Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Umutlandıran karar: Taş ocağı yapılmak istenen Karaburç’a bilirkişi gidecek | Özer Akdemir

Umutlandıran karar: Taş ocağı yapılmak istenen Karaburç’a bilirkişi gidecek | Özer Akdemir

Nevşehir’de yapılmak istenen taş ocağına karşı Karaburç köylüleri tarafından açılan davada mahkeme, bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi.

Nevşehir ili Hacıbektaş ilçesinin Karaburç ve Karaburna köyleri arasında yapılmak istenen taş ocağına karşı açılan davada, mahkeme bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi.

KÖYLÜLERİN DAVA GEREKÇELERİ HALKI BULUNDU

Kayseri 1. İdare Mahkemesi, Karaburç köylüleri tarafından açılan davada verdiği arar kararda faaliyetle ilgili köylülerin bilgilendirilmediği konusunda dava dilekçesinde yazılan gerekçenin yanı sıra, madenin çevresel ve yaşamsal zararlarını da tartışmaya açtı.

Dava gerekçelerini haklı bulan mahkeme heyeti, oy birliği ile bilirkişi ve keşif incelemesi yapılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti kararını şu gerekçelere dayandırdı:

  • ÇED alanı ile ruhsat alanı uyuşmamaktadır.
  • Maden sahası çevreye zarar verecektir.
  • Tarım ve hayvancılık faaliyetleri zarar görecektir.
  • Proje alanının jeolojik açıdan (deprem ve su kaynakları bakımından) incelenmesi gereklidir.
  • Köyün doğal mimarisini bozacaktır.

Mahkemenin keşif ve bilirkişi kararını sevinçle karşıladıklarını belirten Karaburç Köyü Doğayı Koruma ve Geliştirme Platformu, yaşam alanlarını korumak için sonuna kadar mücadele edeceklerini dile getirdiler.

TAŞ OCAĞI DİRİ FAYIN TAM ÜZERİNDE

Bozkırda iki köyün arasında yapılmak istenen bazalt ocağı 2800 yıllık Roma kalesine de zarar verecek bir konumda bulunuyor.

Hayvancılık ve çiftçilik yapan köylüler su kaynakları olan kayalıkların bazalt ocağı yapılmasının yaşam alanlarını yok edeceğini dile getirerek karşı çıkıyorlar. Geçtiğimiz haftalarda traktörleri ve koyunları ile maden alanı önünde basın açıklaması yapan köylüler maden işletmesinin çevrenin olduğu kadar canlı yaşamını da riske atacağını dile getirmişlerdi.

Bölgede jeolojik araştırmalar yapan jeoloji yüksek mühendisi Dr. Eşref Atabey, açılmak istenen maden olacağının diri bir deprem fayının tam üzerinde olduğunu açıklamıştı.

Maden işletmesine karşı dava açan köylüler mahkemenin bilirkişi incelenmesi yapılması ara kararını sevinçle karşıladılar.

Özer Akdemir
Evrensel Gazetesi yazarı. 1969 Nevşehir Hacıbektaş'ta doğdu. 1998 yılında Evrensel Gazetesi ile başladığı gazeteciliğe halen gazetenin İzmir temsilcilisi olarak devam ediyor. Hayat TV'de Çepeçevre Yaşam programlarının yapım ve sunuculuğu yanı sıra, Anadolu’nun Altın’daki Tehlike / Kışladağ’a Ağıt, Kuyudaki Taş / Alman Vakıfları ve Bergama Gerçeği, Uranyum Uğruna / Dilsiz Çocukları Ege’nin, Doğa ve Direniş Öyküleri adlı kitapları bulunuyor. EGEÇEP Yürütme Kurulu ve çeşitli komisyonlar ile Ekoloji Birliği'nde Koordinasyon Kurulu ve Yürütme Kurulu'nda da görev yapmıştır.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top