Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Kirazlı’da kesilen ağaçlar ve rapordaki sahte imza için suç duyurusu yapıldı

Kirazlı’da kesilen ağaçlar ve rapordaki sahte imza için suç duyurusu yapıldı

Çanakkaleliler, Kirazlı’da kesilen ağaçlar ve bilirkişi raporundaki sahte imza için suç duyurusunda bulundu. Ayrıca İstanbul’da da eş zamanlı olarak destek eylemi yapıldı.

Kirazlı’da başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti’nin 39. gününde eylemler sürüyor. Yaşam savunucuları, ÇED raporuna göre fazladan kesilen ağaçlar ve bilirkişi raporundaki sahte imza için bugün suç duyurusunda bulundu. Çanakkale Belediyesi’nin Kirazlı Altın Madeni projesinin Gayrisıhhi Müessesesi’nin izninin iptali için açtığı davaya müdahil oldu.

Yaşam savunucuları işletme izin-ruhsatlarının ve ÇED olumlu kararının iptali istemli dilekçelerini Çanakkale Valiliği’ne gönderdi.

Kaz Dağları Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan açıklamada, “Bildiğiniz gibi Alamos Gold tarafından 82225 nolu işletme ruhsatlı sahada yer alan Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artırma ve Zenginleşme Tesisi projesi ile ilgili olarak 2010’lu yılların başından bu yana uzun soluklu bir mücadele sürdürülmektedir. Hem alanda hem de hukuki olarak sürdürülen tüm mücadeleye rağmen firma alanda çalışmaya başlamış ve ÇED raporunda 45 bin olarak öngörülmüş olmasına rağmen söz konusu proje tam bir talan ve yıkım projesidir” dedi.

Bilirkişi raporunda sahte imza var

Aynı zamanda Ekoloji Birliği‘nde eş dönem sözcülüğü görevi de yapan Süheyla Doğan, bilirkişi raporundaki sahte imza hakkında ise şunları söyledi:

“Hukuki mücadele sürecinde açılan davada bilirkişi raporunda Prof. Dr. Turan Karadeniz’in isminin altında yer alan imzanın aynı bilirkişinin başka davalardaki imzası ile karşılaştığında imzaların farklı olduğu görülmüştür. Bu durum ile alakalı suç duyurusunda bulunacağız. Ayrıca Çanakkale Valiliği’ne vereceğimiz dilekçe ile ÇED olumlu kararı olarak üzere tüm izin ve ruhsatların iptal edilmesi için başvuru yapacağız.”

Doğan, Kaz Dağları için mücadele etmeyi sürdüreceklerini belirterek açıklamalarını sonlandırdı. Suç duyurusunun ardından bir heyet ile Çanakkale Valiliği’ne gidilerek ÇED raporu dışında kesilen ağaçlar için yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

İstanbul’dan Kaz Dağları’na destek

Kaz Dağları’nda nöbet direnişinde olanlara bir destek de İstanbul’dan geldi. Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde aralarında HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy’un da bulunduğu çok sayıda yaşam savunucusu buluştu, nöbet direnişine devam edenlere selam gönderdi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top