Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Ekoloji Birliği: İkizdere’de direnen halkın yanındayız, herkesi direnişe destek olmaya çağırıyoruz

Ekoloji Birliği: İkizdere’de direnen halkın yanındayız, herkesi direnişe destek olmaya çağırıyoruz

Rize valiliğinin İkizdere’de her türlü etkinliği 15 gün süresince yasaklaması direnişteki yurttaşların direniş çadırlarını jandarmanın saldırısı sonrası kaldırılmasının ardından Ekoloji Birliği ortak bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada “Tüm yaşam savunucularını, yaşama hakları zorla ellerinden alınmaya çalışılan İkizderelilerin yanında olmaya ve nöbetlerine destek vermeye çağırıyoruz” çağrısı yer aldı.

Rize valiliğinin İkizdere‘de her türlü etkinliği 15 gün süresince yasaklaması direnişteki yurttaşların direniş çadırlarını jandarmanın saldırısı sonrası kaldırılmasının ardından Ekoloji Birliği ortak bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada “Tüm yaşam savunucularını, yaşama hakları zorla ellerinden alınmaya çalışılan İkizderelilerin yanında olmaya ve nöbetlerine destek vermeye çağırıyoruz” çağrısı yer aldı.

Yaşananların “Anayasa ile güvence altına alınmış hak ve özgürlüklerimize müdahale” olduğunu vurgulayan Ekoloji Birliği‘nin açıklamasında. başta Karadenizli milletvekillerinin İkizdere‘ye giderek çadır kurması, yöre halkıyla beraber direnmesi yönünde çağrı yapıldı. Ekoloji Birliği‘nin yaptığı açıklama şöyle:

İKİZDERE’DE DİRENEN HALKIN YANINDAYIZ!

Rize İkizdere‘de kolluk güçleri cumartesi gece yarısı köylülerin özel arazisine girip direniş çadırlarını söktü. Arkasından da Rize Valiliği 15 gün süre ile İkizdere’de basın açıklaması, çadır kurma, imza standı, miting, gösteri, yürüyüş dahil her türlü eyleme yasaklama getirdi. Özel alandaki çadırların sökülerek mülk sahibinin tasarrufuna müdahale edilmesi ve ayrıca 15 günlük yasaklama kararı kesinlikle kabul edilemez. Bu durum, Anayasa ile güvence altına alınmış hak ve özgürlüklerimize müdahaledir.  

Cengiz Holding, İyidere Lojistik Liman İnşaatı Projesi kapsamında denizi doldurmak için taş temin etmek amacıyla İkizdere Vadisi’nde İşkence deresi mevkiinde taş ocağı açmak istiyor. İyidere Lojistik Limanı Projesi, hem denizin doldurması, hem de dolgu için gereken taşın temini için açılmak istenen taş ocakları nedeniyle çok yönlü olarak ekolojik tahribata yol açıyor.  Şirket taş ocağı için yol açma çalışmalarına başladı ve güzergah çevresindeki ağaçlar köklerinden söküldü, dere molozla dolduruldu, yaban hayvanları yurtlarından oldu.

İkizdere Vadisi’nde ülkenin gündemine oturmuş büyük bir direniş var. Kolluk kuvvetleri Cengiz İnşaat’ın özel güvenlik birimi gibi davranmakta ve direnişe çok sert müdahale etmektedir. Direnişin en önünde yer alan kadınlar gözaltı, darp, biber gazı, hakaret, tehdit ile baskılanmaya çalışılmaktadır. Oysa kadınlar yaşam alanlarını savunmak, geçim kaynaklarını, arı kovanlarını, organik çay bahçelerini korumak, bir dalına bile kıyamadıkları ağaçları gelecek kuşaklara aktarmak için mücadele etmektedir.

İKTiDAR CENGİZ İLE ELELE TALAN PEŞİNDE, İKİZDERE DİRENİŞTE

İktidar, talancı şirkete karşı anayasal haklarını kullanarak yaşama alanlarına sahip çıkan vatandaşını savunmak yerine, halka küfretmekle ün salmış Cengiz Holding’in işlerini daha da kolaylaştırmak için şirketin memuru gibi davranıyor. Tüm kamu olanaklarını şirketin emrine sunuyor. Acele kamulaştırmalarla, yurttaşların özel mülklerine el koyarak taş ocağı yerlerini tayin etmekle şirketin işini daha da kolaylaştırıyor.

Seçimlerde mevcut iktidar partisinin bölgeden yüksek oy alması nedeniyle kamuoyunda ve sosyal medyada bu insanlar çeşitli suçlamalara ve aşağılanmaya maruz kalmaktadır. Linç girişimine kadar vardırılan bu hakaret ve alaycı üslup asla kabul edilemez. Tartışılması gereken, İkizderelilerin siyasi görüşü değil bugünkü duruşlarıdır. Onlar yaşam alanlarına sahip çıkmaya çalışan insanlardır.

HERKESİ BU İNSANLIK SUÇUNA “DUR” DEMEYE DAVET EDİYORUZ

İkizdere direnişine her kesimden verilen destek çok önemli, kıymetli ve değerlidir. Vadiye gelip mücadeleye destek veren ve iş makinelerini durduran milletvekilleri hangi ilden, hangi partiden olursa olsun orada bulunmaları çok önemlidir. İktidarın ve şirketin mücadeleye destek veren vekilleri ve yerel halkı ötekileştirip, “marjinal”, “provokatör”, “dışarıdan” gibi sunması ve hedef göstermesi kabul edilemez.

Milletvekillerinin iş makinelerinin önüne geçip durdurmalarına ve halkın direnişine rağmen, şirket hukuksuz bir şekilde yol açma çalışmalarını sürdürmektedir.  Bu nedenle yerel koşullara da uygun bir şekilde mücadelenin büyütülmesine ihtiyaç vardır.”

MİLLETVEKİLLERİNE “ÇADIR KURUN, DİRENİŞE DESTEK OLUN” ÇAĞRISI

“Doğayı, yaşam alanlarını ve insanca yaşam hakkını savunanların sonuna kadar yanındayız” diyen Ekoloji Birliği‘nin açıklamasında, başta Karadenizli milletvekillerinin İkizdere‘ye giderek çadır kurması, yöre halkıyla beraber direnmesi yönünde çağrısı da yapıldı. Açıklama şu şekilde ifadelerle sonlandırıldı:

“Sökülen çadırların daha kalabalık bir şekilde yeniden kurulması, günübirlik ziyaret yerine daha kitlesel bir katılımla daha uzun sürelerde alanda bulunulmasının gerekli olduğu görülmektedir. Tüm muhalefet milletvekillerinin bölgede düzenli olarak nöbet tutmaları ve bu konuda partilerine acilen çağrıda bulunmalarının gerekli olduğunu düşünüyoruz.  

Ekoloji Birliği olarak; tüm bileşenlerimiz ile birlikte İkizderelilerin yanındayız ve sonuna kadar destekçileriyiz. Tüm emek ve demokrasi örgütlerimizi, aydınlarımızı, yazarlarımızı, sanatçılarımızı, gazetecilerimizi, yaşam savunucularını, doğaya ve insana duyarlı tüm kurum ve kuruluşları, yaşama hakları zorla ellerinden alınmaya çalışılan İkizderelilerin yanında olmaya ve destek vermeye çağırıyoruz.”

#İkizdereTaşOcağıOlmasın

İkizdere doğa katliamına karşı direniyor: İkizdere, İşkencedere vadisinde köylülerin dozerlerin yıkacakları ağaca çıktığı, makinaları durdurdukları ve araçların ilerleyemediği anlar…
Ekoloji Birliği bileşenleri:

1 Aliağa Çevre Platformu İzmir
2 Antalya Ekoloji Meclisi Antalya
3 Antalya Sahillerini Savunma Meclisi Antalya
4 Artvin Çevre Platformu Artvin
5 Ayancık Çevre Derneği Sinop
6 Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP) Aydın
7 Ayvalık Tabiat Platformu Balıkesir
8 Bakırtepe Çevre Platformu Sivas
9 Bartın Platformu Bartın
10 Bergama Çevre Platformu İzmir
11 Bozcaada Forum Çanakkale
12 Burhaniye Çevre Platformu (BURÇEP) Balıkesir
13 Çan Çevre Derneği Çanakkale
14 Çekerek Irmağı Özgür Akacak Platformu Amasya
15 Çeşme, Urla, Seferihisar Karaburun Yarımadası Çevre Platformu İzmir
16 Çine Yaşam Platformu Aydın
17 Didim Çevre Platformu İzmir
18 Dikili Çevre Platformu İzmir
19 Divriği Kültür Derneği Sivas
20 Doğanın Çocukları Türkiye
21 Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER) Bursa
22 Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) Akdeniz
23 Donkişot Bisiklet Kolektifi İstanbul
24 DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu Bursa
25 Edremit Çevre Platformu Balıkesir
26 Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) EGE
27 Ekosistemi Koruma Ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) İzmir
28 Eskişehir Ekoloji Birliği Girişimi (Aktif Değil) Eskişehir
29 Foça Forum İzmir
30 Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği Çanakkale
31 Güzelbahçe Çevre Derneği (Gülder) İzmir
32 Hasankeyf Yaşatma Girişimi Batman
33 Her Yer Kazdağları Çanakkale
34 Kapıdağ Dayanışma Platformu Balıkesir
35 Karaburun Kent Konseyi İzmir
36 Karadeniz İsyandadır Platformu Türkiye
37 Karaman ekoloji derneği Konya
38 Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Balıkesir-Çanakkale
39 Kazdağları İstanbul Dayanışması İstanbul
40 Kırıntı Köyü Çevre Platformu Gümüşhane
41 Kocaeli Ekolojik Yaşam Derneği Kocaeli
42 Kuşadası Çevre Platformu izmir
43 Kuzey Ormanları Savunması (KOS) Marmara
44 Mersin NKP Mersin
45 Merzifon Çevre Platformu (MERÇEP) Merzifon
46 Mezopotamya Ekoloji Hareketi Doğu- Güneydoğu Anadolu
47 Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Muğla
48 Munzur Çevre Kültür ve Dayanışma Derneği Tunceli
49 Munzur Koruma Kurulu (DEDEF) Tunceli-İstanbul
50 Murat Dağı Koruma Platformu Kütahya
51 Nazilli Çevre Platformu Aydın
52 Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Ordu
53 Orhanlar Dayanışması Balıkesir
54 Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Samsun
55 Sinop NKP Sİnop
56 Söke Çevre ve Kültür Platformu (SökeÇEP) Aydın
57 Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP) Manisa
58 Van Çevre Derneği (askıda) Van
59 Yaşam ve Dayanışma Yolcuları İstanbul
60 Yeni Foça Forum İzmir
61 Yerel Tohum Derneği (Aktif Değil) İzmir
62 Yeryüzü Derneği İstanbul
63 Yeşil Artvin Derneği Artvin
64 Yeşil ve Sol Çalışma Grubu Türkiye
65 Doğama Dokunma Platformu İstanbul
66 Emirdağ Yaylaları Doğa Platformu Afyonkarahisar
67 Didim Derneği İzmir

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Ekoloji Birliği: İkizdere’de direnen halkın yanındayız, herkesi direnişe destek olmaya çağırıyoruz” hakkında bir düşünce

Bir cevap yazın

Top