Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Ekoloji Birliği Çanakkale Basın Açıklaması

Ekoloji Birliği Çanakkale Basın Açıklaması

Kirazlı altın madeni projesi durdurulsun, işletme ruhsatı yenilenmesin!

Ekoloji mücadelesi için yıllardır emek veren tüm örgütleri, platformları, dernekleri, emeği geçen tüm bilim insanlarımızı, hukukçularımızı, bireyleri canı gönülden kutluyor ve selamlıyoruz.

Tüm yaşam savunucuları elele!

Ekoloji Birliğimizin bileşenleri ve diğer örgütler yıllardır altın madenleri, HES’ler, RES’ler, JES’ler, nükleer ve termik santraller, taş ocakları, balık çiftlikleri ile mücadele ettiler. Maden Yasası, Zeytin Yasası, Tohum Yasası, Tabiat Kanunu gibi yasalarla uğraştılar. Havamızı, suyumuzu toprağımızı, doğal ve kültürel varlıklarımızı korumaya çalıştılar. Orman yangınları, rant uğruna imara açılan zeytinlikler, tarım alanları, sit alanları ile uğraştılar. Birlikteliğimiz ve mücadelemiz son yıllarda mantar gibi artan altın madeni projelerine karşı da yükselerek devam ediyor. Ekoloji Birliği olarak Kazdağlarında ve ülkenin her yanında verilen mücadeleyi büyütmek için buradayız.

Yaşam savunucularına sonsuz teşekkürler!

Kazdağları ve çevresinde 10 yıldan fazla bir süredir yaşam savunusu mücadelesi verilmektedir. Hem alanlarda verilen mücadele, hem de hukuk mücadelesi altın madenciliğinde süreci oldukça yavaşlatmayı başarmıştır. TÜMAD’ın Lapseki ve İvrindi Altın Madeni Projelerinin başlanılmasının önüne geçilememiş olsa da diğer projelerin bir kısmı durdurulmuş bir kısmında da başlanılmaması sağlanmıştır. Kirazlı Altın Madeni Projesi için ise en az 195 bin ağaç kesilmiş olup alan hazırlanmaya çalışılmaktadır. Bugüne kadar bu mücadelede emeği geçen, Çanakkale Çevre Gönüllüleri Derneği, İda Çevre Platformu, Çanakkale Çevre Platformu, Ziraat Mühendisleri Odası, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi, İda Dayanışma Derneği, Çanakkale Barosu Çevre ve Kent Hukuku komisyonu, avukatlar, Çanakkale Belediyesi ve Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği ve ayrıca emeği geçen tüm diğer odalar, sendikalar ve sivil toplum örgütleri, bilim insanları ve Çanakkale halkına sonsuz teşekkürler.

Kirazlı Altın Madeni Projesi kapsamında kesilen ağaçlar ve yok olan orman ekosistemine ilişkin görüntülerin sosyal medyada paylaşımı, Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği’nin 17 Temmuz Basın açıklaması çağrısı ve Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi’nin daveti ile mücadele yeniden alevlenmiştir. Ekoloji Birliği de bu süreçte mücadeleye desteğini açıklamış ve bölgeye yakın olan bileşenleri ile mücadeleye aktif olarak katılmıştır. Bileşenlerimizin Bölgeye yaptıkları ziyaretler de devam etmektedir.

Kirazlı nöbet alanı oldukça önemli!

“Su ve Vicdan Nöbeti Komitesi”nin çağrısıyla Kirazlı’da başlanan çadırlı nöbet, 5 Ağustos Büyük Buluşma çağrısı ve Fazıl Say konseri tüm ülkeden destek bulmuş ve bölgeden ve ülkenin her yanından yaşam savunucuları ve bileşen örgütlerimiz akın akın bölgeye gelmiştir.

Gelinen noktada “Kirazlı nöbet alanı” ekoloji mücadelesi açısından tüm ülkede ve hatta uluslararası boyutta da simge haline gelmiştir. Nöbet alanındaki çadırlı direniş tüm ülkeye umut vermektedir. Bir yandan da Çanakkale Merkez’de yapılan çalışmalar çok kıymetlidir. Bütün ülkeye umut olan Kirazlı Mücadelesinin kazanılması son derece önemlidir. Bu kazanım, bölgede sırada bekleyen diğer altın madeni projelerinin de önünü kesecektir.

Kirazlı ve Kazdağı ve çevresindeki ekoloji mücadelesinin, toplumun tüm kesimleri ile birlikte, tüm emek ve demokrasi güçleri ve kadın hareketi ile de bütünleşerek, bu konuda emek vermek isteyen herkesi kucaklayarak, belirli bir strateji çerçevesinde, ülke çapındaki tüm ekoloji örgütlerinin de desteğini alarak yürütülmesi büyük önem göstermektedir. Öte yandan, mücadelenin geleceğini büyük ölçüde belirleyecek olan şeyin yöre köylülerinin bu mücadele içerisine daha çok çekilmesi ve hatta mücadelenin öncülüğünü yapmaları olduğunu düşünüyoruz. Mücadelenin yeni düşünceler ve yeni yaratıcı yöntemlerle, emek vermek isteyen herkesi kucaklayarak sürdürülmesi temennimizdir.

Birleşerek kazanacağız!

60 çevre örgütünün çatı örgütü olan Ekoloi Birliği olarak, tüm bileşenlerimizle, Kirazlı ve Kazdağı ekoloji mücadelesine elimizden gelen tüm destek ve katkıyı sunuyoruz ve sunmaya da devam edeceğiz. Kazdağı’nda yürütülen mücadelenin yangın yerine dönen ülkemizin Munzur, Ordu, Fatsa, Murat Dağı, Artvin, Hasankeyf, Aydın, Manisa gibi diğer bölgelerinde verilen mücadeleler ile birleşmesi, kucaklaşması çok önemlidir. Hasankeyf sular altına gömülmek isteniyor. Türkiye’nin ve dünyanın ortak insanlık mirası olan Hasankeyf’e de sahip çıkmalıyız. Ülkenin her tarafında yaygınlaşan özellikle siyanürle altın ayrıştırma işletmeciliği projelerine karşı verilen mücadele ekoloji mücadelesinde ilk sıralara yükselmiştir.

Sırada yüzlerce altın madeni arama ve işletme ruhsatı vardır. Ülkemizin her yanı talan ve yağmayla karşı karşıyadır. Kar hırsı ile gözü hiçbir şeyi görmeye sermaye, iktidarın da desteği ile, ülkemizin tüm kaynaklarını en kısa sürede sömürme telaşındadır. Sermeyenin sağlık, iklim değişikliği, doğa, tarım alanlarının yok edilmesi, orman, SİT alanı, yerel tohum, ekosistemin korunması gibi dertleri yok. Kasalarını doldurmaktan başka bir şey düşünmüyorlar. Oysa bizler yaşamı savunuyoruz.

Ekoloji Birliği Yürütme Kurulu olarak Kazdağlarına sahip çıkmak, buradaki mücadelenin önemine yeniden dikkat çekmek için olağan yürütme kurul toplantımızı Çanakkale’de yapmayı uygun gördük. Akşam üzeri Kirazlı Direnme Tesisleri’ne gidip nöbete destek vereceğiz. Gece nöbet tutacak, sabah maden alanına yürüyeceğiz. Daha sonra Çan Çevre Derneği tarafından Etili’de düzenlenecek olan basın açıklamasına katılacağız. Etili’den sonra, Balya-Orhanlar Köyü’nde Teck Madencilik tarafından sürdürülen altın madeni arama faaliyetine karşı direniş başlatan Orhanlar Köylülerini ziyarete gideceğiz.

Yarın (15 Eylül Pazar) Samsun Şahin Dağlarında Tüprag Madencilik tarafından yürütülen altın madeni arama faaliyeti ile ilgili olarak yapılacak olan basın açıklaması ve mitinge buradan selam ve dayanışma dileklerimizi yolluyoruz. Bugün ekoloji mücadelesi adına önemli kararlar alacağız. Yarın Kirazlı’da bu kararlarımızı da ayrıca kamuoyu ile paylaşacağız.

Kirazlı’nın ruhsat süresi 13 Ekim’de dolacak. İşletme Ruhsatı yenilenmesin! Kirazlı Altın Madeni Projesi acilen durdurulsun ve iptal edilsin! Kazdağları ve diğer bölgeler için verilen tüm altın madeni ruhsatları iptal edilsin!

Kazdağları’nın Üstü Altından Değerlidir!

#kazdağlarıhepimizin

EKOLOJİ BİRLİĞİ

Eş Sözcüler: Süheyla Doğan (0533 4552102), Coşkun Özbucak (0505 4969429)
E-mail: ekolojibirligi@gmail.com Web: www. ekolojibirligi.org

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top