulaştırma yoluyla devletten ve vatandaştan çok ucuz bir şekilde satın alan RES şirketi bu alana sadece 13 adet tribün dikti. Bunun için 1 milyon metrekare alan yeterli oldu. Pekala altı yıldır her yerde soruyoruz; bu 9 milyon metrekarede bu şirket ne yapacak? 

PROJE ÖMRÜ 15 YIL AMA 49 YILLIĞINA KİRALANIYOR!

Yine Bodrum’un en değerli yerleri olan 900 bin dönüm yer için sadece 8 RES projesi yapılacak. Acele kamulaştırma yoluyla arkeolojik sit ve doğal sit alanlarını kamu yararı var diyerek ele geçiren RES şirketleri aynı zamanda hazırladıkları projelerde bu yerlerde başka projeler yapma peşinde. Şirkete, ömrü 10/15 yıl olan tesisler için başka şekilde tasarruf etme imkanı sunuluyor. Haliyle 49 yıllığına kiralanan bu değerli yerler şirketin insafına bırakılıyor. RES’in arkasında Bodrum’un en kıymetli yerlerini ele geçirme planları var.”

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top