Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Assos’un tepesine jeotermal santrali!

Assos’un tepesine jeotermal santrali!

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Assos’ta jeotermal tesis için çalışmalar başlatıldığını belirterek; ”Eğer engel olamaz isek, Assos ve civarı, Sazlı, Kozlu, Büyükusun, Kayalar ve diğer köyler Aydın gibi çürük yumurta kokan, zeytinleri kurumuş bir bölgeye dönüşecek. Ondan sonra ne turizm geliri, ne de tarım” açıklamasında bulundu.

Belirtilen açıklamada, Assos’ta Büyükhusun Köyü’nün 1 km. yakınlarında bir jeotermal arama projesi başlatıldığı duyurularak. Çanakkale Valiliği tarafından projenin “ÇED Gerekli Değil” kararı aldığını söyleyen dernek üyeleri; ”Firma, çoğu yerde, Gülpınar’da olduğu gibi, jeotermal otel vb.için kaynak aradığını söyleyip köylüleri yanına çekmeye çalışıyor. Projenin dosyasını ve işin arka planını incelediğimizde durumun hiç de öyle olmadığını anladık. Konu tamamen enerji” uyarısı da yaptılar.

ÜSTELİK “ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR” KARARI VERİLMİŞ!

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Çanakkale Valiliği tarafından projenin “ÇED Gerekli Değil” kararı alındığını belirtti. Dernek üyeleri, “Firma, çoğu yerde, Gülpınar’da olduğu gibi, jeotermal otel vb. için kaynak aradığını söyleyip köylüleri yanına çekmeye çalışıyor. Projenin dosyasını ve işin arka planını incelediğimizde durumun hiç de öyle olmadığını anladık. Konu tamamen enerji” açıklamasında bulundu.

KADIRGA’NIN TEPESİNDE SONDAJ BAŞLAYACAK!

Assos’un büyük bir tehdit altında olduğunu duyuran Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verdi;

”Ruhsat sahibi firmanın, Bakrom’ un bağlı olduğu Yılsan Holding bir enerji, maden ve emlak şirketi. Bakrom’un ruhsatı devraldığı görülen Yerka’ da aslında aynı Holding’in iştiraki. Üçünün de yönetim kurullarında aynı isimler var. Yerka’nın (Yılsan Holding) Ayvacık Tuzla, Taşağıl’ da bir JES Projesi 2018 sonunda “Çed Gerekli Değil” kararı almış. Biz de süresi içinde dava edemedik ne yazık ki. Firma bu proje için Dünya Bankası’ndan kredi de almış görünüyor Dünya Bankası dokümanlarına göre… İnşaata başladı, başlayacak. Şimdi aynı Holding Assos’un, Kadırga’nın tepesinde sondaja başlayacak!

NE TARIM KALIR, NE DE TURİZM GELİRİ!

“Böylesine önemli turistik, tarihi, doğal, arkeolojik sit alanlarına yakın nasıl olur da enerji yatırımı öngörülür, akıl fikir almıyor. Yetkililerin aklı tutulmuş olmalı. Ruhsat alanını aşağıdaki haritada görebilirsiniz” diyen dernek üyeleri, konuyu yargıya taşıyacaklarını kaydettiler.

“Eğer engel olamaz isek Assos ve civarı ile Sazlı, Kozlu, Büyükusun, Kayalar ve diğer köyler Aydın gibi çürük yumurta kokan, zeytinleri kurumuş bir bölgeye dönüşecek. Ondan sonra ne turizm geliri, ne de tarım” açıklamasında bulunan dernek üyeleri, Büyükusun köy muhtarının da yer aldığı köylü yurttaşlar ile birlikte Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği ve dernek olarak dava açmaya hazırlandıklarını bildirdi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

One thought on “Assos’un tepesine jeotermal santrali!

Bir yanıt yazın

Top