Buradasınız
Ana Sayfa > Dünya > Thunberg’den dünya liderlerine Davos öncesi mesaj: Henüz hiçbir şey görmediniz!

Thunberg’den dünya liderlerine Davos öncesi mesaj: Henüz hiçbir şey görmediniz!

İklim aktivisti Greta Thunberg, cuma günü Lozan’da gerçekleştirilen eylemde İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenecek zirve öncesi dünya liderlerine seslendi

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, geçtiğimiz cuma günü yaklaşık 10 bin protestocunun katıldığı İsviçre’nin Lozan kentinde düzenlenen eyleme katılarak dünya liderlerine seslendi. Reuters’ın aktardığına göre, İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenecek Dünya Ekonomi Forumu öncesinde Thunberg liderlere, “Henüz hiçbir şey görmediniz” diye seslendi. 

17 yaşındaki Thunberg konuşmasında, “Yeni bir yıla ve 10 yıla girdik. On yıl boyunca iklim değişikliğine dair gerçek bir adım atıldığına tanık olmadık ve bu değişmek zorunda” ifadelerine yer verdi. Thunberg, “Dünya liderlerine ve iktidarda olanlara, şu ana kadar hiçbir şey görmediklerini söylemek istiyorum. Sizi temin edebiliriz ki bu bizi son görüşünüz olmayacak” diye seslendi. Eyleme katılan protestocular, “Geç ama çok değil” ve “Başka bir gezegen yok” yazılı pankartlar taşıdı. 

İklim değişikliği ve çevresel yıkım, küresel karar vericiler tarafından önemli tartışma başlıkları olarak görülüyor. The Local’ın aktardığına göre, eylemi organize eden Klimasterik Schweiz, Twitter’da yaptığı paylaşımda yürüyüşe 15 bin kişinin katıldığını söyledi. 

21-24 Ocak tarihlerinde düzenlenecek ve 50. yıl dönümünü kutlayacak Dünya Ekonomi Forumu’na dünya liderleri, şirket yöneticileri, sivil toplum temsilcileri katılacak. 

Kaynak: Independent

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top