Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > CHP’li Başevirgen: “3 Yılda 6 milyon 850 bin m²lik ormanlık alan orman vasfından çıkarıldı”

CHP’li Başevirgen: “3 Yılda 6 milyon 850 bin m²lik ormanlık alan orman vasfından çıkarıldı”

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen, 6 ve 7 Ocak 2022 tarihlerinde yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararlarını orman katliamına davetiye çıkarılması olarak değerlendirdi.

Resmi Gazete’de 5 ve 7 Ocak 2022 tarihlerinde yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararları ile Kastamonu ve Manisa’da 611.848 m², Mersin ve Ankara’da ise 376.494 m²’lik alan orman sınırı dışına çıkarılması üzerine bir açıklama yapan CHP Manisa Milletvekili ve TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen bu kararları “orman katliamına davetiye çıkarılması” olarak değerlendirdi.

684 HEKTARLIK ORMAN ARSA OLARAK TESCİLLENDİ

Yayımlanan son iki karardan önce üç ayrı kararın daha çıkarıldığını söyleyen Başevirgen, “Bu kararların bir tanesi Bakanlar Kurulu, ikisi de Cumhurbaşkanı Kararıydı. Bu kararlarla İstanbul, Kocaeli, İzmir, Kütahya ve Bursa illerindeki bazı orman alanlarının orman sınırları dışarısına çıkarılmasını sağlandı. Bu alanların toplam büyüklüğü 5 milyon 855 bin 446 m² idi. Böylece 2018 yılında 6831 Sayılı Orman Kanununa eklenen Ek 16. Madde Kapsamında yürürlüğe konulan ‘Orman Sınırları Dışına Çıkarma İşlemlerine İlişkin Yönetmelik’ ile bugüne kadar 6 milyon 843 bin 788 m2’lik ormanlık alan orman vasfından çıkarılarak arsa olarak tescillenmiş oldu. Bu, yaklaşık 684 hektarlık orman alanı demek” diye konuştu.

EKOSİSTEM TAHRİP EDİLEREK BOZULUYOR

Bu uygulamaların savunulur bir yanı olmamasına rağmen hala çıkarılan Cumhurbaşkanı kararlarını savunan kişi ve kurumların olmasının çok vahim olduğunu da söyleyen Başevirgen, ‘Üzerinde yeterli miktarda ağaç bulunmuyorsa orası orman değildir’ düşüncesinin son derece yanlış olduğunu ifade ederek “Orman alanları bir bütün olarak düşünülmelidir. Orman çok büyük bir ekosistemdir. Bu ekosistemde bulunan bütün bileşenlerin önemli fonksiyonları var. Orman; ağaç, diğer bitki, hayvan, mikroorganizma ve toprak gibi canlı cansız unsurların birleşiminden meydana geliyor. Üzerinde ağaç yok diyerek taşlık, kayalık alanlar orman dışına çıkarılırsa o ekosistemlerin bütün dengesi bozulur” vurgulamasında bulundu.

BETONLAŞMAYA GÖZ YUMULUP TAHRİBAT DAHA DA BÜYÜYECEK

Taşlık, kayalık olmayan ve üzerinde birçok ağacın bulunduğu İzmir Bayraklı’daki 3 milyon 753 bin 603 m2 ormanlık alanının da orman sınırı dışına çıkarıldığını hatırlatan Bekir Başevirgen, “Yani ihtiyaç duymaları halinde ağaçları keserek betonlaşmaya göz yumacak ve kapalı orman alanları içerisinde bulunan açıklıkları bile yapılaşmaya açabilecekler. Sonrasında yol, alt ve üst yapılaşma gerekçeleriyle tahribatı iyice büyütecekler.” dedi.

CHP’li Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, “Öte yandan ilgili Cumhurbaşkanı Kararlarında yer alan ifadeye göre; “orman sınırları dışarısına çıkarılan alanların iki katı kadarı, Orman Genel Müdürlüğü’ne ağaçlandırarak orman yapmak kaydıyla verilecek” deniyor. Orman dışına çıkarılan alanların adları bu kararlarda yazılıyken bunların yerine ormana çevrilecek alanların parsel numarası, ada numarası veya mevki adı neden yazılmıyor? Ormandan bir parça koparıp sonra geri vereceğim gibi bir anlayışla ormancılık yapılamaz“ diye konuştu.

MÜTEAHHİTLERİN ÖNÜNÜ AÇMAK İÇİN ORMAN KATLİAMININ KAPISI AÇILIYOR

Ülkemizin 23 milyon hektar orman alanı bulunduğunu söyleyen CHP Manisa Milletvekili Başevirgen açıklamasında, ‘Küçük bir kısmını yapılaşmaya açsak ne olur ki?’ denilip orman katliamına davetiye çıkarıldığı görüşünü ileri sürerek. “Alınan bu kararların benzerlerini maalesef birçok yer için çıkarmaya devam edecekler ve belki de on binlerce hektarlık orman alanını yok edecekler. Gözüne kestirdiği alana bina yapmak isteyen birçok müteahhidin önü de bu yolla açılmış olacak. Arsa vasfına dönüştürülen bu alanların kimlere hangi amaç ve bedellerle satılacağına da yakın zamanda göreceğiz. Rant ve talandan beslenen bu zihniyetin yıllarca verimli tarım alanlarını da betonlaştırdığını unutmamak gerek” sözlerine yer verdi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top