Buradasınız
Ana Sayfa > Özer Akdemir > Aydın Çine’de Madran Dağı’nda maden talanı | Çepeçevre Yaşam

Aydın Çine’de Madran Dağı’nda maden talanı | Çepeçevre Yaşam

Aydın Çine‘ye bağlı Topçam Köyünde yaşayan Ali Coşkun ve ailesinin oturduğu ev, beş yıldır işletilen kuars-felspat madenine 60 metre uzaklıkta. Patlatılan dinamitler nedeniyle koca koca taşlar bazen evinin çatısına, bazen hayvanların üzerine düşüyor. Fıstık çamları, zeytinler ve tüm bitkiler bir parmak tozun içerisinde. Durumu şikayet için gittikleri tüm kapılar yüzüne kapatılmış Coşkun ailesinin. Aydın’ın Çine ilçesi Topçam köyünde yaşayan Coşkun ailesi, evlerinin yanı başında faaliyet yürüten kuars-felspat madeni yüzünden hayatlarının nasıl kabusa döndüğünü anlattı.

Madran Dağı‘nda yaşam alanları madenci bir şirket tarafından kabusa çevrilen Coşkun ailesi ve kırlangıçların öyküsü Özer Akdemir‘in hazırladığı Çepeçevre Yaşam‘da.

Özer Akdemir
Evrensel Gazetesi yazarı. 1969 Nevşehir Hacıbektaş'ta doğdu. 1998 yılında Evrensel Gazetesi ile başladığı gazeteciliğe halen gazetenin İzmir temsilcilisi olarak devam ediyor. Hayat TV'de Çepeçevre Yaşam programlarının yapım ve sunuculuğu yanı sıra, Anadolu’nun Altın’daki Tehlike / Kışladağ’a Ağıt, Kuyudaki Taş / Alman Vakıfları ve Bergama Gerçeği, Uranyum Uğruna / Dilsiz Çocukları Ege’nin, Doğa ve Direniş Öyküleri adlı kitapları bulunuyor. EGEÇEP Yürütme Kurulu ve çeşitli komisyonlar ile Ekoloji Birliği'nde Koordinasyon Kurulu ve Yürütme Kurulu'nda da görev yapmıştır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top