Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Validebağ direnişinin 1. yılı: Rant sevdalıları vazgeçmiyor, biz de vazgeçmeyeceğiz

Validebağ direnişinin 1. yılı: Rant sevdalıları vazgeçmiyor, biz de vazgeçmeyeceğiz

Bakan Murat Kurum’un “Düzenleme projesi için Validebağ’a giriyoruz” açıklaması üzerine Validebağ Korusu’nda başlayan direniş bir yılı geride bıraktı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un geçtiğimiz yıl “Düzenleme projesi için Validebağ’a giriyoruz” açıklaması üzerine Validebağ Korusu’nda başlatılan direniş bir yılı geride bıraktı.

Koru içerisinde basın açıklaması yapan Validebağ Gönüllüleri, geçen bir yılda yaşananları sıraladı. Açıklamayı Gazeteci Burcu Uğur okudu.

2020 Mart ayında korunun bakanlık tarafından “bakım ve onarım yapılması amacıyla” 2 yıl süreyle Üsküdar Belediyesine tahsis edildiğini ve belediyenin bakım onarım işini 17 milyon liraya bir şirkete ihale ettiğini hatırlatan Uğur, 21 Haziran’da başlayan direnişin ardından çeşitli tarihlerde koruya müdahale girişimleri olduğuna dikkat çekti.

Aynı süreçte koruya moloz döküldüğünü, ufak çaplı yangınlar çıktığını ifade eden Uğur, “2018 yılında açtığımız millet bahçesi davasında ve 2021 yılında açtığımız Koruma Amaçlı İmar Planı davalarında yürütmeyi durdurma kararlarını da geçtiğimiz 1 yıl içinde aldık. Bu davaların sonuçlanmasını bekliyoruz. Üsküdar Belediyesi 1. derece koruma altında olan Validebağ Korusu’nda toplu etkinlikler organize ediyor. Validebağ etkinlik alanı değil” dedi.

Tüm olumsuz hava koşullarına karşın mücadele verdiklerini söyleyen Uğur, “Üsküdar Belediyesi Validebağ Korusunun koru olduğunu kabul edene kadar mücadelemiz devam edecek. Rant heveslileri hiç vazgeçmiyorlar. Ama unuttukları bir şey var; biz de vazgeçmiyoruz, buradayız ve direnmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 


Evrensel

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top