Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Kazdağları için elele ve topyekun mücadele güçleniyor

Kazdağları için elele ve topyekun mücadele güçleniyor

Kazdağları Kirazlı’da madenin doğa tahribatına karşı nöbetlerini sürdürmekte olan direnişçiler yeni bir eylem planı kararı alarak, Çanakkale kent merkezinde her cumartesi eylem kararı alıp basın açıklaması yapmaya karar verdiler. Bu amaçla dün (21 Aralık) gerçekleştirilen ilk eylemde kitlesel olarak insan zinciri oluşturularak basın açıklaması yapıldı.

Kazdağları Kirazlı’da madenin doğa tahribatına karşı nöbetlerini sürdürmekte olan direnişçiler yeni bir eylem planı kararı alarak, Çanakkale kent merkezinde her cumartesi eylem kararı alıp basın açıklaması yapmaya karar verdiler. Bu amaçla dün (21 Aralık) gerçekleştirilen ilk eylemde kitlesel olarak insan zinciri oluşturularak basın açıklaması yapıldı.

HER CUMARTESİ KORDON’DA İNSAN ZİNCİRİ

Ekoloji Birliği bileşeni Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği de kendi dernek ve ekoloji birliğinin pankartı ile birlikte katılım gösterdiği destek buluşmasında böylece geniş katılımlı bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Kent merkezindeki basın açıklaması sonrası da ayrıca yine geniş katılımlı forum düzenlenerek, yapılacak eylem çeşitliliği ile ilgili tartışmalar ve değerlendirmeler de yapıldı. Bu doğrultuda alınan kararlardan birine de her Cumartesi günü saat 15.00’te aynı eylem dayanışması ve düzenliliği ile birlikte hareket edilerek, “Kordonda insan zinciri” oluşturulacak.

“Kordonda insan zinciri” oluşturularak dün yapılan ilk etkinlikteki basın açıklaması ise şöyle:

KAZ DAĞLARI İÇİN EL ELE

“Bugün, Kaz Dağları için El Ele verdik, dağlarımızın, ormanlarımızın, suyumuzun kurtulması için bir araya geldik. Buradayız, Bir Aradayız, El Eleyiz.

Bugün, kordonda boğaza karşı durduk, ardımıza kentimizi, dağlarımızı, sularımızı, kuşlarımızı ve sincaplarımızı alarak doğayı katletmeye çalışan maden şirketlerine karşı insan zinciri oluşturduk. Dağların sonsuzluğa uzanan tepeleri, bizim nefesimiz, dünümüz, bugünümüz, yarınımız… Kaz Dağları’nda yaşamı savunmak için Buradayız, El Eleyiz.

Bugün, Kirazlı Balaban’da altın çıkartmaya çalışan Alamos Gold ve Doğu Biga Madencilik’in yenilenmemiş olan ruhsatının tümden iptal edilmesi, Kumarlar’daki suyun köy halkına bırakılması, şirketin Kirazlı/Balaban mevkiini terk etmesi ve 347.815 ağacın kesildiği alanın rehabilite edilmesi için Buradayız, El Eleyiz.

Bugün, Kaz Dağları yöresindeki 40 tane metalik madencilik projesinin iptali için, bölgede tüm maden faaliyetlerinin durdurularak Kaz Dağları yöresinin tümünün koruma altına alınması için, Serçiler-Terziler’de Koza Madencilik’in altın arama faaliyetlerinin son bulması için, Çan Termik Santrali’nin kapatılması için, Lapeski’deki TÜMAD ve ESAN’ın altın madeni projelerinin durdurulması için Buradayız, El Eleyiz.

Bugün, Kaz Dağları’nı savunmak için açılmış olan tüm davaların takipçisi olduğumuzu söylemek için Buradayız, El Eleyiz.

Anayasanın her yurttaşa verdiği çevreyi ve doğayı koruma ödevini yerine getirirken. Havasını, suyunu ve toprağını savunan bizlere yönelmiş olan para cezaları ve soruşturmalar bir an önce geri çekilsin demek için, Kaz Dağları’nı savunan hepimize yönelik bu yıldırma çabalarına ve kamuoyu gözünde itibarsızlaştırma hareketlerine karşı hep birlikteyiz, Buradayız, El Eleyiz.

Türkiye’nin dört bir yanındaki doğa talanlarına Çanakkale’den ses veriyoruz. Murat Dağı’ndaki altın madenciliği için verilen ÇED olumlu raporunun mahkemece iptal edilmesini alkışlıyoruz. Son günlerde gündemde olan Kanal İstanbul projesine, Aydın Kızılcaköy’de yapılmak istenen JES’e karşı Buradayız, El Eleyiz.

Kaz Dağları yöresinin dağlarını, sularını, ormanlarını, yaban hayatını, tarımını yani tümüyle bir yaşamı savunmak için her Cumartesi günü saat 15:00’te burada, Çanakkale İskele Meydanı’ndayız. Herkesi yaşamı savunmak için, Kaz Dağları’nı kurtarmak çin #KazdağlarıİçinElele vermeye çağırıyoruz.

Buradayız, Bir Aradayız, El Eleyiz.”

KAZDAĞLARI DAYANIŞMASI
21 Aralık 2019/1. Hafta, Çanakkale
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top