Buradasınız
Ana Sayfa > Arkeoloji > Yason’a Dokunma!

Yason’a Dokunma!

Koronavirüs salgınına yönelik önlemlerin alınmaya başladığı günden bu yana EvdeKAL kampanyası etkili biçimde sürüyor. Doğru da yapılıyor ancak altyapısı hazır olmayınca sıkıntısını halk çekiyor.

 Ekoloji Birliği olarak ülke genelinde “EvdeKAL” süresinde yaşam alanlarına, doğaya verilen zararların listesini çıkarmaya çalışıyoruz. Halk evde, şirketler sahada; iktidar ihalelere devam ediyor, yeni maden ve enerji ruhsatları vermeyi sürdürüyor.

EvdeKAL süresince Ordu’da da gerçekleşen olumsuzluklar oldu.

Çaybaşı İlküvez’deki çöp tesisinin zararlarına karşı çadır nöbeti tutan halkın çadırları “virüs salgını” bahane edilerek kaldırıldı. Çalışmalar devam ediyor. Derelerin kirliliği, kirli suların taşınması sırasında yollara döke döke gidişlerinin ve ormandaki hayvan ölülerinin fotoğrafları köylüler tarafından paylaşıldı.

Fatsa, Perşembe, Gürgentepe ilçelerini kapsayan 1.986.61 hektarlık alanda maden arama ruhsatı ihalesi yapıldı.

Fatsa’daki siyanürle altın ayrıştırma yapan şirketin çalışma süresinin dolup dolmadığıyla ilgili bilgi verilmemek için Ordu Çevre Derneği’nin yazısı kurumlar arası dolaştırılıyor,  oyalama yapılıyor. Şirketin çalışma alanını büyütme girişimi devam ediyor.

Şimdi yeni bir olayla karşılaştık. Yason Burnu’na giriş engellenmiş. Gidip geri döndürülenler söyledi. Yason’da çalışma varmış.

Duymuştuk projeyi. Görselini de belediye paylaşmıştı. Giriş bölümünde otopark olarak kullanılan yerde bir düzenleme vardı. Tuvalet ve büfe gibi yerler bulunuyordu. Kilisenin çevresinde ve diğer yerlerde bir şey yoktu. Doğallık korunmuyordu. Ancak şimdi gördük ki, başka işler de yapılıyor. En belirgini de fenerin yanına kadar üç metreden fazla bir genişlikte yok yapılıyor olması. İnsanlar yürüyecekmiş. Sanki doğal haliyle yürünmüyormuş gibi. Yeşil alanının içinden yılan gibi kıvrılıp giden bir yol. Projede başka yapılacaklar da var. Basamaklar vb.

Yason Burnu “dokunarak” güzelleşmez. Doğal yapısını koruyarak, kullanım sağlanabilmenin yolu bulunmalı. Oraya gelenlerin gereksinimlerini karşılayacak yerler olmalı. Bırakın insanlar çimlerin üzerinde yürüsünler. Şehirde beton üzerinde yürüyorlar zaten.

Ordu Çevre Derneği sosyal paylaşımlarla, imza kampanyası başlatarak dikkatlerin Yason’a verilmesini sağladı. Yetmez. Herkes YASON’A DOKUNMA diyerek sesini yükseltmelidir.

Yason’a sahip çıkan sesler arttıkça YASON’A DOKUNAMAZLAR.

Coşkun Özbucak
Coşkun Özbucak
1958 yılında Ordu’da doğdu. Öğretmenliği süresinde kurucu başkanı olduğu Eğitim-Sen'de başkanlık ve yöneticilik yaptı. Mitinge Karşı Miting, Üzülme Güneş Yeniden Doğacak, Ordu’dan İnsan Manzaraları ve Dilek Ağacı adlı kitapları bulunuyor. Uzun yıllardır ekoloji mücadelesi içinde aktivist olarak yer aldı. ORÇEV YK üyeliği yanı sıra Ekoloji Birliği YK üyesi olarak da görev yapmayı sürdürmektedir.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top