Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Madencilerin Coşkun Ailesi’ne Yönelik Silahlı Saldırısını Protesto İçin Ekoloji Örgütleri Topçam Köyü’nde Buluştu

Madencilerin Coşkun Ailesi’ne Yönelik Silahlı Saldırısını Protesto İçin Ekoloji Örgütleri Topçam Köyü’nde Buluştu

Aydın‘ın Çine ilçesi Topçam Köyü‘nde, Eysim Madencilik’in çalışanlarınca tehdit edilen ve evleri kurşunlanan Coşkun ailesi ile Topçam köylülerinin yalnız olmadıklarını belirtmek ve dayanışma için Aydın ve ülkenin dört bir yanından ekoloji örgütü temsilcileri Topçam köyünde bir araya geldi.

Aydın‘ın Çine ilçesi Topçam Köyü‘nde Eysim Madencilik‘in maden çalışmaları hala devam ediyor. Aydın ve ülkenin dört bir yanından ekoloji örgütü temsilcileri Çine’ye bağlı Topçam köyünde bir araya geldi. Geçen hafta evinin yakınında eşi ile birlikte Eysim maden şirketi çalışanının silahlı saldırısına uğrayan Ali-Cennet Coşkun çiftinin evinin önünde yapılan protesto eylemine Ege illeri başta olmak üzere ülkenin dört bir yanından ekoloji örgütleri ile yaşam savunucuları katıldı.

Köydeki maden çalışmalarını protesto etmek ve madene karşı mücadele verdikleri için saldırıya uğrayan Ali ve Cennet Coşkun‘un yalnız olmadıklarını belirtmek ve köy halkı ile ekoloji örgütlerinince gerçekleştirilen dayanışma ve protesto etkinliğinde Çine Yaşam Platformu (ÇİYAP) ile Aydın Ekoloji ve Yaşam Platformu (AYEP) tarafından hazırlanan ortak basın açıklaması da okundu.

Gerçekleştirilen ortak basın açıklamasında, Coşkun ailesinin yanında olundukları belirtilirken, yaşamın ve emeğin savunulmaya devam edileceği vurgulandı.

KÖYLÜLERE JANDARMA VE MUHTAR BASKISI

11 Aralık Cuma günü gerçekleştirilen silahlı saldırıdan şans eseri yara almadan kurtulan Coşkun ailesi günlerdir diken üstünde uyurken, ülkedeki ekoloji örgütlerinin yoğun tepki gösterdiği olay saldırının gerçekleştirildiği köyde protesto edildi. Protesto eylemi için Topçam’da yapılacak eylemin ve basın açıklamasının duyurusu günler öncesinden yapılmaya başlamıştı.

Silahlı saldırının olduğu geceden itibaren olayı kararttıkları gerekçesiyle hakkında suç duyurusunda bulunulan Çine Jandarma yetkilileri, Topçam köylülerinin anlatımlarına göre eylem öncesi de köylülere yönelik baskıyı arttırdı. Basın açıklaması için çok sayıda jandarmanın görevlendirildiğine dikkat çekerken, açıklama öncesi halkın korkutulduğunu ancak buna rağmen açıklamayı yaptıklarını ifade edildi. Köy meydanına yığılan onlarca jandarma ve köy muhtarının olumsuz tavrı nedeniyle basın açıklaması köy meydanında değil, Coşkun ailesinin evinin önünde yapıldı.

Topçam köylüleri ve saldırıya maruz kalan Çoşkun ailesine destek amaçlı yapılan dayanışma ziyaretinde okunan basın açıklaması şöyle:

DOĞAYI, YAŞAMI VE EMEĞİ SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

“Memleketin dört bir yanı; ‘havasına suyuna, taşına toprağına ölürüm’ dediğimiz memleketimizin dört bir yanı, şirketlerin kar hırsı nedeniyle saldırı altinda. Kimi yerde HES’lerle, kimi yerde JES’lerle, kimi yerde termik santrallerle, kimi yerde RES’lerle. Çine’de de madenlerle tüm canlıların yaşam alanları rant uğruna gasp ediliyor, talan ediliyor.

Su kaynaklarımız yok ediliyor, kimyasallarla ya da ağır metallerle zehirleniyor, meyve sebzelerimiz organik olmaktan çıkıp kanser yapan gıdaya dönüşüyor, insanın doğayı paylaştığı canlıların soyları tüketiliyor, verimli tarım arazilerimiz geri dönüşü olmayacak şekilde çoraklaştırılıyor, sağlıklı temiz bir oksijen bulamaz hale geliyoruz.

Ülkenin pek çok yerinde olduğu gibi Çine’de de madencilik faaliyetleri usulsüz. gerçeklere aykırı ÇED raporlarıyla çevre, yaşam alanları, doğa, halk sağlığı, orman köylüsü, iklim krizi gözetilmeden Anayasa ya aykırı olarak vahşi madencilik metoduyla yapılıyor.

Çine’nin ormanları da rüzgar gülleri ve maden arama/çıkarma nedeniyle kıraç hale getirilmiştir. Bir tane ağaca dahi muhtaç olduğumuz halde binlerce ağaç, şirketler tarafından yok edilmiştir. Öyle ki toprağın altında bir gram kömür, bir gram feldispat, kuvars bırakmak istememektedirler.

Topçam’da ormanlar katledilirken suyun gözünde de maden çıkarılmış, hatta bu işlem su kaynağının yer değiştirmesine neden olmuştur. Su kaynağının üzerinde dağ gibi bir maden hafriyatı bulunmaktadır. Dinamitle patlatmalar çatlaklar oluşturmakta, suyun yer altına kaçmasına neden olmaktadır. Bu nedenle Topçam köyü susuzluk çekmektedir. Türkiye’nin 11. temiz ve kaliteli su kaynağının bulunduğu koy, susuzdur. Ve bu kaliteli su, madenler nedeniyle bir yandan kirletilmekte bir yandan yeraltına kaçmasına neden olunmaktadır. Oysa su, yaşamdır. Hiçbir maden, su kadar değerli ve yaşamsal değildir.

ORMANLAR MADENCİLERİN TALANINA TERK EDİLEMEZ

Peki ormanı kim korur? Madenci mi orman köylüsü mü? Madenci için orman nedir, orman köylüsü için nedir?
Ormanı, orman köylüsü korur. Çam ağaçlarının bakımını yapar, çintarini toplar, kurdun kuşun sesini mest olarak dinler, yangınlar için göletini hazır tutar, keçisini otlatır. Orman köylüsü ormanın bir parçasıdır. Hem verir hem alır. Hem besler hem beslenir. Oysa madenler köylüyü ormandan koparmaktadır. Maden çıkarılan yerlerde ot bitmemekte, çıntar yetişmemekte, keçi otlamamaktadır. Madran Dağları’nda 47 tane keçi çobanı ve keçi sürüsü varken bu yıl 11 keçi çobanı ve keçi sürüsü kalmıştır. Oysa madenci için orman demek maden demektir. O, madeni aldıktan sonra üstünde ot bitmemiş, kıraç hale gelmiş, ormanın doğal ortüsü yok olmuş, hayvanı kaçmış, yangında yanmış umurunda değildir.

Ancak ormanlar, köylüye değil madenciye teslim edilmektedir. Nasıl mı? Topçam’da yaşananlara bakalım:

Topçam’da, Coşkun ailesinin evinin dibinde maden çıkarma yapılıyor. Ailenin tüm ürünleri toz altında kalıyor. Fıstıklarının verimi düşmüş durumda. Dağlarında artık ne cintar bitiyor ne keçi otluyor. Ne kendilerinin ne de hayvanlarının can güvenliği var.

Dinamitler evlerinin dibinde patlatılıyor. Bu patlatmalar nedeniyle Coşkun ailesinin suyunun çıktığı yer dahi yer değiştirmiş, maden sahasından çıkmaya başlamıştır. Madenciler ise Coşkun ailesine su vermek istememektedir. Ya da sanki lütufta bulunurcasına vermektedir.

Tüm değerleri paraya çeviren, emeği değersizleştiren bir zümre, yaşam alanlarımızı tehdit ederken yaşam savunucularına saldırmayı, onları tehdit etmeyi de ihmal etmiyor.

COŞKUN AİLESİ VE TOPÇAM KÖYLÜSÜ YALNIZ DEĞİLDİR

Gelinen noktada Topçam’da bir hafta evvel Coşkun çifti silahlı saldırıya uğradı. Bu saldırının tek nedeni, EYSIM Madenciliğin vahşi maden patlatmalarına karşı; evini, ailesini, fıstık çamlarını, hayvanlarını, yaşama alanını savunan Coşkun ailesini bu mücadeleden vazgeçirmek, yıldırmak, korkutmaktır. Onların nezdinde köylüyü, bu talana razı etmektir.

Bizler gerçekleri biliyor, Coşkun ailesine yapılan saldırıyı ve basındaki çarpıtmaları şiddetle kınıyor, delillerin karartılmasına izin verilmeden olayın tüm gerçekleriyle aydınlatılmasını Yetkili mercileri göreve Olayın takipçisi olacağız.
Yaşamı savunan onurlu insanların yanında olmaya ve en az onlar kadar yaşamı, ve emeği savunmaya devam edeceğimizi önemle belirtiyoruz.”

Videoda avukat Hicran Danışman, Coşkun ailesine yapılan silahlı saldırı sonrasındaki gelişmeler hakkında bilgi veriyor.
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top