Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Kazdağları Koruma Derneği: Körfez’de JES istemiyoruz!

Kazdağları Koruma Derneği: Körfez’de JES istemiyoruz!

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Edremit Körfezi’nde  11  farklı alanda  jeotermal amaçlı  santral için ihale açıldığını açıklarken, ihalelerin iptali için Edremit Cumhuriyet Meydanı’nda imza kampanyası başlatıyor.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Edremit Körfezi’nde  11  farklı alanda  jeotermal amaçlı  santral için ihale açıldığını açıklarken, ihalelerin iptali için Edremit Cumhuriyet Meydanı’nda dernek olarak imza kampanyası başlatıldığını da duyurdu.

Ekoloji Birliği bileşenlerinden olan Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından bu konuda yapılan açıklama ise şöyle:

KÖRFEZ’DE JES İSTEMİYORUZ!

Edremit, Burhaniye, Ayvalık ve diğer  ilçelerimizde 11  farklı alanın  jeotermal amaçlı olarak Balıkesir Valiliği tarafından 21.01.2020 tarihinde ihale edileceğini öğrenmiş bulunuyoruz. Bu alanlardan elde edilecek jeotermal kaynaklar ile bölgemizde jeotermal enerji santrallerinin yapılmasının amaçlanmasından kaygı duyuyoruz.

Yoğun tarımın yapıldığı Edremit’in  Çıkrıkçı ve Bostancı Köylerinin, Burhaniye’nin bereketli Çoruk Ovasının,  Adremitteion’un, turizmin göz bebeği Ayvalık ve Cunda Adasının jeotermal enerji santrallerine  heba edileceğinden endişe ediyoruz. Bölgemiz Dünya çapında ünlenmiş bir zeytin-zeytinyağı bölgesidir. Coğrafi işaretlerini almıştır. Zeytin dışında her türlü sebze ve meyveyi yetiştirmektedir. Bu bölgeler enerji uğruna gözden çıkarılamaz.

Yoğun tarımın yapıldığı Edremit’in  Çıkrıkçı ve Bostancı Köylerinin, Burhaniye’nin bereketli Çoruk Ovasının,  Adremitteion’un, turizmin göz bebeği Ayvalık ve Cunda Adasının jeotermal enerji santrallerine  heba edileceğinden endişe ediyoruz.

Bölgemiz Dünya çapında ünlenmiş bir zeytin-zeytinyağı bölgesidir. Coğrafi işaretlerini almıştır. Zeytin dışında her türlü sebze ve meyveyi yetiştirmektedir. Bu bölgeler enerji uğruna gözden çıkarılamaz.

JEOTERMAL ENERJİ SANTRALİNE HAYIR

Bölgemizde jeotetrmal enerji santralleri kurulması durumunda:

  1. Halkın birinci derecede geçim kaynağı olan zeytinin verimi ve kalitesi düşecek ve kuruyacak, diğer tarım ürünleri etkilenecek,
  2. Jeotermal atık suları ile Edremit Çayı, Üyücek, Kadıncık, Karınca, Nikita Dereleri ve deniz kirlenecek, ve canlı yaşam yok olacak,
  3. Jeotermal santrallerinden ve bacalardan salına gazlar ile körfezin hava kalitesi bozulacak,
  4. Körfezi çürük yumurta kokusu saracak,
  5. Turizm olumsuz etkilenecektir.

Aydın Kızılcaköy’de, İzmir Tire Başköy’de, Manisa Salihli ve Alaşehir’de yaşanan tecrübeler göstermiştir ki; yenilenebilir enerji diye savunulan JES’ler insana ve doğaya zarar vermektedir. 

  • Bölgemizde jeotermal enerji santralleri için arama ve işletme ruhsatları verilmemeli,
  • Isınma ve sağlık amaçlı kullanımlarda kullanılan suyun yeniden yerin altına vermek yerine derelere ve denizimize boşaltmaları ve kirlilik yaratmaları engellenmeli,

21 Ocak 2020 tarihinde yapılacak  ihale iptal edilmelidir”

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top