Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Ordulular, tarım alanına yapılacak bentonit madenine dava açtı: “Maden için seçilen yer yanlış”

Ordulular, tarım alanına yapılacak bentonit madenine dava açtı: “Maden için seçilen yer yanlış”

Ordu’nun Ulubey ilçesinde tarım ve orman alanında kurulmak istenen bentonit madeni için verilen “ÇED gerekli değildir” kararının iptali için dava açıldı.

Ordu’nun Ulubey ilçesine bağlı Yeni Sayaca Mahallesi’nde bir maden şirketi tarafından kurulmak istenen bentonit madenine karşı dava açıldı. Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından verilen  ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir’ kararının iptali için dava açtıklarını ifade eden Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve davanın avukatı Haluk Türkmen, “Ulubey ilçesinde bentonit madeni işletmeciliğine tepki gösteren 60 yöre insanıyla birlikte Ordu idare Mahkemesine davamızı açtık. Davanın lehimize olacağını umuyoruz” dedi.

“GEÇİM KAYNAĞIMIZ FINDIK YOK OLUYOR”

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül de yaptığı açıklamada, “Ülkemiz her geçen gün maden şirketlerine parsel parsel satılarak talan edilmekte. Ordu’nun yüzde 72’si maden ruhsat alanı ilan edildi. Adeta Ordu halkının yaşam alanları yok edilmekte. Şehrimiz taş ocakları, HES, RES, altın, kurşun, bakır, çinko, bentonit maden şirketlerinin işgaline maruz kalmıştır. Ordu’nun geçim kaynağı olan fındık yok oluyor. Fındık bahçeleri yok edilip maden sahaları açılmakta” dedi.

Ordu halkının maden şirketlerinin insafına bırakıldığını söyleyen Gönül, “Daha üç gün önce Perşembe ilçemizin Soğukpınar Mahallesi’nde altın, gümüş, bakır, kurşun madeni sahası için ÇED süreci başlatıldı. Bentonit madenine karşı olduğumuz için dava açmıyoruz. Dava açma nedenimiz, maden sahasının yaşam alanlarının içinde olmasıdır. Tarım alanlarının yok olması, bizlere yaşam hakkı tanınmaması nedeniyle dava açıyoruz. Maden sahası özel mülkiyet, tarım ve orman alanlarının üçte birini kapsamaktadır. Erozyon etkisi yaratacak, heyelanlara neden olacak ve tozlanma nedeniyle de birçok hastalığa yakalanacağız. Sağlıklı bir ortamda yaşamayacağız. Maden sahasındaki özel mülkiyet alanı ve mülkiyet sahiplerinden izin alınmamıştır. Kurum görüşlerinde belirtilen, maden sahasının sakıncaları olacağına dair uyarılar dikkate alınmamıştır. Bu nedenlerden dolayı, Ordu Çevre Derneği ve Ulubey ilçesindeki yurttaşlarımızla birlikte dava açmış bulunuyoruz” İfadelerini kullandı.

“TOPRAĞIMIZI SAVUNACAĞIZ”

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz da, “Maden sahası içindeki Yeni Sayaca’da yaşıyorum. Bir yurttaş olarak mahallemize sahip çıkacağız. Bölgemiz fındık bahçesi ve ormanlık alan. Maden işletmeciliği zarar verecek. Hem hukuksal hem de fiili mücadelemizi vereceğiz. Mahallemizde siyasi farklılıklara rağmen birlikteliğimizi sürdüreceğiz ve kazanacağız. Bu saldırının kapitalist sistemin bir sonucu olduğunu da vurgulamak gerekir” diye konuştu.

Yeni Sayaca’nın Bolhayır mevkiinde yaşayan Mehmet Berkin, “Çevremiz yok oluyor. Bölgemiz heyelan bölgesi. Zarara değecek mi? Yağmurda da rüzgarda da zarar göreceğiz. Toz, fındığı yok edecek. Madenci madeni alıp gider, biz yok oluruz. Doğayla çok oynuyoruz. Zararını zamanla göreceğiz.” derken Bolhayır Mahallesi’nden Ekrem Kul da “Benim arazim de etkileniyor. Fındık bahçem alan içinde. Geçimimiz fındıkla. Benim arazimi kullanacaklar ama benimle görüşmediler. Dava açıyoruz, kazanacağız” diyerek mücadelede kararlı olduklarının altını çizdi.

Aynı mahalleden Ekrem Kul ise “Benim arazim de etkileniyor. Fındık bahçem alan içinde. Geçimimiz fındıkla. Benim arazimi kullanacaklar ama benimle görüşmediler. Sondaj da vurdurmasın. Dava açıyoruz, kazanacağız” dedi.

Yeni Sayaca Köyü’nden Resul Ses ise 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ve sel felaketlerinin doğayla barışık olmanın önemini bir kez daha hatırlattığını vurguladı. “Asırlık ağaçların olduğu ormanlarımız ve 250 kilograma kadar fındık veren bahçelerimiz bu coğrafyanın vazgeçilmez zenginliğidir” diyen Ses, doğrudan ve dolaylı olarak 5 bine yakın kişinin bu topraklardan geçim sağladığının altını çizdi. Topraklarını tahrip eden böylesi bir madenciliğe karşı olduklarını belirten Ses, bu nedenle dava açtıklarını söyledi.


Evrensel

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Ordulular, tarım alanına yapılacak bentonit madenine dava açtı: “Maden için seçilen yer yanlış”” üzerine 2 yorum

 1. SAYACA HALKINDAN KAMUOYUNA DUYURU

  20 GÜNLÜK MÜCADELEMİZDE BU GÜN ADLİYE SARAYINDAYDIK

  BİZLER YENİ SAYACA KÖYÜ SAHİPLERİ VE SAKİNLERİ OLARAK BURADA TEK YÜREK OLARAK TOPLANDIK.
  KÖYÜMÜZDE SAHİP OLDUĞUNUZ FINDIK BAHÇELERİ TARLALARI HATTA SÖZDE BU MADEN ŞİRKETLERİNİN GÖZ DİKTİĞİ ORMANLARIMIZ BİLE DEDELERİMİZDEN MİRAS. BİZDE TOPRAK BAHÇELER NAMUSTUR GELECEK NESİLLERE KORUNARAK DEVREDİLECEK KUTSAL EMANETLERDİR.
  GÖRÜYORUZ Kİ MÜJDE BULDUK DENİLEN MADEN BİZİM TOPRAKLARIMIZIN KENDİSİ. BU COĞRAFYANIN YAŞAM ALANLARIMIZIN DOKUSU BOZULMADAN YÜZLERCE METRE DERİNLİKTEN PETROL DOĞALGAZ ÇIKARMAYA BENZEMİYOR BU MADENCİLİK.
  YAKIN ZAMANDA YAŞADIĞIMIZ SEL FELAKETİNİN TAHRİBATLARI ÇOĞU YERDE TELAFİ EDİLEMEYECEK DURUMDA. HABİTAT DİYORUZ DOĞAL HAYAT DİYORUZ İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ YÜZ YILLARDIR BARIŞIK CANLI BİR DOKU OLMUŞ DOKUNMAYA GELMEZ. EN BASİT BİR YOL ÇALIŞMASI BİLE ÖNÜ ALINAMAZ EREZYONLARA HEYELANLARA TOPRAK KAYIPLARINA SEBEP OLABİLİRKEN SÖZDE BU MADENCİLİK KİMİ YERDE YER YÜZEYİNİN 100 METRE ALTINA KADAR İLERLEYECEK MİLYONLARCA METREKÜP TOPRAĞIN KALDIRILARAK SÖZDE ÜZERİ KAPATILIP DOĞAYA VE SAHİPLERİNE İADESİNDEN BAHSEDİLİYOR. İNANILIR GİBİ DEĞİL. YAPILAN TAHRİBA SÖZDE KAZI ALANIYLA BİLE SINIRLI KALMAYACAĞININ HEPİMİZ FARKINDAYIZ. ASIRLIK AĞAÇLARIN OLDUĞU ORMANLARIMIZ VE DEKARA 250 KG A KADAR FINDIK VERİMİNE E SAHİP BAHÇELERİMİZ BU COĞRAFYANIN VAZGEÇİLMEZ KORUNAĞI VE ZENGİNLİĞİDİR. NEREDEYSE DOĞRUDAN VEYA DOLAYLI OLARAK 5000 KİŞİNİN GEÇİM KAYNAGIDIR.
  BÖYLE BİR MADENCİLİĞE KARŞI OLDUĞUMUZA DAİR KÖY HALKI OLARAK TOPLU İMZALARLA ÇEVRE İL MÜDÜRLÜĞÜNE YAZIMIZI YAZDIK CEVAP BEKLİYORUZ.
  BU GÜNDE YÜRÜTMENİN DURDURULMASI İÇİN ORÇEV DERNEĞİMİZİN DE KATKILARIYLA MAHKEME SÜRECİMİZİ BAŞLATIYORUZ.
  BİZLER YAŞAM ALANIMIZ OLAN YENİ SAYACA KÖYÜMÜZÜN BÖYLE BİR MADENCİLİKLE TALAN VE TAHRİP EDİLEREK KATLEDİLMESİNE KARŞIYIZ. TÜM SAYACA SAHİPLERİ BİRİZ BÜTÜNÜZ BAŞARAYACAĞIZ..

 2. KEŞKE HABERİNİZİN BAŞLIĞINIZDA YENİ SAYACA KÖYLÜLERİ N… DİYE BAŞLASAYDINIZ

  Bütün hareket KÖYLÜDEN başlar . KÖYLÜMÜZÜ EMPATİ ile bilgilendirip , kendisinden başka hiç bir Siyasi Maddi Manevi Kişilik VE Güç e ihtiyaç hissettirmeden bir araya getirip başlattığımız bir mücadele HERKESE ÖRNEK olacaktır …
  YENİ SAYACANIN SAKİN VE SAHİPLERİ BÖYLE MADENCİLİĞE KARŞI DAVAMIZDA SIRADAN BİR SÜREÇ İÇİNDE DEĞİLİZ.
  Bu Sayaca köylüden …..Bu Ulubeyli’den….. bu Orduludan ….. Bu milletten adam olmaz…. Yola çıkılmaz …..ifadelerini kullananları UTANDIRACAĞIZ.
  Nasrettin Hoca’nın fil hikayesi gibi olmadı… BU GÜN köyde bu davaya inanmış herkes erkeğiyle kadınıyla genciyle yaşlısıyla 1 günlük YEVMİYESİNDEN vaz geçip İNEĞİNİ bahçeye salıp ADLİYE ÖNÜNE kendileri geldiler.
  YENİ SAYACA KÖYÜNÜN SAHİP VE SAKİNLERİ BU MİLLETİN EFENDİSİ OLARAK…
  SAKİNLİĞİMİZ VE EFENDİLİĞİMİZ de bir yere kadar.
  BEYTULLAH SEFEROĞLU

Bir cevap yazın

Top