Buradasınız
Ana Sayfa > Videolar > Bir Avuç Cesur İnsan (A Few Brave People)

Bir Avuç Cesur İnsan (A Few Brave People)

“Yaşam alanlarına yapılan her saldırıda daha da radikal hale gelmelerinin sebeplerini anlamak ve anlatmak için yola düştük. Çığlıklarını duymazlıktan gelenlere duyurmak, kadim ormanlara, akarsulara bekçilik eden, Karadeniz’in sert mizaçlı ve bir o kadar da samimi, kalp taşıyan cesur insanlarına vicdan borcumuzdur.”

Rüya Arzu Köksal (Yönetmen)

Bir Avuç Cesur İnsan, doğa için, yaşam için ve çocukları için isyan eden, nehirlerini şirketlere vermemekte kararlı köylülerin, o nehirleri satmakta ısrarlı olan devlete isyanının filmi. Bu film, kendi varoluşuna ve gelecek nesillere karşı duyduğu vicdani sorumlulukla hareket eden bir avuç cesur insanın üç senelik hikayesidir.

Doğu Karadeniz’in üç vadisinin, Çağlayan, İkizdere ve Senoz’un halkları, bölgede yapımı planlanan Hidro Elektrik Santralleri (HES) karşısında şaşkın. Onlara birlikte yaşamayı, sevmeyi ve paylaşmayı ögreten, her daim üretme, ayakta kalabilme gücü veren akarsularının kullanım hakkının 49 yıllığına birtakım özel şirketlere devredilmesine anlam veremiyorlar bir türlü. ‘Büyükler’ onlara ‘ülkemizin kalkınması için gerekli’ derler, ‘enerji lazım, dışa bağımlı olmayalım’’ derler, ‘su akar, Türk bakar,’derler ve bütün imzalar atılır. Hiç zaman kaybetmeden ilk Senöz’de başlar çalışmalar, ağaçlar kesilir, patikalara dev su boruları döşenir, derenin sesi kesildikçe, köylünün de nefesi kesilir adeta. İkizdere halkı ise ikiye bölünmüştür, kimileri istihdam sağlayacak diye taraf olur, kimileri ise yaşam alanlarına yapılan müdahaleye şiddetle karşı durur. Çağlayan halkı ise, İkizdere ve Senöz’de gözlemledikleri tahribat karşısında kararlı ve uzun soluklu bir mücadeleye girişir.

Yönetmen Hakkında

Rüya Arzu Köksal: 1972’de Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Dilbilim Bölümü’nden mezun oldu. Kısa belgeseli Eski Foça’da Yeni Hayat (2007), UNDP Sürdürülebilir Kalkınma Projesi Yarışması Ödülü’nü kazandı. Bir önceki belgeseli Son Kumsal (2008), yurt içinde ve yurt dışında büyük beğeni topladı, ödüller kazandı ve dikkatleri Karadeniz sahillerinde yaşanan yıkıma çekti. 2010’da gösterilen Ordu’da Bir Argonot filmiyle yönetmen Altın Portakal Film Festivali‘nde Jüri Ödülü‘nün sahibi oldu.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top