Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Muğla Çıtlık Ormanlarında ağaç katliamı çevrecilerin müdahalesi ile durduruldu

Muğla Çıtlık Ormanlarında ağaç katliamı çevrecilerin müdahalesi ile durduruldu

Muğla’nın Ula İlçesi Çıtlık Mahallesi Taşkesiği mevkiinde 30 hektar yetişmiş orman alanının endüstriyel plantasyon alanı olarak belirlenmesinin ardından bugün sabah saatlerinde ağaç kesimi başladı. Çevreciler, kesimin bir an önce durdurulması için harekete geçerek ağaç kesimine müdahale ettiler. Kesim şimdilik durduruldu.

Muğla’nın Ula İlçesi Çıtlık Mahallesi Taşkesiği mevkiinde 30 hektar yetişmiş orman alanının endüstriyel plantasyon alanı olarak belirlenmesinin ardından bugün sabah saatlerinde ağaç kesimi başladı. Çevreciler kesimin bir an önce durdurulması için harekete geçerek ağaç kesimine müdahale ettiler. Kesim şimdilik durduruldu.

Çıtlık ve Gökova halkı, Karabörtlen Orman İşletme Şefliği’nin ağaçları kesilmek üzere damgalama işlemine başlaması üzerine önce 14 Şubat’ta Taşkesiği mevkisinde, kalabalık bir etkinlik düzenlemiş ve projeyi protesto etmişti.

SABAH SAATLERİNDE AĞAÇ KESİMİ BAŞLADI

Kesilecek ağaçların damgalanma işleminin tamamlanmasının ardından kesim ihalesi yapılmıştı. Taşkesiği mevkisinde, 30 hektarlık alanda, tespit edilen ağaçların kesimine bu sabah (04 Nisan) 3-4 ayrı yerde birden başlandı. Çevreciler bu duruma tepki göstererek, ağaç katliamının durdurulması için harekete geçip duruma müdahale ettiler. MUÇEP (Muğla Çevre Platformu) eş sözcüsü Serdar Denktaş ile ağaç kesimi yapanlar arasında sert tartışmalar yaşandı.

Konu hakkında bilgilendirmede bulunan Denktaş, şunları söyledi: “Ne yazık ki bu sabah korkulan oldu ve kesim ekipleri çok erken saatte işbaşı yaptılar. Haberi aldığımızda yakın bölgeden arkadaşlarla maskelerimizi takarak ve birbirimizle fiziksel mesafe kurallarına uymaya çalışarak hızlıca kesim alanına gittik. Gördüğümüz manzara çok üzücü idi, 3-4 farklı alanda kesim çalışması başlamıştı. Sevindirici haber; girişimlerimiz sonucunda kesim faaliyetlerinin hepsini durdurabildik. Girişimimizin haber verilmesi üzerine gelen kolluk kuvvetlerine, her ne kadar yasal izinleri olsa bile, tüm kamu imkanlarının salgın felaketi ile mücadeleye yönlendirilmesi gereken bu süreçte bu kesimin başlatılmasının meşru olmadığını ifade ettik.”

MUÇEP eş sözcüsü Serdar Denktaş ile ağaç kesimi yapanlar arasındaki tartışma

VALİLİĞE “AĞAÇ KATLİAMINI DURDURUN” DİLEKÇESİ

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) eş sözcüsü Serdar Denktaş bu arada yetkililerden kesimin durdurulmasını isteyerek Muğla valiliğine bu taleplerini içeren bir dilekçe verdi. Valiliğe verilen dilekçe ise şöyle:

“Muğla Valisi Sayın Esengül Civelek,

Ula’ya bağlı Çıtlık Mahallesinde Karabörtlen Orman İşletme Şefliği tarafından 30 hektar yetişkin orman alanı endüstriyel plantasyon alanı olarak belirlendi ve kesim ihalesi yapıldı. Bizler bölgede yaşayan yurttaşlar olarak bu projenin uygulanmasına, bugünkü koşullarda yapılacak kesime kesinlikle karşıyız. Daha önce projenin iptal edilmesi yönünde Karabörtlen Orman İşletmesine verdiğimiz dilekçelere, anayasal dilekçe ve bilgi edinme hakkımız da ihlal edilerek, cevap dahi verilmedi.

Tüm dünyanın ve ülkemizin koronavirüs salgını ile mücadele ettiği, olağanüstü koşullarda yaşamak durumunda kaldığımız ve kamu gücünün yaşanan felaketle mücadeleye yönlendirilmesi gereken bir süreçte, bu projenin hızla uygulamaya alınmak istenmesi kamu vicdanını yaralayan, kabul edilemez bir uygulamadır.

Muğla Valiliği olarak, yurttaşların bireysel çıkar hedeflemeyen çığlığına kulak vermenizi ve yaşadığımız sürecin hassasiyetini de gözeterek, Çıtlık Ormanlarının kesilmesi ile ilgili bu şikayetimi dikkate almanızı, kesimi ivedilikle durdurmanızı talep ediyorum. Saygılarımla. 04-04-2020

MUÇEP (Muğla Çevre Platformu) eş sözcüsü Serdar Denktaş

MİLLETVEKİLLERİ DE DEVREYE SOKULDU

Bu arada MUÇEP tarafından bölgedeki Muğla milletvekilleri de durumdan haberdar edilerek devreye sokuldu. CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay ile yapılan görüşme sonrasında Erbay, bölgeye hareket etti. Çevreciler de bu süreçte organize olarak ağaç kesimi yapılan bölgeye gitmeye başladılar.

Çevrecilerin ardından Muğla CHP Milletvekili Mürsel Alban da harekete geçti. Alban’ın Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak’a “Kesim sürerse çevrecileri ve tüm Muğla’yı buraya yığarım. O kalabalıkta bir kişiye virüs bulaşırsa bunun müsebbibi olarak sizin hakkınızda savcılığa suç duyurusunda bulunurum” dediği de belirtiliyor.

Edinilen bilgiye göre; bölgede başlayan ağaç kesimine karşı müdahale eden Muğla Çevre Platformu ve eylemciler ile milletvekillerinin tepkileri ve yoğun baskısı sonucu 40 kadar ağaç katledildikten sonra kesim durduruldu. Ancak bu “durdurma”nın geçici bir süreliğine ertelenme ve daha uygun bir ortama bırakma gibi bir tutum içerebileceği ihtimali de var.

Ağaç kesiminin 3-4 yerde birden aynı anda başlatıldığını belirten MUÇEP eş sözcüsü Serdar Denktaş ayrıca şu açıklamada bulundu: “Yurttaşlar olarak bizlerin dışarı çıkmamızın oldukça sınırlandığı koşullarda, adeta durumu fırsata dönüştürerek yangından mal kaçırırcasına yapılan işlemin vicdanları yaraladığını ifade ettik. Bölgede yaşayan yurttaşlar olarak bu kesimin durdurulması talebimizi ilettik. Sonuç olarak gerekçelerimiz haklı bulunarak çalışmanın durdurulması kesim ekiplerine bildirildi.

Elbette bu geçici bir kazanım. Bu arada kesilen yaklaşık 40 ağaç için çok üzgünüz. Mücadelemiz ve imza kampanyamız bu proje iptal edilene kadar devam edecek. En kısa zamanda karar vericiler ile yüz yüze görüşerek bu talebimizi onlara da ifade edeceğiz. “

Bu sabahki ağaç kesimi sırasında kaydedilen video görüntüleri

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Muğla Çıtlık Ormanlarında ağaç katliamı çevrecilerin müdahalesi ile durduruldu” hakkında bir düşünce

  1. Bir tane gariban kesse 1 ağaç evinde sobasını yakmak için, hırsızlıktan ömür boyu damga yer. kimin çakalı olduğu belirsiz insanların kararıyla dünya oksijenin kaynağı yok edilip, rant için elinden geleni yapan hainlere vatan hainlerine pis tırnak ucu kadar ceza gelmez. bu ülkeye adaletli cumhurbaşkanı lazım! aç gözlüler insanlığı öldürüyor!

Bir cevap yazın

Top