Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Ekoloji Birliği: Yaşam için direnenler değil, talan için kalan Alamos Gold tahliye edilsin!

Ekoloji Birliği: Yaşam için direnenler değil, talan için kalan Alamos Gold tahliye edilsin!

270 gündür Kazdağları nöbetini sürdüren yaşam savunucuları koronavirüs tedbirleri kapsamında ormandan çıkarılmak istendi. Gelişmeler üzerine CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Avukat Muharrem Erkek ile Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Çanakkale Halkevi tepki gösterirken, bir basın açıklaması yapan Ekoloji Birliği, “Yaşam savunucularını değil, ruhsatsız  Alamos’u tahliye edin” mesajı verdi.

Uluslararası altın tekeli Alamos Gold ve yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik tarafından yapılan ağaç katliamı ve madencilik faaliyetlerine karşı mücadele eden yaşam savunucuları, koronavirüs ile mücadele gerekçesi ile tahliye edilmek isteniyor.  20 Nisan tarihinde Çanakkale’nin merkeze bağlı Kirazlı Köyü Balaban Mevkiinde süren ve 270’inci gününü de geride bırakan, Kazdağları Direnişinde çadırlı nöbetlerini tutmaya devam eden yaşam savunucularının alanı tahliye etmesi istendi. İl Hıfzıssıhha Kurulunun geçtiğimiz günlerde aldığı ormanlık alanlarla ilgili bir kararı ile Orman Müdürlüğünden bir ekip dün alana giderek tebligatta bulundu. Orman Müdürlüğü ekibi, alanın en kısa sürede boşaltılmasını istedi.

Alanda izolasyonu sağlayan ve dışarıdan girişleri kapatan yaşam savunucuları ise, “Bizler zaten salgına karşı izole bir durumdayız. Bu kararın corona mücadelesi ile ne alakası var?” dediler. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Avukat Muharrem Erkek ile Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Çanakkale Halkevi de duruma tepki gösterdi.

“KAZDAĞLARI NÖBETİ BİTİRİLMEK İSTENİYOR”   

Kazdağları Direnişçileri, bu kararla hem kendi hayatlarının tehlikeye atıldığını hem de şirketin ormanları yok etmesinin önünün açıldığını söyledi. Direnişçiler, “Çanakkale Orman Müdürlüğü, 270. gününe ulaşan Kaz Dağları çadırlı nöbetini bitirmek üzere alanın boşaltılmasını içeren bir tebliğde bulundu. Tebliğin kararını alan Çanakkale İl Hıfzıssıhha Kurulu, ormanlarla ilgili aldığı önlemlerle pandemiye karşı mücadele ediyormuş gibi göründüğü bu kararla, ormanların savunusunu yapan bizlerin hayatlarını tehlikeye atmakta ve şirketler tarafından ormanların yok edilmesinin önünü açmaktadır. 270 gündür madenci şirketlere ve idari cezalara rağmen kamuoyu desteği/duyarlılığı ile devam eden Kaz Dağları çadırlı nöbetinde, pandeminin başladığı günden bugüne izolasyon uygulanmış ve hijyen koşulları arttırılmıştır. Bu, ilk günden itibaren jandarmanın da bilgisi dahilindedir. Kaz Dağları nöbet alanımız boşaltılmak istenirken madenci şirketin güvenlikleri ormanda durmaktadır. Ruhsatsız çalışan Alamos Gold’un (Doğu Biga Madencilik’in) projeleri iptal edilmeli, nöbetimize yönelik bu karardan geri dönülmesi gerekmektedir” dediler.

VALİLİĞE DİLEKÇE VERİLDİ

Çanakkale Valiliğine dilekçe ile başvuruda bulunan Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, karardan geri dönülmesini istedi. Yapılan açıklamada, “Valiliğimizi ve İl Hıfzıssıhha Kurulu’nu da acilen aşağıdaki önlemleri alması için göreve davet ediyoruz. Kirazlı’da 270 gündür çadırlı nöbet tutanların sağlığını gözeterek tahliye kararı geri çekilmelidir. Neye hizmet ettiği anlaşılmayan drone uçuşu yasağı kaldırılmalıdır. Çanakkale’deki tüm madencilik faaliyetleri ve termik santrallar durdurulmalı ve çalışanlarına ücretli izin verilmelidir” ifadelerine yer verildi.

Yaşam savunucularının Covid-19 yayılımı için tehdit olarak görülmesinin kabul edilemez durum olduğunu belirten Ekoloji Birliği ise, “Yaşam savunucularını değil, ruhsatsız Alamos’u tahliye edin” mesajı verdi. Ekoloji Birliği’nin açıklaması şöyle:

YAŞAM SAVUNUCULARINI DEĞİL, ALAMOS GOLD’U TAHLİYE EDİN!

Kazdağları Kirazlı Direnişçileri Yalnız Değildir!

Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından 13 Nisan 2020 tarihinde alınan kararla “Orman Bölge Müdürlüğü’nün izni olmadan ormanlık alanlara girilmesi, konaklanması, gecelenmesi, drone uçuşu, gösteri, toplantı, program yapılması” yasaklandı. Konu ile ilgili görevlendirilen Orman Bölge Müdürlüğü, 20 Nisan Pazartesi günü 270. gününe ulaşan Kazdağları için tutulan çadırlı nöbeti bitirmek üzere Kirazlı/Balaban mevkiinin boşaltılmasını içeren bir tebliğde bulundu ve tahliye kararına uyulmaması halinde idari para cezası uygulanacağı da iletildi.

Çanakkale’de şehir merkezinde ve köylerde yaş nedeniyle evden çıkamayanlar dışında insanların büyük bir bölümü sokaklarda rahat rahat dolaşırken ve iş yerlerinde çalışırken, Çanakkale’deki maden projeleri ve termik santralda işçiler çalışmaya mecbur bırakılmışken, Kirazlı’da halen Alamosgold (Doğu Biga A.Ş.) çalışanları ormanın içinde bulunmakta iken, Kirazlı’da çadırda bulunan yaşam savunucularının Kovid yayılımı için tehdit olarak görülmeleri kabul edilemez bir durumdur.

Pandeminin başladığı günden bugüne kadar nöbet alanında yoğunluk azaltılıp izolasyon uygulanmış ve hijyen koşulları arttırılmıştır. Bu durum, bölge jandarma komutanlığına da bildirilmiştir. Buna rağmen, yaşam savunucularının bu durumları göz önüne alınmadan nöbet alanının tahliye edilmek istenmektedir.

Kazdağları’ndaki evleri sayılan çadırlarında, nöbet alanında izole koşullarda kalan yaşam savunucularının tahliye edilmesi ve salgının gittikçe daha çok yayıldığı ülkemizde şehirlerarası yolculuğa zorlanmaları arkadaşlarımızın hayatlarının riske atılması demektir.

Çanakkale Valiliği ve İl Hıfzıssıhha Kurulu’nu da acilen aşağıdaki önlemleri alması için göreve davet ediyoruz:

  • Kirazlı’da 270 gündür çadırlı nöbet tutanların sağlığını gözeterek tahliye kararı geri çekilmelidir.
  • Neye hizmet ettiği anlaşılmayan drone uçuşu yasağı kaldırılmalıdır.
  • Çanakkele’deki tüm madencilik faaliyetleri ve termik santraller durdurulmalı ve çalışanlarına ücretli izin verilmelidir.
  • Aynı karar metninde kuyumcular için salgın etkisi geçene kadar sosyal mesafe dahil her türlü hijyen tedbirinin alınarak haftada 3 gün belirli saatlerde açık kalması bir istisna olarak geçmişken Kirazlı’daki nöbet alanı için de istisna uygulanmalı, ormanların güvenliği için alanın bu şekliyle sürdürülmesi sağlanmalıdır.
  • Ruhsat süresi dolduğu halde halen 400 bin ağacı kesen ve ormanlık alanda ruhsatsız olarak bulunan Alamos Gold’a (Doğu Biga Madencilik) göz yumulurken Kaz Dağları nöbetini bitirme niyetiyle uygulanan tahliye kararından geri dönülmesi gerekmektedir.

KAZDAĞLARI EVİMİZ!
YAŞAM SAVUNUCULARI DEĞİL, RUHSATSIZ ALAMOS ORMANDAN ÇIKSIN!

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top