Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Madene karşı çıktıkları için silahlı saldırıya uğrayan Coşkun çifti Halkweb’e konuştu | Video – Haber

Madene karşı çıktıkları için silahlı saldırıya uğrayan Coşkun çifti Halkweb’e konuştu | Video – Haber

Aydın’ın Çine ilçesinde Eysim Madencilik’in faaliyetlerine direnen Topçam köylülerinden Ali Coşkun ve Cennet Coşkun çifti kendilerine yönelik yapılan silahlı saldırı sonrasında Halkweb’e konuştu: “Eşim öldü sandım, çok korktum!”

Aydın’ın Çine ilçesinde Eysim Madencilik’in faaliyetlerine direnen köylülerden Ali Coşkun ve Cennet Coşkun’a saldırı düzenlendi. Topçam Köyü’nde yaşayan Coşkun çiftinin üzerine dün akşam saatlerinde ateş açılması üzerine Cennet Coşkun kaçarken baygınlık geçirdi.

Çine Yaşam Platformu Sözcüsü Ahmet Uslu, Coşkun ailesinin kayalıkların altında sığınıp korkuyla kurtarılmayı beklerken ateş edenlerin farlarını söndürdükleri araçlarıyla konvoy halinde Çine’ye doğru gittiklerini belirtti.

Aydın Ekoloji ve Yaşam Platformu’ndan avukat Hicran Danışman, olay yerine giderek Coşkun ailesiyle ve jandarmayla görüştü. Danışman’ın verdiği bilgiye göre, Coşkun ailesi evlerinin 60 metre yakınında bulunan madene karşı uzun zamandır mücadele etmeleri nedeniyle şirket tarafından “Sizleri öldürürüz, bunlar daha iyi günleriniz, taşerona verelim de görün bakalım daha başınıza neler gelecek” diye tehdit ediliyordu.

Danışman, “Jandarma öğle saatlerine kadar bölgede henüz olay yeri incelemesi gerçekleştirmedi. Delillerin karartılmaması için köylüler olay yerini kendi olanakları ile korumaya çalışıyor. Ortada adam öldürmeye teşebbüs gibi ağır bir suç var. Ancak bu ağır suçla aynı ağırlıkta bir delil toplama girişimi maalesef görmüyoruz. İstedikleri kadar çarpıtmaya çalışsınlar, gerçeklerin üzerini örtemeyecekler, izin vermeyeceğiz” dedi.

Maden şirketi ise sponsorluk yaptığı bazı yerel gazetelere saldırıya kendileri uğramış gibi haberler yaptırdı.

Ekoloji Birliği, olayın aydınlanması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Birlikten yapılan açıklamada, “Yaşam savunucuları yalnız değildir! Coşkun ailesinin yanındayız! Gerçek failler ve azmettiriciler acilen bulunsun ve yargılansın! Ekolojik yıkıma neden olan maden ocakları acilen kapatılsın!” denildi.

Saldırıya tepki gösteren CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız ise, sosyal medya hesabından “Yaşam alanlarının içine maden tesislerini sokan tek adam rejimi sayesinde istediği her şeyi yapan karanlık güçler, yurttaşların canına kastediyor. Coşkun Ailesine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Konunun takipçisi olacağım” açıklamasını yaptı.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top