Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Bayındır’da yurttaşların isyanı madenin kapasite arttırımı ÇED toplantısını erteletti

Bayındır’da yurttaşların isyanı madenin kapasite arttırımı ÇED toplantısını erteletti

CVK  Maden İşletmesinin kurşun maden projesi için kapasite arttırımı yapma amacıyla dün yapacağı halkın bilgilendirilmesi toplantısı, yöre halkının madene karşı isyanı ve örgütlü halk gücü nedeniyle “güvenlik” gerekçesi ile ertelendi.

İzmir‘in Bayındır ilçesine bağlı Sarıyurt ve Kızıloba mahallesi’nde faaliyet gösterecek kurşun – çinko maden ocağının kapasite artışı talebi doğrultusunda, dün (13 Temmuz) Sarıyurt mahallesinde CVK  Maden İşletmesi tarafından yapılacak olan halkın bilgilendirilmesi toplantısı yöre halkının madene karşı yoğun isyanı ve karşılarında gördükleri örgütlü halk gücü nedeniyle “güvenlik” gerekçesi ile ertelendi. Erteleme kararı Valilik tarafından resmi olarak duyurularak taraflara da iletildi.

Sarıyurt ve Kızıloba mahallesi’nde CVK Maden İşletmeleri Sanayi ve Ticaret AŞ’nin “Kurşun-Çinko Maden Ocağı Kapasite Artışı, Kırma-Eleme Tesisi ve Sondaj Yöntemiyle Maden Arama Faaliyeti Projesi” için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci başlamış ve madenin kapasite arttırımı talebi nedeniyle 13 Temmuz Pazartesi günü halkın bilgilendirmesi toplantısı yapılacağı bildirilmişti. Yöre halkı ise bölgelerinde madenciliğe ve kurşun madenine karşı tepkili.

HALKIN ÖRGÜTLÜ GÜCÜ MADENE KARŞI DURUNCA TOPLANTI ERTELENDİ

Bu nedenle de hem madene karşı tepkilerini ifade etmek, hem de bu toplantının yapılmamasını istemek için Sarıyurt ve Kızıloba köylüleri yoğun bir kalabalıkla toplantının yapılacağı bölgeye gittiler. Yöre halkının madene karşı mücadelesine destek vermek için ayrıca Turgutlu, Ödemiş ve İzmir‘den de gelenler ile birlikte toplantı mahallinde yaklaşık 400 kişinin üzerinde kalabalık bir topluluk oluştu. Taşıdıkları döviz ve pankartlar, attıkları sloganlarla madene karşı isyankar tepkilerini yansıtan yöre halkının kararlı tutumu, madenin kapasite arttırımı için yapılması planlanan toplantının ertelenmesine neden oldu. Toplantının ertelendiği kararı Valilik tarafından resmi bir duyuru ile yayınlanarak ayrıca taraflara da iletildi.

Dün yapılması planlanan madenin kapasite arttırımı ÇED halkın bilgilendirmesi toplantısına, yöre halkının yoğun katılımının yanı sıra ayrıca Turgutlu’dan TURÇEP, Ödemiş’ten Koza-Der ve İzmir‘den de İZÇEP ve Kent Konseyi‘nden de halkın madene karşı mücadelesine destek olmak için yoğun katılımla gelenler oldu. Böylece toplantı alanında sayıları 500’e yaklaşan yoğun ve madene karşı isyanlarını haykıran tepkili bir kalabalık oluştu.

Yöre halkının madene karşı oldukları ve bu toplantının yapılmasını istemedikleri, buraya da bilgilenmek değil, toplantının yapılmasına engel olmak için geldiklerinin toplantıyı yürütecek yetkililere bildirilmesi için Sarıyurt ve Kızıloba muhtarları ile TURÇEP, İZÇEP, Kent Konseyi ve Koza-Der temsilcilerinin yer aldığı bir komisyon oluşturuldu.

KAPASİTE ARTTIRIMI TOPLANTISI “GÜVENLİK” GEREKÇESİ İLE ERTELENDİ

Taşıdıkları pankart ve dövizlerle, attıkları sloganlarla madene karşı tepkilerini yansıtan halkın isyankar bekleyişi sırasında, belirlenen komisyon toplantıyı yürütecek heyet ile görüşmeye giderken, toplantı heyeti ile şirket temsilcilerinin hızla toplantı yerinden ayrıldıkları fark edildi. Bir süre sonra kendileri ile görüşen Sarıyurt ve Kızıloba muhtarları, böylece “güvenlik” nedeniyle toplantının ertelendiğini ilk olarak öğrenmiş oldular. Sarıyurt ve Kızıloba muhtarları ile TURÇEP, İZÇEP, Kent Konseyi ve Koza-Der temsilcilerinin oluşturduğu komisyon tarafından şirket temsilcileri ile toplantı heyetine, kendilerinin burada bulunma nedenlerinin zaten bilgilenmek amacıyla değil, toplantıyı engellemek amacıyla olduğu ifade edilerek, “halkın bu toplantının yapılmasını ve bilgilenmek istemediği”ne dair bir tutanak hazırlanması istendi ve hazırlanan tutanak muhtarlar ile toplantı heyetindeki temsilciler tarafından imzalandı. Bir süre sonra da ertelenme duyurusunun valilik tarafından resmi olarak yapıldığı haberi geldi. Ancak yapılan resmi duyuruda toplantının ertelenmesi kararının 10 Temmuz cuma günü alındığı ve bugün duyurulduğunun belirtilmesi ise, yöre halkı ve katılımcılar arasında anlamlı tebessümler ve yorumlara neden oldu. Erteleme kararının daha önce alındığı şeklinde konunun açıklanması ile böylece şirketin halkın isyanı ve örgütlü gücünden ürkmesi sonrasında atılan bir geri olduğunun saklanmaya çalışıldığı ifade edildi.

“MADENİ İSTEMEDİĞİMİZİ DAHA GÜR SESLE SÖYLEYECEĞİZ”

Kızıloba muhtarı Mehmet Gelir, toplantı mahallinde madene karşı tepkileri ve isyanlarını göstermek için yoğun bir kalabalıkla toplanan yurttaşlara hitaben yaptığı konuşmada, “güvenlik nedeniyle toplantının ertelendiğini ve erteleme kararının Valilik tarafından resmi olarak da duyurularak ayrıca kendilerine de bildirildiğini” söyleyerek, şunları ifade etti: “Bizler madene karşıyız ve yöremizde istemiyoruz. Bugün de burada onlardan bilgi almak için değil, madenin de, bu toplantının da olmasını istemediğimizi ve toplantıyı engellemek için geldiğimizi söylemek amacıyla toplanmıştık. Bu erteleme kararı ile amacımızın gerçekleştiği görülüyor. Tüm yurttaşlarımıza çağrımıza gösterdikleri ilgi için teşekkür ediyorum. Topraklarımıza ve geleceğimize sahip çıktığımızı ve kararlılığımızı gösterdik. Bir sonraki toplantıda da madene karşı olduğumuzu göstermek için Sarıyurt ve Kızıloba köylülerini eksiksiz şekilde görmek istiyorum” dedi ve yurttaşlara artık dağılarak evlerine dönebileceklerini söyledi.

“BU MEMLEKET SAHİPSİZ DEĞİL, YÖRE HALKI DA MÜCADELESİNDE YALNIZ DEĞİL

Toplantıyı izlemek için gelen basın mensuplarına da Ödemiş Kent Konseyi ve Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP) tarafından bazı açıklamalarda bulunuldu. Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı, projenin doğaya ve canlılara zarar vereceğinin açık olduğunu ve bu bölgede bu madenciliğin yapılmaması gerektiğini belirtti. TURÇEP tarafından yapılan açıklamada ise, yöre halkının tepkisinde tamamen halkı olduğu vurgulanırken, böyle bir tarım bölgesinde ve proje alanı karacaların yaşadığı Bayındır Ovacık Yaban Hayatı Geliştirme Sahası içerisinde yer alan bir madencilik projesinin yapılmasının faciaya neden olacak cinayet anlamına geleceği ve mutlaka durdurulması gerektiği ifade edildi. TURÇEP açıklamasında, “Kurşun madenciliğinin tarım bölgesinde nasıl bir facia yarattığını bizzat Balıkesir Balya’daki faciayı kendi gözleri ile görüp incelemiş kimseler olarak da gelip, tanıklığımızla hem yöre halkını uyarmak, hem de mücadelelerinde haklı olduklarını belirtmek istedik. Görüldüğü gibi bu memleket sahipsiz değil, yöre halkı da bu haklı mücadelesinde yalnız değil. Bu maden çalışmayacaktır” şeklinde konuştu.

Valilik tarafından toplantının ertelenmesi ile ilgili yapılan Resmi Duyuru ise şu şekilde:

HALKIN KATILIMI TOPLANTISI İPTALİ

“CVK  Maden İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından İlimiz, Bayındır  İlçesi,  Sarıyurt  ve  Kızıloba  Mahallesi  Mevkii’nde İR:87500 Ruhsat Numaralı sahada gerçekleştirilmesi planlanan “IV.  Grup  (Kurşun-Çinko)  Maden  Ocağı  Kapasite  Artışı,  Kırma-Eleme  Tesisi  ve  Sondaj Yöntemiyle Maden Arama Faaliyeti” ile ilgili olarak ÇED sürecine halkın katılımını sağlamak, proje hakkında halkı bilgilendirmek ve halkın görüş/önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince 13/07/2020 tarihinde İlimiz, Bayındır İlçesi, Sarıyurt Mahallesi, Köy Kahvesinde saat 13:00’te yapılması planlanan halkın katılımı toplantısı Bakanlığımızın 10/07/2020 tarih ve 144945 sayılı yazısı doğrultusunda iptal edilmiştir. İlanen duyurulur.13/07/2020″

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top