Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Artvin’i talan edecek 29’uncu HES’in Borçka’ya kurulması planlanıyor!

Artvin’i talan edecek 29’uncu HES’in Borçka’ya kurulması planlanıyor!

Artvin’in Borçka ilçesine yapılması planlanan Çermik Hidroelektrik Santralı Projesi için ÇED süreci başlatıldı. Proje onaylanırsa, Artvin’e 29’uncu HES yapılmış olacak. Şehir adeta HES kıskacı altında!

Artvin’in Borçka ilçesinde bulunan Çermik, Kurdid ve Cancak Deresi üzerine HES yapılacak. Akria Enerji Şirketi tarafından yapılacak proje için 25 Aralık tarihinde başvuruda bulunulduğu 3 Ocak tarihinde de Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Süreci başlatıldığı açıklandı. Projenin hayata geçmesi halinde ise Artvin’e 29’uncu HES yapılacak.

Çermik HES Projesi’ne ilişkin halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla 30 Ocak’ta Halkın Katılım Toplantısı düzenleneceği duyuruldu.

SU KAYNAKLARI TÜKENİYOR!

ÇED dosyasında Türkiye’nin su kaynakları açısından zengin olmadığının bilindiği belirtilmesine karşın “Ülkemiz coğrafi konumu sebebiyle her mevsim yağış alan bir ülke olmadığından baraj ve hidroelektrik santralleri yapmaya diğer ülkelere göre daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Devlet özel sektör işbirliği ile hidroelektrik potansiyelin geliştirilmesi, özel sektörün yetersiz kaldığı projelerde devletin devreye girmesi ile hidroelektrik enerji yatırımlarına devam edilmektedir” denildi.

Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Bedrettin Kalın konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Artvin’de 2007 ile 2008 yıllarında HES projeleri adı altında bir yağma süreci başladı ve bu süreç devam ediyor. Bizim o tarihlerde bildiğimiz ve açıkladığımız 176 HES projesinin planlandığı yönündeydi. Devlet Su İşleri o dönem yaptığı açıklamada ise bu rakamı 129 olarak duyurmuştu. Dolayısıyla geçtiğimiz yıllarda halkın tepkisi nedeniyle sadece 28 tanesini yapabildiler fakat bunların yapılmış olması da büyük bir zulümdür” diye konuştu.

“ÇORUH VADİSİNİ KAYBETTİK, ARTVİN’DE KÜÇÜK DERELER VE KÖYLER KALDI!”

Açıklamasında yürütülen mücadeleler ile birçok HES’in yapılmasının önlendiğini vurgulayan Kalın, “Hâlâ birçok HES projesinin ÇED süreci, davaları ve girişimleri devam ediyor. Çoruh Nehri üzerine peşpeşe barajları dizdiler, tarım arazilerini yok ettiler ve böylece Çoruh Vadisi’ni kaybettik. Artvin’de geriye sadece küçük dereler ve bu derelerin kenarındaki köyler kaldı. HES projeleri bizim derelerimizi almaya yönelik bir faaliyet olduğu için bizi yok etmeye ve göç etmeye zorlamaktadır. Biz tüm bu nedenlerden dolayı HES’lere karşıyız” dedi.

TÜRKİYE’NİN EN YÜKSEK BARAJI

Artvin’e 40 kilometre uzaklıkta, Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen HES projesi olan Yusufeli Barajı 275 metre yüksekliği ile 100 katlı gökdelen yüksekliğinde tamamlanmış olacak! Yüzde 60’ı tamamlanmış durumda olan ve 2021 yılında tamamlanması planlanan projenin Türkiye’nin en yüksek barajı olacağı da belirtiliyor.

Karadeniz İsyandadır

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top