Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Karaburun’da GES yapılmasına tepki

Karaburun’da GES yapılmasına tepki

Karaburun’da RES türbinlerine ilave olarak yapılmak istenen GES için halkın katılım toplantısı yöre halkının tepkisi üzerine yaptırılmadı.

İzmir’in Karaburun ilçesinde Hasseki ve Sarpıncık köylerine yapılmak istenen 13 adet Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) tribününe ek Güneş Enerjisi Santrali (GES) için yapılmak istenen katılım toplantısı halkın tepkisi üzerine yaptırılmadı. 

Toplantı öncesi Sarpıncık Muhtarlığı önünde toplanan yöre halkı ve Karaburun Kent Konseyi üyeleri, şirket ve bakanlık yetkililerine tepki gösterdi. “Haydi İzmir geleceğine sahip çık” dövizleri taşıyan yurttaşlar, “RES, GES, yeter artık kes” sloganları attı. 

Kitle adına konuşan Karaburun Kent Konseyi Genel Sekreteri Tayyar Kırman, GES kurulmak istenen alanın mera olduğunu vurguladı. Güneş panelleri kurulacak alanın Sarpıncık Mahallesi’ndeki konutlara 70–173 metre mesafede olduğunu belirten Kırman, “Hasseki Mahallesi’ndeki konutlara 399 – 517 metre mesafede. Görüldüğü gibi kurulmak istenilen paneller adeta köyün içinde ve şu an kullanılan mera alanlarındadır. GES panelleri konulurken toprağın üst katmanı tıraşlanarak alınacak ve paneller için beton dökülecek. Panellerin altında kalacak topraktaki tüm canlı yaşamı zaman içinde yok olacaktır. Yapılan yanlış uygulamalar ile oluşturulan RES ve GES projeleri ile Karaburun Yarımadası’nda tarım ve hayvancılık bitme durumuna gelmiştir. Karaburun Yarımadası’nın doğası, florası, faunası zarar görmektedir. Projenin uygulanması durumunda bölgede bitme aşamasında olan hayvancılık tamamen yok olacaktır” diye konuştu. 

TOPLANTI YAPTIRILMADI

Halkın katılım toplantısı için köye şirket ve bakanlık yetkilileri gelirken, köylüler toplantıya katılmadı. Bunun üzerine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü yetkilileri toplantının yapılmadığına dair tutanak tutarak, köyden ayrıldı. (MA)


Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top