Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Salihli Hacıbektaşlı’da JES projesine verilen, ‘ÇED gerekli değildir’ kararı iptal edildi

Salihli Hacıbektaşlı’da JES projesine verilen, ‘ÇED gerekli değildir’ kararı iptal edildi

Manisa’nın Salihli İlçesi’nin Hacıbektaşlı Köyü’nde kurulmak istenen Jeotermal Enerji Santrali için verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararı iptal edildi.

Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Hacıbektaşlı’da, SANKO Enerji’nin, 19,5 MWe kapasiteli, 75 bin 875 metrekare büyüklüğündeki alanda kurmak istediği jeotermal enerji santraline (JES) karşı mücadele eden bölge halkı kazandı. Manisa Valiliği tarafından verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararı, yapılan bilirkişi heyetinin incelemesinin ve sunulan raporların ardından Manisa 2. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

MAHKEME: HUKUKA UYGUN DEĞİLDİR!

Salihli ilçesine bağlı Hacıbektaşlı köyünde yaklaşık 76 dekarlık alanda Sanko Enerji tarafından, 19.6 MW gücünde, Jeotermal Elektrik Santral tesisi yapılması planlanıyordu. Geçtiğimiz yıl proje alanına sondaj makinelerini getiren şirket, bölge halkının tepkisiyle karşılaştı. Halkın yaşam alanlarının ortasına kurulmak istenen ve Manisa Valiliği tarafından ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verilen jeotermal santral projesine yöre halkının karşı çıkışı jandarma tarafından müdahale edilerek bastırılmak istenmiş, gaz bombası ve plastik mermi kullanılarak yapılan müdahale sırasında 26 kişi gözaltına alınmıştı.

 Salihli Çevre Derneği ve yurttaşların açtığı JES projesine ve ÇED raporu hakkındaki karşı dava, Manisa 2. İdare Mahkemesi’nde görüldü. Mahkemenin görevlendirdiği 5 kişilik bilirkişi heyeti proje sahasını inceledikten sonra raporu mahkemeye sunduğu Bilirkişi Heyeti’nin raporunu inceleyen Manisa 2. İdare Mahkemesi verdiği kararı, cuma sabahı taraflara tebliğ ederek ‘ÇED gerekli değildir’ kararında ‘hukuka uyarlık’ bulunmadığını kararına vararak iptal etti.

KARARIN BOZULMAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ

Manisa 2. İdare Mahkemesi’nin verdiği iptal kararını değerlendiren Salihli Çevre Derneği Başkanı Avukat Seçil Değerli Ege, yaptığı açıklamada “Valiliğin verdiği ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararına karşı açtığımız dava karara çıktı. Mahkeme bilirkişi raporu ve tüm belge ve bilgiler doğrultusunda kararı iptal etti. Tabii temyiz yolu açık bir karar, diğer tarafların itiraz hakkı var. Biz hem doğaya hem de tüm canlılara zararı olduğu gerekçesiyle bir duruş göstererek bu davayı açtık. Gerçekten de inceleme yapan bilirkişi heyeti de yapılacak projenin zararlarını ortaya koydular.

Bu süreçten sonra verilebilecek ÇED olumlu kararı da, hem hukuka hem de bilimsel gerçeklere aykırı olacaktır. Bilirkişi raporumuz çok detaylı ve tüm yönleriyle değerlendirme yapılmış bir rapor olduğu için biz de sürecin bizim lehimize olacağını ve bu aşamadan sonra kararın bozulmayacağını düşünüyoruz” dedi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top