Buradasınız
Ana Sayfa > Ekoloji > Köylülerin direnişi sonuç verdi: Germencik Dağyeni’deki maden sondajları sökülmeye başlandı | Özer Akdemir

Köylülerin direnişi sonuç verdi: Germencik Dağyeni’deki maden sondajları sökülmeye başlandı | Özer Akdemir

Germencik Dağyeni Köylülerinin kararlı direnişi sonucu MTA köy yakınlarındaki sondaj makinelerini ve ekipmanları sökmeye başladı.

Germencik ilçesi Dağyeni köylülerinin kararlı direnişi sonuç getirdi. MTA köy yakınlarındaki sondaj makinelerini ve ekipmanları sökmeye başladı.

MTA MÜDÜRÜ “SONDAJLARI SÖKÜN” DEDİ

Konuyla ilgili görüştüğümüz Dağyeni Köyü Muhtarı İbrahim Korkmaz, MTA’nın sondaları söktüğü haberlerini doğrulayarak, “MTA Bölge müdürü geldi köyümüze. Arkadaşlar sondajları söküp köyünüzü terk edeceğiz dedi. Birlikte sondaj alanlarına gittik. Müdür bey orada çalışanlara ‘Ekipmanları toplayın, sondajları sökün’ köyü terk edeceğiz” dedi.

Öte yandan köylülerin sondaj alanı yakınlarına kurduğu çadırlar ve nöbet ise devam ediyor. Köy muhtarı Korkmaz, “Son ekipman da gidene kadar nöbet tutmaya devam edeceğiz” dedi.

İKİ GÜN SÜRE TANIMIŞTIK, BUGÜN SÖKMEYE BAŞLADILAR

Dağyeni köylülerinden Muammer Salık, dün MTA’dan ve Ankara’dan kendilerini ikna için gelenlerin köylüler tarafından dinlenilmediğini. Köylülerin salonu terk ettiğini belirterek, “O gün MTA müdürüne ne kadar kararlı olduğumuzu bir kez daha söyledik. Size iki gün mühlet, ya sondajlarınızı sökün ya da biz gerekeni yapacağız dedik. Bugün sabah MTA müdürü gelerek sondajları sökeceklerini söyledi. “Biz çekiliyoruz, bu işin kazananı kaybedeni olmasın” dedi ancak biz biliyoruz ki bizim kararlılığımızdan korktukları için çekiliyorlar. Biz yine de tetikte duracağız. Yarın bir gün seçimden sonra gelebilirler yine” dedi.

Fotoğraf: Ahmet Zeki Ünal

BÖLGEDEKİ 4 KÖYDE 18 SONDAJ YAPILACAK İDDİASI

Kartal Dağı‘nın diğer köylerinde, Dağyeni köyünün yanı sıra, Dampınar, Habipler ve Çamköy‘de  toplam 18 maden sondajı açılacağı haberlerini sorduğumuz Salık, önümüzdeki günlerde bu köylerde de bir  mücadele ateşinin yanacağını söyledi. “Bütün köyler birleşip bu şirketleri Kartal Dağı’ndan söküp atacağız” dedi.


Evrensel

Özer Akdemir
Evrensel Gazetesi yazarı. 1969 Nevşehir Hacıbektaş'ta doğdu. 1998 yılında Evrensel Gazetesi ile başladığı gazeteciliğe halen gazetenin İzmir temsilcilisi olarak devam ediyor. Hayat TV'de Çepeçevre Yaşam programlarının yapım ve sunuculuğu yanı sıra, Anadolu’nun Altın’daki Tehlike / Kışladağ’a Ağıt, Kuyudaki Taş / Alman Vakıfları ve Bergama Gerçeği, Uranyum Uğruna / Dilsiz Çocukları Ege’nin, Doğa ve Direniş Öyküleri adlı kitapları bulunuyor. EGEÇEP Yürütme Kurulu ve çeşitli komisyonlar ile Ekoloji Birliği'nde Koordinasyon Kurulu ve Yürütme Kurulu'nda da görev yapmıştır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top