Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Uludağ sınırlarına mahkeme yolu göründü

Uludağ sınırlarına mahkeme yolu göründü

Uludağ 2. Oteller Bölgesi’nin sınırlarının genişletilmesi için alınan karar, yargıya taşınıyor. Kararla yapılaşmanın önünün açılması ve bölgedeki endemik bitkilerin katledileceği endişesini taşıyan DOĞADER, kararnamenin iptali için dava açacak.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Uludağ 2. Oteller Bölgesi’nin sınırları genişletildi. Sınırları, 1,5-2 hektar arasında genişletilen alanda yapılaşmanın da önünün açıldığı iddia ediliyor. Bölgede ne tür yapıların yer alacağı, kaç otelin yapılacağı belirsizliğini korurken DOĞADER Genel Sekreteri Sedat Güler, bu durumun kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Olay’ın haberine göre, DOĞADER adına açıklama yapan Güler, “Genişletilen sınırlarla ilgili plan Çobakaya’ya kadar uzatılmış. İnşaatı yarım kalan bir otelin tamamı, Ağaoğlu Otelin arkası da plana dahil edilmiş. 10 yıldır Bursa’yı yönetenler, ‘otelleri şehir merkezine taşıyalım, milli park bölgesinde bu kadar yapılaşma olmaz’ diyordu. Gelinen noktada sınırlar genişletildi. Karar, endemik bitki türlerinin, Softaboğan deresinin ve bölgesindeki orman yapısının yok edilmesine neden olacak” diye konuştu.

DOĞADER: ASLA KABUL EDİLEMEZ

5 yıldır sınırların genişletilmemesi için mücadele ettiklerine dikkat çeken Güler, konuyla ilgili açtıkları 2 davayı da kazandıklarını hatırlattı. Önceki planlarlarda söz konusu bölgede kongre merkezi, spor salonları gibi yapıların yer aldığını vurgulayan Güler, yeni alınan kararla bu tür yapıların planlanmasından endişe ettiklerini söyledi. Bu defa kararın Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile alındığını kaydeden Güler, “Bu kararla yapılaşmanın önü açılacak. Otellerin yapılmasıyla varolan endemik bitki cinayeti bir kez daha yaşanacak. Bölgeye gelmeden, alanın yapısı incelenmeden karar alınıyor. Bölgede kaç otel yapılabilecek ne gibi yapılaşmalar olacak hepsi soru işareti” ifadelerini kullandı.

KONU YARGIYA TAŞIYACAĞIZ

Kararnamenin iptali için dava hazırlığında olduklarını anlatan Sedat Güler, “DOĞADER, Baro ve Şehir Plancıları Odası ile beraber konuyu görüşüp yargıya taşıyacağız. Çünkü şehrin en değerli bölgesi elden çıkarılıyor. Endemik bitki türlerimiz yok edilecek. Buna izin vermeyeceğiz” dedi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top