Buradasınız
Ana Sayfa > Bilim > Son dişinin de ölmesiyle Sumatra gergedanının soyu Malezya’da tükendi!

Son dişinin de ölmesiyle Sumatra gergedanının soyu Malezya’da tükendi!

Son dişinin de ölmesiyle Sumatra gergedanının soyu Malezya’da tükendi! Türün artık Sumatra’nın adalarında parçalanmış habitatlarda yaşayan 100’den az üyesi kaldı.

Malezya‘nın son Sumatra gergedanı olan Iman, kanser hastalığı nedeniyle öldü. Ülkedeki son erkek Sumatra gergedanı da mayıs ayında hayatını kaybetmişti. Zoologlar dünyanın en küçük gergedanı Sumatra gergedanının esaret altında yaşayan son üyesinin de ölmesiyle bu hayvanın soyunun Malezya’da tükendiğini bildirdi.

Vahşi Yaşam Dairesi Müdürü Augustine Tuuga, yaptığı açıklamada 25 yaşında olduğu söylenen Iman’ın, tümörlerin idrar kesesine yaptığı artan baskı nedeniyle ciddi ağrılar yaşadığını ancak ölümünün tahmin edilenden erken gerçekleştiğini söyledi. Gergedan Mart 2014’te yakalandığından bu yana rahminde çok sayıda tümör taşıyordu.

Ülkedeki tek erkek Sumatra gergedanı olan Faust, dünyanın en yaşlı gergedanı olarak da biliniyordu.

Iman‘ın ölümü ülkedeki tek erkek Sumatra gergedanı olan Faust‘un ölümünden sadece 6 ay sonra gerçekleşti. Sabah eyaletinde esaret altındaki bir başka dişi gergedan da 2017’de ölmüştü.

Artık doğada kalan Sumatra gergedanı sayısının 100’ün altına düştüğü tahmin edilirken, bazı tahminler yasadışı avlanma ve bir zamanlar gezindikleri doğal habitatlarının endüstriyel ölçekte ormansızlaştırılması sonucu yok olmasıyla bu sayının 30’un bile altında olduğunu öne sürüyor. Dünya üzerinde milyonlarca yıldır var olan ve yasa dışı avlanma ve doğal yaşam alanlarının yok olması nedeniyle sayıları hızla azalan Sumatra gergedanları ortalama 35-40 yıl yaşıyor.

Gergedanları çoğaltmaya yönelik girişimler karşılıksız kalmış ancak Sabah’taki yetkililer olası bir üreme işlemi için hücre numuneleri toplamıştı. Sabah Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Çevre Bakanı Christina Liew, “Her ne kadar bunun er ya da geç yaşanacağını bilsek de, bu haber bizi son derece üzdü” dedi.

Iman‘ın son birkaç yıl içinde ani ve ağır kan kayıpları nedeniyle birçok kez ölümün kıyısından döndüğünü ifade eden Liew, vahşi yaşam yetkililerinin gergedanı sağlığına kavuşturmayı başardıklarını ve nesli tehlikedeki türlerin yapay dölleme yoluyla çoğaltılmasına yönelik Endonezya’yla yapılacak olası bir işbirliği için Iman’ın yumurta hücrelerinin saklandığını dile getirdi.

EN KÜÇÜK GERGEDAN

Sumatra gergedanı, bütün gergedan türleri içinde en küçük gergedan türü olarak tanımlanıyor.

Sumatra gergedanı, gergedan türü arasından en küçüğü olarak da biliniyor. Sumatra gergedanının omuz yüksekliği 120 cm, ağırlığı 500 kg. Afrika’da yaşayan gergedanlar gibi 2 boynuzu vardır. Öndeki boynuzu 15 cm uzunluğunda.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (World Wildlife Fund/ WWF) bu gergedandan şu anda yalnızca 80 civarında kaldığını tahmin ediyor ve bunlar çoğunlukla Endonezya‘daki Sumatra adası ve Borneo’nun Endonezya’ya ait kesiminde yaşıyor. 5 gergedan türünün en küçüğü olan Sumatra gergedanı, Asya boyunca Hindistan‘a dek uzanan coğrafyada bulunuyordu. Ancak yasa dışı avlanma ve popülasyonları birbirinden koparan ormansızlaştırma nedeniyle sayıları şiddetli bir düşüş yaşadı.

Yasa dışı avlanma, hayvan türlerini yok eden insanların canlılara karşı en büyük saldırganlığı!

Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) Sumatra gergedanının yanı sıra siyah gergedan ve Cava gergedanını da kritik tehlikedeki türler olarak sınıflandırıyor. Bir başka gergedan türü olarak Hindistan gergedanı da yer alıyor.

UCN’e göre toplamda sadece 24 bin 500 gergedan doğada yaşamını devam ettirirken bin 250’siyse dünya çapında esaret altında tutuluyor. Bunların üçte ikisinden fazlasını beyaz gergedanlar oluşturuyor.

Gergedanlar, insanın kıl ve tırnaklarındakine benzer şekilde keratinden oluşan boynuzları nedeniyle öldürülüyor ve bu boynuzlar Asya’nın bazı bölgelerinde geleneksel tıpta kullanıldığı için yüksek rağbet görüyor.

Son 50 yılda dünya genelinde vahşi yaşamda yüzde 60’lık bir düşüş yaşandı. Türlerin bu hızlı yok oluş oranı dinozorların yok oluşundan beri ilk defa yaşanıyor.

Kaynak: Independent

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top