Buradasınız
Ana Sayfa > Bilim > Cemalettin Küçük: Suçu Birkaç Çalışana Yıkmak İstiyorlar, Madeni Kapatmaktan Bahseden Yok!

Cemalettin Küçük: Suçu Birkaç Çalışana Yıkmak İstiyorlar, Madeni Kapatmaktan Bahseden Yok!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 16 Şubat’taki açıklamasında büyük bir faciaya sahne olan İliç’deki Çöpler Altın Madeni’nde yaptığı incelemelerden sonra yaklaşık 400 bin kamyonla kaldırılabilecek bir yığının olduğu alanda çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, Emniyetli bir şekilde çalışıyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

Bakan Bayraktar, ayrıca alanda rehabilitasyon çalışmalarına başlayacaklarını belirten Bakan, kayan tonlarca yığın liçin kaldırılması ve uygun şekilde depolanmasının da uzun vadeli bir plan olduğunu söyledi.

Ancak Metalürji Mühendisi Cemalettin Küçük, bakanla aynı fikirde değil. Küçük, şu anda alınan numunelerin tehlikenin boyutunu anlamamıza yetmeyeceğini ifade ediyor.

Bayraktar’ın konuşmasının ardından Yeşil Gazete’nin sorularını yanıtlayan Küçük, “Şu anda ‘siyanürle çalışan bütün madenleri kapatıyoruz’ demedikleri sürece, yaptıkları açıklamaları tartışmanın bir anlamı yok” diyor.

Geçtiğimiz yıllarda TMMOB Yönetim Kurulu üyeliği görevinde de bulunmuş olan Metalürji Mühendisi Cemalettin Küçük‘e göre yaşanan felaketin çevreye ve insan sağlığına zarar vermemesi imkansız.

‘İLİÇ’TE ŞU AN YAPILAN ÇALIŞMALARA GÜVENMEK MÜMKÜN DEĞİL’

“Güven unsuru ortadan kalkmıştır” diyen Cemalettin Küçük, bu bölgede bir kayma yaşanacağıyla ilgili 10 sene önceden uyarı yaptıklarını anlatıyor:

“İliç’teki madende bir kayma yaşanacağını, siyanürün havadan nasıl yayıldığını ve bu bölgeye nasıl zarar verdiğini yıllardır anlatıyoruz. Şimdi kendi standartlarına göre ölçüm yapıyorlar, biz bu standartları doğru bulmuyoruz, kendilerine göre belirledikleri standartlar bizi karşılamaz.”

“Enerji Bakanı daha dün ‘Madencilik bizim için hayati öneme sahiptir’ dedi. Enerji Bakanının orada ne işi var? Sağlık Bakanlığının, Çevre Bakanlığının konuya el atması gerek. Devletin kurumlarının vermiş olduğu raporlarla burası bugüne kadar işletildi. Artık bu devlet raporlarına güvenemiyoruz çünkü bilimsellikten uzaklaştırılmış, bilim dışı akademik unvanlarla gelen hocaların raporlarıyla hazırlanan bilirkişi raporları var. Bunun nesine güveneceğiz? Bu iş bitti.”

Metalurji Mühendisi Cemalettin Küçük, on yıldır Çöpler Altın Madeni’nin kapatılması gerektiğini savunan uzmanlardan ve mesaisini siyanürlü altın madenciliği ile mücadele için harcıyor. Geçtiğimiz yıllarda bir vahşi madencilik örneği olan ve sülfürik asitle nikel madenciliği yapılmak istenen Turgutlu Çaldağı’ndaki madene karşı hukuk mücadelesinde de TMMOB’u temsilen yer almıştı. Resimde Manisa’daki davanın duruşma sonrasında.

‘SUÇU BİR KAÇ KİŞİNİN ÜZERİNE YIKACAKLAR’

Metalurji Mühendisi Cemalettin Küçük, bölgede yapılacak tüm keşiflerin bağımsız olarak, demokratik kitle ve meslek örgütlerinin katılımıyla yapılması gerektiğinin altını çizerken, “Ama öncelikle madenleri kapatmakla başlamak lazım. Siyasi irade lazım. Siyasi irade çıkıp da ‘evet bu oldu, bu şimdi başka yerlerde de olabilir, bütün bu işletmeleri durduruyoruz’ demediği müddetçe bu tartışmaları yapmamız anlamsız olacak” diye konuşuyor.

Alparslan Bayraktar’ın “tüm sorumluları tespit edip gerekli işlemleri yapacağız” sözlerini de değerlendiren Küçük, şunları dile getiriyor:

“Bu işi teknik boyuta taşıyıp üç dört tane sorumlu mühendis, işçi, teknik eleman, iş güvenliği uzmanına bu işi yükleyip, siyanürlü madenciliği devam ettirmek istiyorlar. Konunun kapasitesinden fazla yığın liçi yüklenmesiyle ilgisi yok, bunu şimdi üç dört tane genç elemanın üstüne yıkacaklar, hatta toprak altında kalanların üstüne de yıkabilirler. Bu işte sorumlular oradalar. Bu tartışma doğru bir tartışma değil, bu yöntem en başından beri hatalıydı”


Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top