Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Cengiz Holding’e karantina yok, piknik yapmak yasak ama maden faaliyeti serbest!

Cengiz Holding’e karantina yok, piknik yapmak yasak ama maden faaliyeti serbest!

Koronavirüs önlemleri kapsamında piknik yapmak yasaklanırken doğa tahribatına neden olan maden işletmelerinde maden aramak hâlâ serbest. Maden çalışmalarının devam ettiği belirtilen Artvin Cerattepe’de yurttaşlar endişeli.

Türkiye koronavirüsle mücadele ederken maden sahalarında çalışmalar devam ediyor. Yeşil Artvin Derneği üyeleri, doğa harikası Cerattepe’de süren maden çalışmalarına tepki göstererek “Öncelik kâr değil, sağlıktır. Cerattepe’de piknik yapmak yasak. Doğayı ve işçiyi sömürmek serbest” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanlığı, Türkiye genelinde koronavirüs tedbirleri kapsamında hafta sonları mesire alanları, ören yerleri, ormanlar, piknik alanları ve sahil kenarlarında yürüme, koşma, spor yapma gibi faaliyetleri yasakladı. Ancak maden sahalarına ilişkin bir yasaklama gelmedi. Edinilen bilgilere göre; Cengiz Holding’e ait Eti Bakır’ın işlettiği Artvin Cerattepe ve Murgul’daki maden sahasında da çalışmalar hala sürdürülüyor.

‘ÇALIŞMALAR MUTLAKA DURMALI’

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre, Yeşil Artvin Derneği yönetimi, “İşçiler sağlıksız koşullarda çalışıyor ve Artvin merkezde bulunan alanlarda alışveriş yapıyorlar. Hem işçilerin hem de halkın sağlığı risk altında. İşçilerinin ve Artvin halkının sağlığını hiçe sayan şirketin maden çalışması, Artvin’in su varlıklarını kirletmekte ve zehirlemektedir.

İçinde bulunduğumuz şu günlerde sağlıklı, içilebilir ve temiz suya erişim her zamankinden daha önemlidir. Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun koronavirüs tedbirleri kapsamında üretim amaçlı çalışmayı durdurduğu gibi Cengiz Holding de Artvin’deki maden faaliyetini tamamen durdurmalı, hem işçilerin hem Artvin halkının hem de doğanın sağlığı korunmalıdır” açıklamasını yaptı.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top