Buradasınız
Ana Sayfa > Coşkun Özbucak > Ekoloji mücadelesi büyüyor | Coşkun Özbucak

Ekoloji mücadelesi büyüyor | Coşkun Özbucak

Ekololi Birliği 26 Ekim 2019 Cumartesi günü Ankara’da “İklim krizine ve ekolojik yıkıma DUR diyoruz” adıyla bir miting yapmak için Ankara Valiliğine başvuru yaptı. Ama nedense yanıt mitinge 24 saat kala verildi.

Toplantı, gösteri ve yürüyüş yasası 24 saat kala yanıt verme hakkını tanıyor. Bu yasanın eksikliğinin, yanlışlığının olması bir tarafa, bir mitingin izin ya da yasak kararının son 24 saate kadar bekletilmesinden kaynaklanan niyet hakkında olumlu düşünme olanağı yok.

Bir miting için izin çıkmadan hazırlık yapılamaz. İzin verilmediğinde yapılan hazırlıklar ve masraflar boşa gidecektir. Son 24 saatte verilen izin sonrası da teknik hazırlığı yapmak; pankart yazdırmak, ses düzenini hazırlamak, bildiri bastırıp dağıtmak için zaman kalmıyor. Yani 24 saat kala “izin” verilmesi bile “yasak” anlamına gelmektedir. Yasaklamayı da son 24 saate bırakmak ayrı bir sorun.

Ekoloji Birliği’nin mitinginin yasaklanması “çözüm” oldu mu? Kesinlikle olmadı. Ülkenin her tarafında protesto basın açıklamaları yapıldı. Ekoloji mücadelesi verenler kenetlendi, Ekoloji Birliği önemli bir iş başararak çekim merkezi oldu.

Ekololi Birliği’nin miting yapma süreci bir başka gerçeği de ortaya çıkardı. Ekoloji mücadelesinde kaygısı olanları ortaya çıkardı, birleştirdi; kimi çürük elmaların ayrışmasına katkı sundu. “Başarısızlık” bekleyenlerin sevinci kursaklarında kaldı.

Miting girişimi, birbirinden haberdar olmayan ama yüreği ekoloji mücadelesinden yana çarpanları birleştirirken, ekoloji mücadelesinde yalnız olduğunu sananlara yeni bir umudun olduğunu gösterdi. 26 Ekim 2019 Ankara mitinginin yasaklanması ters tepti.

Miting için Ankara’ya gitme hazırlığı yapanlar o kadar çokmuş ki; bu, yasağa yönelik tepkilerden de anlaşıldı. Yeni bir hareketliliği, enerjiyi ortaya çıkardı. Artık yarın, dün gibi olmayacak. Nerede ekolojik yıkım ve talan varsa mücadelesi büyütülecek.

“İklim krizi ve ekolojik yıkım ve talanın” yalnızca yerelin değil, ülkenin sorunu olduğu kanıtlandı. Yerelde verilen mücadelenin aslında ülkenin bağımsızlığını, doğal yaşamını ve geleceğini savunmak anlamına geldiği anlayışında ortaklaşılmasını sağladı.

Ekoloji Birliği’nin mitingini Ankara Valiliği yasakladı. Bir de mitinge katılımı engelleyenler, destek olmadıklarını açıklayanlar oldu. Hepsi kaybetti, Ekoloji Birliği ve hiçbir çıkar gözetmeden ekoloji mücadelesi verenler kazandı. Yarın için “yasak” anlayışı devam edebilir, ama “destek” olmayanlar yanlışlarının farkına varacakları kesin.

Yani sonuçta; ekolojik yıkıma, talana karşı mücadele edenler birleşerek büyüyecekler ve kazanacaklar.

Coşkun Özbucak
1958 yılında Ordu’da doğdu. Öğretmenliği süresinde kurucu başkanı olduğu Eğitim-Sen'de başkanlık ve yöneticilik yaptı. Mitinge Karşı Miting, Üzülme Güneş Yeniden Doğacak, Ordu’dan İnsan Manzaraları ve Dilek Ağacı adlı kitapları bulunuyor. Uzun yıllardır ekoloji mücadelesi içinde aktivist olarak yer aldı. ORÇEV YK üyeliği yanı sıra Ekoloji Birliği YK üyesi olarak da görev yaptı. Halen ORÇEV YK üyeliği görevini sürdürmektedir.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top