Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Akbelen Ormanı Nöbetinin İkinci Yılı Geride Kaldı: Mücadelemizi Sürdüreceğiz

Akbelen Ormanı Nöbetinin İkinci Yılı Geride Kaldı: Mücadelemizi Sürdüreceğiz

Muğla’nın Milas ilçesinde Akbelen Ormanı’nı savunmak için başlatılan nöbette ikinci yıla gelindi. İkinci yıl buluşmasında konuşan İkizköy Çevre Komitesi Başkanı Nejla Işık, “Buradayız. Nöbet alanımızdayız. Yılmayacağız, pes etmeyeceğiz. Toprağımız için temiz havamız için suyumuz için insanca yaşam için mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Muğla‘nın Milas ilçesi İkizköy mevkiinde, kömür sahasını genişletmek isteyen YK Enerji’ye karşı Akbelen Ormanı‘nı korumak için tutulan direniş nöbetinde iki yıl geride kaldı.

Milas’a bağlı İkizköy’de bulunan Akbelen Ormanı’nda Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki YK Enerji’nin kömür maden sahasını genişletmek için ağaç kesimine karşı bölge halkının mücadelesi sürüyor. Akbelen Ormanı’nda açılmak istenen kömür madenine karşı köylüler, 2019’dan beri mücadele ediyor. Kesilmek istenen ağaçların, bölge için akciğer önemi taşıdığına dikkat çeken köylüler, 2021 Nisan ayında şantiye kurulması haberi üzerine ormanlık alanda “doğa nöbetine” başladılar.

Muğla ili Milas‘ta köylerini ve topraklarına nefes veren Akbelen Ormanı‘nı kömür madenine vermek istemeyen İkizköylülerin başlattığı nöbette üçüncü yıla girildi. Civar köylerden Karacahisar ve Çamköy de nöbete katıldı. Türkiye’nin dört bir yanından aktivistler, köylülerle dayanışma göstermek üzere Akbelen’e geldi.

İkizköy Çevre Komitesi’nin ve Muğla Çevre Platformu’nun (MUÇEP) yaptığı çağrıya yanıt veren yurttaşlar, sabah saatlerinde itibaren Akbelen ormanı çadırlı nöbet alanına gelmeye başladı. İklim Adaleti Koalisyonu (İAK), Ekoloji Birliği (EB), Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), Burhaniye Çevre Platformu (BURÇEP), Deştin Çevre Platformu gibi birçok ekoloji platformundan aktivistler nöbetin ikinci yılını kutlayarak dayanışma göstermek üzere Akbelen Ormanı’na geldi.

Nöbetin ikinci yılında tüm yaşam savunucuları bugün bölgede bir araya geldi. Yaşam savunucuları, “Akbelen Ormanı’nı vermeyeceğiz”, “Deştin çayı özgür akacak”, “Dinamitçi şirket Marmaris’i terk et”, “Akbelen nefessiz kalmayacak” sloganları attı.

‘TOPRAK, SU, HAVA, ONURLU BİR YAŞAM MÜCADELESİ’

ANKA’dan Esma Turan’ın haberine göre nöbetin ikinci yılında bir araya gelen yaşam savunucularından İkizköy Çevre Komitesi Başkanı Nejla Işık şu açıklamayı yaptı:

“Akbelen Ormanı nöbetimizin bugün ikinci yılını doldurmuş bulunmaktayız. Sabahtan başlayıp şimdiye kadar devam eden bir etkinlik. 2 yıllık bir nöbet, 4 yıllık bir mücadele. Burada vermiş olduğumuz mücadele, toprak, su, hava, insanca onurlu bir yaşam mücadelesi. İkizköylülerin sorunu değil tüm Türkiye’nin sorunu dedik. Tüm Türkiye buradaydı bugün. Farklı şehirlerden yoldaşlarımız İkizköy Akbelen dostları buradaydı. İkizköy için adalet, Deştin için adalet sloganları arasında, hak, hukuk, adalet sloganları arasında Akbelen Ormanı’nı vermeyeceğiz diye bütün yoldaşlarımızla var gücümüzle bağırdık. Buradayız. Nöbet alanımızdayız. Yılmayacağız, pes etmeyeceğiz. Toprağımız için, temiz havamız için, suyumuz için, insanca yaşam için mücadelemize devam edeceğiz. Anasaya’nın bize vermiş olduğu haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Artık bizim kömüre rermik santrallere verecek bir avuç toprağımızda bir ağacımızda yok. Bizim gidecek yerimiz yok. Biz bu topraklarda doğduk. Bu topraklar da öleceğiz. 4 yıldır İkizköylüler olarak başlattığımız mücadelemizi bugün itibariyle Karacahisar ve Çamköylüler ile birlikte 3 termik santrale karşı 3 köy birleşmiş bulunmaktayız. Akbelen Ormanı yuvamız, burası tüm canlıların yaşam alanı bizimde nefes alanımız. Sonuna kadar savaşacağız.”

İkzköyli Tuncer Saraçoğlu ise manifestosu haline gelen metni okuyarak “Biz kim miyiz? Toprağına, ağacına, havasına, suyuna, doğasına sahip çıkan yurtseverleriz ve bu yüzden ağır cezada yargılandık. İdamla yargılasanız ne yazar. Dedik ya biz vatanseveriz” dedi.

İkizköylülerin avukatlarından İsmail Hakkı Atal ise, su kaynaklarını tüketen, sıcak hava dalgalarına neden olan fosil yakıtların neden olduğu durumun, Anayasa’nın üçüncü maddesindeki devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmaya yönelik terörize bir faaliyet olduğunu söyledi. Atal, “Bunlar terörize bir şebeke, terörize bir faaliyet yürütüyorlar” diye konuştu.

Foruma yemek arasının verilmesinin ardından, “Kömürsüz Muğla için” pankartının arkasında fotoğraf veren yurttaşlar, “Akbelen Ormanı’nı vermeyeceğiz” sloganı attı.

‘ASLA BU TOPRAKLARI KİMSEYE VERMİYORUZ’

Forumda, 170’in üzerinde sivil toplum örgütünün imzacısı olduğu “Akbelen Ormanı’na dokunmayın” bildirisi, Marmaris Kent Konseyi Çevreden Sorumlu Yürütme Kurulu Üyesi Halime Şaman tarafından okundu.

Akbelen Ormanı’nın maden genişletme çalışmalarının hedefinde olduğunu ancak Akbelen’i savunanların da kamuoyunun gündeminde olduğu hatırlatılan bildiride, “Ama aslında yüzyıllardır burada. Ulu kızılçamları, nesli tükenmekte olan karabaşlı ötleğeni ve kandil kökü, Kocaman Çayı, çıntarı, kekiği, koca yemişi, belki bin yıllar öncesine giden tarihi ve kültürü ile… Ve hala kuşaktan kuşağa tarım ve zeytincilik yaparak kendi kendine yeten, hatta kentlileri de besleyen İkizköylüler ile birlikte” denildi.

İkizköylü Naime Yorulmaz ise, “Biz burada iki seneden beri mücadele ediyoruz. Bu çamları vermemek için bu doğayı kaybetmemek için burada uğraşıyoruz, geceleri nöbet tutuyoruz. Biz bu topraklarda yetiştik bu topraklarda ölmeyi düşünüyoruz. Asla bu toprakları kimseye vermiyoruz” diye konuştu.

‘BU MÜCADELE BİR DOĞA SEVDASI MÜCADELESİDİR’

İkizköylü Hasan Yorulmaz da şunları söyledi:

“İki yıldan beri burada köyümüz korumak için mücadele vermekteyiz. Bu mücadele bir doğa sevdası mücadelesidir. Doğayı bilenler, içinde yaşayanlar bunun ne demek olduğunu iyi bilirler. Biz zeytinliklerimizde tarlalarımızda üretiyoruz. Hem kendimiz besleniyoruz hem de çevremizdeki diğer insanlar bunlardan faydalanıyor. Burada direnişin ikinci yılında çevreci dostlarımızla köylülerimizle bir araya geldik. Mücadeleye devam kararını aldık.”

CHP MUĞLA MİLLETVEKİLİ CUMHUR UZUN’DAN DESTEK

CHP Muğla Milletvekili Cumhur Uzun, Akbelen direnişine destek verdi. Burada yaptığı konuşmada “Ölen insanların enerjiye ihtiyacı olmaz” diyen Uzun, şu ifadeleri kullandı: “Bu mücadelenin iki ayağı var bir hukuki ayağı, ikincisi ise fiili ve siyasi ayağı.  Bugün hala burada bu meydanda toplanabiliyor ve hala ormanlarımız yok olmasın  Akbelen öldürülmesin diyebiliyorsak bu buradaki fiili mücadelenin ve direnişin sonucudur. Öte yandan elbette bu direnişin siyasi ayağı da çok önemli. Keşke sizin, bizim düşünceleriniz iktidarda olabilseydi ve bu talana bu düzene son verebilseydik de bugün burada bu mücadelemizin taçlandırıldığı günlerin halayını çekiyor olsaydık. Fakat bizden yana yürümeyen bir siyasi iktidarla birlikte; direnişi sürdürmemiz, kutsal değerlerimiz uğruna mücadele etmemiz gereken günlerden geçiyoruz. Burada ülkemizin enerji ihtiyacına bağlı olarak sürdürülmek istenen ama özü itibarıyle buradaki yaşam hakkının ortadan kaldırılmasına sebep olan bir durum var. Sizi bir dakikalık bir şeyi düşünmeye davet ediyorum. Enerji bizim de günlük ihtiyaçlarımızda birey olarak bir gereklilik ve fakat biz ölmüşsek enerjiye ihtiyacımız var mı? Ben ölmüşsem enerjiye ihtiyacım olur mu? Meseleye böyle bakılmalı. O nedenle insanın yaşadığı ortamda ihtiyacı olan enerji kadar enerjiyi sağlıklı olarak üretebilmenin yollarının aranması gerekiyor. Ülkemizin süratle yapması gereken hatta uluslararası anlaşmaların gereği olarak yapması gereken şey bir an önce insanımıza ihtiyaç olacak kadar enerjiyi temiz enerji kaynaklarından elde etmek. Bu nedenle artık fosil yakıttan bir gün bile gecikmeksizin vazgeçilmelidir. İktidar bunu yapmak mecburiyetindedir. Bu direnişin sadece bölgesel anlamlarının ötesinde ülkemizin enerji politikasına yönelik değerli katkıları da olacaktır. Şu bulunduğumuz meydan alelade bir meydan değildir. Direnişin başladığı ve fakat bu direniş sırasında orman yangınlarıyla birlikte buralarda ormanda bulunamama mecburiyetinin getirildiği sırada bile devam etmiştir. Bu meydanda sabahlayan herkesin emeğine yüreğine sağlık. Bu mücadele sürüyorsa sizlerin emeklerinin sayesinde. Bu sürece katkılarınızdan dolayı minntarım.” 

Forumla ilgili ayrıntılar ve videolar için tıklayınız: “Akbelen Ormanı Direnişi Yaşama Saygı Duruşudur”


Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top