Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Küçükçekmece Gölü’ndeki balık ölümlerine Kanal İstanbul projesinin neden olduğu iddia ediliyor

Küçükçekmece Gölü’ndeki balık ölümlerine Kanal İstanbul projesinin neden olduğu iddia ediliyor

Küçükçekmece Gölü’nde toplu balık ölümlerinin yaşanmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bölgede inceleme yaparken olayın nedeninin araştırılacağını açıkladı.

Küçükçekmece Gölü’nde toplu balık ölümlerinin yaşanmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bölgede inceleme yaparken olayın nedeninin araştırılacağını açıkladı. Medyascope’tan Egemen Gök ve Hazar Dost‘a konuşan çevre aktivistleri ve balıkçılar, Küçükçekmece Gölü’nde yaşanan balık ölümlerinin nedeninin yeterli temiz suyun göle akmamasından kaynaklı oksijensizlik olduğunu savundu.

“Gölde oksijen miktarı her geçen gün azalıyor” 

Çevre aktivisti Kemal Doksanyedi, “Gölde canlı yaşamının devam edebilmesi için temiz kaynaklar tarafından beslenmesi gerekiyor. Sazlıdere Barajı açıldığında bu gerçekleşiyordu. Fakat artık baraj açılmıyor, dere havzaları her geçen gün kuruyor” dedi. Doksanyedi ayrıca, “‘Balıklar kirlilikten ölüyor’ haberleri, Kanal İstanbul’un imar projesinden hemen önce ortaya çıktı. Bence bu, projeye gelecek olan tepkileri azaltmak için yapılmış bir algı operasyonuydu. Topluma, Küçükçekmece Gölü’nün kurtuluşunun Kanal İstanbul olduğu lanse edildi” diye konuştu.

“Her yıl ani sıcaklar nedeniyle balıklar ölüyor”

Küçükçekmece Gölü ve çevresinde balıkçılık yapan Hüseyin Yurtseven, “Her yıl burada ani sıcaklar nedeniyle balıklar ölüyor. Su temizlenmiyor, gölün altı gün geçtikçe bataklığa dönüyor” dedi. Kendi tekneleri için kazık çakarken kıyıda 6 metre çamura rastladıklarını belirten Yurtseven, “Temiz su kaynakları gölü temizlemeli ki balıklar oksijen alabilsin, yaşayabilsin” diye konuştu. Yurtseven, kanalizasyonların doğrudan göle aktarılmasının ve Sazlıdere Barajı’nın açılmamasının oksijen yetersizliği yarattığını da sözlerine ekledi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top