Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > ORÇEV: Ordu Büyükşehir Belediyesi yargı kararına uymuyor!

ORÇEV: Ordu Büyükşehir Belediyesi yargı kararına uymuyor!

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Akyazı Mahallesi Tayfur Gürsoy Parkı’nda yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Ordu Çevre Derneği, “OBB Başkanı Hilmi Güler mahkeme kararlarına uymama konusunda ısrarını sürdürerek suç işliyor” açıklaması yaptı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Akyazı Mahallesi Tayfur Gürsoy Parkı’nda yapılan çalışmaları yerinde inceleyen ORÇEV (Ordu Çevre Derneği), “OBB Başkanı Hilmi Güler mahkeme kararlarına uymama konusunda ısrarını sürdürerek suç işliyor” şeklinde yapılan uygulamalara yönelik tepki açıklaması yaptı.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’in Akyazı Mahallesi Tayfur Gürsoy Parkı sahilinde duvar çalışmaları yanında yeni düzenleme yapılacağına yönelik açıklaması sonrası yerinde inceleme yaptıklarını belirten Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin adı Ordu Beton Belediyesi oldu. Kumsalları, yeşillikleri yok ediliyor.” diyerek tepki gösterdi.

Dernek yönetimi olarak yaptıkları inceleme sonucu yapılan tespitler hakkında bilgi veren Gönül, “ Yapılanları yerinde görmeden bir değerlendirme yapmak olmaz. Dernek olarak buna özen gösteriyoruz. Derneğe her taraftan bilgi geliyor bilginin doğruluğunu belirlemeden bir açıklama yapmıyoruz. Şimdi de Akyazı Mahallesi Tayfur Gürsoy Parkı’na gelerek yerinde inceleme yaptık.” dedi.

MAHKEME KARARLARINA UYULMUYOR!

Gönül, inceleme hakkında şunları söyledi. “Yönetim olarak inceleme sırasında CHP Milletvekili Sayın Mustafa Adıgüzel de geldi. Burada en önemli sorun yargının kararına uyulmaması. Bizler yapılan işlerin güzelliğinden, çirkinliğinden önce hukuksal ve meşru olup olmamasına bakıyoruz. Yasadışı olan ancak güzel yapılan bir iş meşru ve doğru değildir. Ordu Çevre Derneği olarak Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Tayfur Gürsoy Parkı’na yapmak istediği otopark ve düğün salonu da olan projesine Ordu İdare Mahkemesi’ne dava açtık. Mahkeme “yürütmeyi durdurma kararı” verdi. Bunun anlamı, davası süren “yürütmeyi durdurma” kararı olan bir yerde artık bir çivi bile çakılamayacak olmasıdır.  Oysa OBB, önce parka bir büfe yerleştirdi, özele devretti. Şimdi de kıyıdaki duvarı yıkarak kumsala 4 metre daha girerek genişletme yapıyor. Duvarı yıkmadan bozuk yerler varsa düzenleme yapılabilir ama böyle değil. Çalışması yasak olan yerde bunu yapmak, yargı kararını tanımamaktır ve suçtur. Bu konuda davanın devam ettiği mahkemeye ek suç duyurusu yapacağız. Enver Yılmaz’a izinsiz deniz dolgusu yapmaktan verilen para cezası yeni Başkan Hilmi Güler’e ders olmamış.”

KUMSAL YOK OLMUŞ DURUMDA!

“Yargı kararına rağmen yapılan duvara da bir gereksinim yok. Yapılan çalışma ile kumsal 4 metreye kadar daraltılmış, yetmemiş toprak ve taşlar kumsala ve denize dökülmüş. Çalışırken bunlar alınabilirdi. Yani OBB, yasadışı çalışıyor, suç işliyor. Mahkemenin yürütme kararı sonrası OBB’ye çalışma yapılamayacağını bildirdiğimizde derneğimize gönderdikleri yazıda, Tayfur Gürsoy Parkı’nda bir çalışmanın yapılmaması için ilgili birimlere iletildiği yazılıydı ama bugün açıkça suç işliyorlar.”

HALK ÖNCEKİ DURUMDAN MEMNUNDU

“Yaptığımız inceleme halkın parkı ve kumsalı kullandıklarını yeniden gördük. Şehir içinde kalmış bir avuç kumsalı daraltmanın, yok etmenin anlamı nedir? Yapılan çalışma durdurulmalı ve verilen zarar bir an önce giderilmelidir. Bu konuda yasal hakkımızı kullanacağız.”dedi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top