Buradasınız
Ana Sayfa > Dünya > WWF: İstanbul’un da Dahil Olduğu Büyük Kentlerde Su Sorunu Baş Gösterecek

WWF: İstanbul’un da Dahil Olduğu Büyük Kentlerde Su Sorunu Baş Gösterecek

WWF, kaynakların doğru kullanılmaması halinde dünyayı büyük bir su sıkıntısı beklediğini açıkladı. Sorun yaşayacak kentler arasında İstanbul da var.

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından yapılan bir araştırmaya göre; dünya nüfusunun önemli bir kısmı iklim değişikliği nedeniyle gelecekte sel, susuzluk veya kötü su kalitesinden etkilenebilecek.

Vakıftan  yapılan açıklamada, 2050 yılında dünya nüfusunun yarısından fazlasının “çok yüksek su riski” olan bölgelerde yaşamlarını sürdürmek zorunda kalabileceğine dikkat çekildi. WWF uzmanlarının tespitlerine göre halen dünyanın dört bir yanındaki insanların yaklaşık % 17’si olumsuz su koşullarından etkileniyor.

İstanbul’da Listede

DW Türkçe’de yer alan habere göre, WWF, gelecekte su sorunundan yoğun olarak etkilenecek bölgeler arasında Güney Asya, Ortadoğu, Güney Amerika ve Afrika’nın yanı sıra Pekin, İstanbul ve Rio de Janeiro gibi kalabalık metropollerin de adını saydı.

Araştırmayla ilgili bilgi veren WWF Uluslararası Su Kaynakları Danışmanı Theresa Schiller, “Yeni analizler ve değişiklikler yapmazsak ağır bir bedel ödeyeceğimiz görülüyor. Şehirlerde daha az su tüketme olasılığı daha yüksek olacak” dedi. Schiller ayrıca, seragazı emisyonlarını azaltmak ve doğaya dayalı çözümlere yatırım yapmak için çok geç olmadığını da sözlerine ekledi.

WWF’ye göre, Almanya’daki şehirler küresel karşılaştırmada iyi konumda. Bununla birlikte, son yıllarda kurak ve sıcak geçen yaz mevsimleri veya az yağışlı kış mevsimleri Almanya için de iyimser bir tablo çizmiyor.

Dünya Haberleri

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

One thought on “WWF: İstanbul’un da Dahil Olduğu Büyük Kentlerde Su Sorunu Baş Gösterecek

Bir yanıt yazın

Top