Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Danıştay’dan tarihi ve doğal sit alanları İçin emsal karar: Tarihi alanlarda kamu binası yapılması hukuka aykırı

Danıştay’dan tarihi ve doğal sit alanları İçin emsal karar: Tarihi alanlarda kamu binası yapılması hukuka aykırı

Danıştay, tarihi ve doğal SİT alanlarında kamu yapılarının yapılmasının hukuka uygun olmadığına karar vererek bu tür yapılaşmanın önünü açan 271 sayılı ilke kararını iptal etti. Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan, “Bu kararla birlikte, 1. Derece tarihi ve doğal SİT alanı olan Atatürk Orman Çiftliği alanlarında, kamu yapılarının yapılamayacağı bir kez daha yargı yoluyla kesinleşti” dedi.

Danıştay, Atatürk Orman Çiftliği gibi tarihi alanlarda kamu binası yapılmasını hukuka aykırı olduğunu belirterek. bu tür yapılaşmanın önünü açan 271 sayılı ilke kararını iptal etti. Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisine Saray yapılmasına ilişkin, 2014 yılında 5’inci İdare Mahkemesi  Saray yapılamayacağına dair karar vermesinin hemen öncesinde, tarihi alanlarda kamu binası yapılabilmesinin önünü açan 271 sayılı ilke kararı değiştirilmişti. Mimarlar Odası tarafından açılan davada tarihi alanlarda kamu binası yapılabilmesinin önünü açan 271 sayılı ilke kararı bir kez daha hukuka aykırı bulunarak Danıştay 6. Dairesi tarafından iptal edildi.

SARAY BU KARARLA KATMERLİ KAÇAK HALİNE GELDİ

Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “271 Sayılı İlke Kararı’nın iptali ile Atatürk Orman Çiftliği alanlarında, Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine, hukuka aykırı şekilde yapılan Kaçak Saray katmerli kaçak haline geldi. Yargı tarafından alınan Kaçak Saray’ın hukuka aykırı olduğu kararı bir kez daha verildi’’ dedi.

Bu kararla birlikte, 1. Derece tarihi ve doğal SİT alanı olan Atatürk Orman Çiftliği alanlarında, kamu yapılarının yapılamayacağı bir kez daha yargı yoluyla kesinleştiğini belirten Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan,, “271 Sayılı İlke Kararı’nın iptali ile Atatürk Orman Çiftliği alanlarında, Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine, hukuka aykırı şekilde yapılan Kaçak Saray katmerli kaçak haline geldi. Yargı tarafından alınan Kaçak Saray’ın hukuka aykırı olduğu kararı bir kez daha verildi’’ dedi.

Candan, kararla ilgili açıklamasında ayrıca şunlara dikkat çekti:

“Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun 16/01/2014 tarihli, 271 sayılı ‘Tarihi Sitler, Koruma ve Kullanma Koşulları İlke Kararı’nın iptali istemiyle Mimarlar Odası tarafından açılan davamızda, davanın reddi yolunda verilen Danıştay 14. Dairesi’nin 03/02/2016 tarih ve E:2014/2388, K:2016/595 sayılı kararının, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 10/12/2018 tarih ve E:2016/4419, K:2018/5472 sayılı kararıyla bozulmuştu.

CUMHURBAŞKANI GEREĞİNİ YAPMALI, ÇANKAYA KÖŞKÜ’NE TAŞINMALI

Kaçak Saray’dan kaynaklı, Cumhurbaşkanlığı’nın ve Kültür Bakanlığı’nın yanında müdahil olduğu davada, Danıştay 6.Dairesi,  271 sayılı ilke kararını iptal ederek, tarihi ve doğal SİT alanlarında kamu yapılarının yapılmasının hukuka uygun olmadığına karar verdi. Bu kararla birlikte,  1. Derece tarihi ve doğal SİT alanı olan Atatürk Orman Çiftliği alanlarında, kamu yapılarının yapılamayacağı bir kez daha yargı yoluyla kesinleşti.

Kararla ilgili değerlendirmesinde “Bu kararla hepimizin belleklerinde yer eden Çankaya Köşkü Cumhurbaşkanlığı mekânıdır” diyen Candan, şunları söyledi: “Atatürk Orman Çiftliği alanlarında, Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine, hukuka aykırı şekilde yapılan Kaçak Saray katmerli kaçak haline geldi. Yargı tarafından alınan Kaçak Saray’ın hukuka aykırı olduğu kararı bir kez daha verildi. Anayasaya bağlı kalacağına ve hukuka uygun davranacağına yemin eden Cumhurbaşkanı gereğini yapmalıdır. Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin taşınması gerekmektedir.

“Anayasaya bağlı kalacağına ve hukuka uygun davranacağına yemin eden Cumhurbaşkanı gereğini yapmalıdır. Atatürk Orman Çiftliği alanları Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine uygun hale getirilmelidir. Bu kararı Atatürk Orman Çiftliği alanlarında tahribata yönelik açtığımız 160 davaya da sunacağız. O davalarımızı da etkileyecek büyük bir karar bu. Diplomalarımız ve mücadelemiz Atatürk’e, kurduğu Cumhuriyete ve değerlerine vefa borcudur. ”

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top