Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Akbelen Ormanı’nda jandarmanın TOMA ve bibergazlı sert müdahalesi: Gözaltılar ve yaralılar oldu!

Akbelen Ormanı’nda jandarmanın TOMA ve bibergazlı sert müdahalesi: Gözaltılar ve yaralılar oldu!

Muğla’nın Milas ilçesinde Akbelen Ormanı’nı yok edecek kömür madeni genişlemesine karşı direnen İkizköylü yurttaşlara jandarma müdahale etti. Müdahalenin ardından 8 kişi gözaltına alındı, 4 kişi yaralandı.

Muğla ili Milas’a bağlı İkizköy’de bulunan Akbelen Ormanı’nda Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki YK Enerji’nin kömür maden sahasını genişletmek için ağaç kesimine karşı bölgedekilerin mücadelesi sürüyor.

Nöbet geçtiğimiz günlerde ikinci yılına girerken, bugün, sabaha karşı 05.30’da bölgeye çok sayıda Jandarma ekibi ve TOMA sevk edildi.

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’de iki yıldır çadır nöbeti tutulan Akbelen ormanında maden sahasının genişletilmesine karşı mücadele eden İkizköylüler ve yaşam savunucuları, bu sabah erken saatlerde gelen onlarca jandarma ve TOMA’yı görünce şaşkınlık yaşadı. Çevreciler ve köylüler çektikleri videoları paylaşarak bu duruma son verilmesini ve kendilerine destek olunmasını istedi.

İkizköy Çevre Komitesi, Ekoloji Birliği ve Ekoloji Birliği Kadın Meclisi ile İklim Adaleti Koalisyonu, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği İkizköylülerin bir an önce Akbelen Ormanı’ndaki ablukanın kaldırılmasını ve kesim kararının durdurulmasın talep ettiğini belirterek, konuya duyarlı tüm kamuoyunu Akbelen Ormanı’na desteğe çağırdı.

Limak Holding ve İÇTAŞ ortaklığındaki Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrali’ne (YK Enerji) kaynak sağlanması için kömür madeni sahasının genişletilmesine direnen köylülerin çadırlı nöbet alanına bu sabaha karşı saat 05.30’da çok sayıda jandarma ekibi ve TOMA sevk edildi. İkizköy’de nöbet tutanlardan Hasan Yorulmaz, “Kesim motorları ile Akbelen Ormanı’na girildi ve çamları kesmeye başladılar” dedi.

İkizköylü kadınlar yolun ortasına oturarak durumu protesto etti, ağaçların kesilmemesini istedi. Akbelen Ormanı savunucularından Esra Işık, “Bu vicdansızlıktır. Hepsine söylüyorum: Köyde doğmadınız mı, köy ne demek bilmiyor musunuz? Ne olur çıkın gelin” diyerek hep tepki gösterdi hem de destek talep etti.

“DESTEK BEKLİYORUZ”

İkizköy’de nöbet tutanlardan Hasan Yorulmaz, “Sabahın saat 05.30’unda, bir sürü askeri araç bir sürü jandarma ve kesim motorları ile Akbelen Ormanı’na girildi ve çamları kesmeye başladılar. Bizleri de ormana sokmamak için ellerinden geleni yaptılar. Ben herkesten, doğaseverlerden, yurdunu seven insanlardan buraya destek bekliyorum” dedi.

AĞIT YAKARAK PROTESTO ETTİLER

Köylülerden Anıl Işık da ağaç kesimlerine başlandığını jandarmanın ormana girişi yasakladığını belirtti. Köylüler ağaç kesimlerini ağlayarak ve ağıt yakarak yolun ortasına oturarak protesto etti.

Çevreciler ve köylüler sık sık “Akbelen Ormanlarını vermeyeceğiz” sloganı atarken Muğla’nın Milas, Bodrum ve Marmaris ilçesinden sivil toplum kuruluşları ve çevrecilerin Akbelen’e gitmek için yola çıktığı belirtildi.

İkizköylü kadınlar yolun ortasına oturarak durumu protesto etti, ağaçların kesilmemesini istedi. Köylüler ağaç kesimini engellemek için jandarma barikatına doğru yürüdü. Jandarma da buna izin vermedi, biber gazı sıkarak, cop ve kalkanlarla müdahale etti. Bu sırada eyleme katılan kadınların “Vurma” diye bağırdıkları, erkeklerin de “cop kullanma” dedikleri duyuldu.

Eyleme katılanlar “Akbelen ormanını vermeyeceğiz” diye slogan attı. Barikatı aşıp ağaç kesimini durdurmaya çalışan köylülere jandarma biber gazıyla müdahale etti. Yaşanan arbedenin ardından köylülerin avukatı İsmail Hakkı Atal ile İkizköy Çevre Komitesi üyesi olan köylülerden Hasan Yorulmaz ve MUÇEP’den Fidan Eroğlu olmak üzere en az 8 kişi gözaltına alındı.

Jandarmaya mukavemette bulunmaktan gözaltına alındıkları belirtilen direnişçilerin Milas İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldüğü öğrenildi. Gözaltına alınan köylüler, köylülerin avukatı ve çevreciler daha sonra serbest bırakıldı.

4 KİŞİ BİBER GAZI VE TAZYİKLİ SUDAN ETKİLENDİ

Akbelen’de saat 16.40 sıralarında bir kez daha arbede çıktı. TOMA tazyikli su sıktı, bayılanlar oldu. Köylüler ve çevrecilerden 4 kişi sıkılan biber gazı ve tazyikli su nedeniyle hastanelik oldu. Jandarmanın gruba müdahalesi sırasından toplam 8 kişi gözaltına alındı. Çevreci ve köylülerin bölgedeki bekleyişi sürüyor.

Güvenlik güçleri, doğayı savunan köylülere ve çevrecilere sert müdahalede bulundu, biber gazlı ve tazyikli su sıkılması sonucu bir köylü fenalık geçirdi.

“TOMA İLAÇLI SU SIKTI”

O anların videosunu sosyal medyadan paylaşan ‘Akbelen Yuvamı Vermeyeceğiz’ isimli hesap, “Hukuksuzluğa dur demek istedik, çok sert müdahaleye uğradık. Toma ilaçlı su sıktı. Aramızda yaralananlar var. Bir köylümüz fenalık geçirdi. Tek bir insanımızın kılına zarar gelirse sorumlusu şirkettir, bu hukuksuzluğa izin veren kolluktur” notunu düştü.

MAHKEMEYE BAŞVURDULAR

Bu sabah saatlerinde başlayan kesime tepki gösteren çevreciler ve köylüler, avukatları İsmail Hakkı Atal aracılığı ile Muğla 1. İdare Mahkemesi’ne müracaat ederek, Akbelen ormanlarında başlayan ağaç kesimin durdurulmasını istedi.

Avukat İsmail Hakkı Atal yaptığı açıklamada, “Muğla ili, Milas ilçesi, İkizköy Mahallesi sınırları dahilindeki orman sahası için Yeniköy- Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi adına maden açık işletme izni verilmesine ilişkin 28/11/2020 tarihli Tarım ve Orman Bakanlığı işleminin derhal yürütülmesinin durdurulmasını ve iptalini istedik. Bugün verdiğimiz dilekçe ise bu sabah saat 05.30’da jandarma ekipleri korumasında kesim ekibinin Akbelen ormanına girip kesime başladığından, eldeki davada verilecek iptal kararını etkisiz hale getirme girişimini durdurmak, başlayan ekokırım suçunun önüne geçmek için dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmesi istemlidir” diye konuştu.

“KİMİ KİMDEN, NEYİ NEYDEN KORUYORSUNUZ?”

Köylülerle birlikte direnen bir kadın, kendilerine sert müdahalede bulunan güvenlik görevlilerine tepki gösterdi.

“NE OLUR ARTIK SESİMİZİ DUYUN”

“Ya yeter artık ya” diyen çevreci kadın, “Avukatımızı gözaltına aldınız. Arkadaşlarımızı gözaltına aldınız. Siz kimi kimden, neyi neyden koruyorsunuz? Bu ormanlar iki senedir yaşıyorsa bizim sayemizde… Orman yangınları varken buraya kesime girdiler, biz savunduk, biz koruduk. Bu ağaçlar hala ayaktaysa bizim sayemizde. Bu topraklar hala varsa bizim sayemizde. Burada toprağına sahip çıkan köylüler var. Bunlar sizin ananız, bacınız… Siz bunlara el kaldırıyorsunuz ya… Bunlara sıkıyorsunuz o biber gazını. Burada koah hastası insanlar var. Neden hasta? Bu termik santral yüzünden. Bu yüzden bu mücadele. Bu bir yaşam mücadelesi. Ne olur artık sesimizi duyun” sözleriyle seslendi.

200 KİŞİ NÖBET TUTACAK

Akbelen Ormanlarında nöbet tutan Esra Işık, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, kesim durdurulana kadar kimsenin bölgeden ayrılmamasını istedi. Bu gece yaklaşık 200 kişilk grup, Akbelen Ormanlarında nöbet tutacak.

YOLLAR KAPATILDI

Akbelen ormanlarında toplanan yaklaşık 100 çevreci ile köylünün çadır nöbet alanında beklediği, ağaç kesiminin maden ocağına yakın bölgede yapıldığı ve kesim alanına giden tüm yolların jandarma tarafından kapatıldığı belirtildi.

JANDARMA BÜTÜN YOLLARI KAPATTI

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’deki Akbelen ormanlarında bu sabah saatlerinde jandarma kontrolünde başlanan ağaç kesimine tepkiler sürerken önlemler de arttırılıyor. Jandarma kesim alanına giden bütün yolları kapattı. Akbelen ormanlarına gelecekler 1 kilometre geride durduruluyor, ancak yürüyerek bölgeye gelebiliyor.

ÇEVRE İLÇELERDEN GELENLER OLDU

Akbelen ormanlarını kesilmekten kurtarmak için mücadele eden çevreciler ve köylülere Muğla’nın Marmaris, Bodrum ve Miles ilçelerinden çevre örgütleri üyeleri geldi. CHP Muğla Milletvekili Süreyya Öneş Derici de bölgeye ulaştı. Kesim alanına gitmek isteyen köylülerle jandarma arasında ise zaman zaman gerginlik yaşanıyor.

200 YILLIK ORMANLAR KESİLİYOR

Akbelen ormanlarının kesilmesine karşı çıkan köylülerin sözcüsü Nejla Işık, “İş işten geçmeden yürütmeyi durdurma kararı verilsin. 200 yıllık ormanlar kesiliyor. Bunun geri dönüşü yok. 4 yıldır nöbetteyiz. 40 yıl daha nöbet tutarız. Burada canımız pahasına engel olacağız” dedi.

“NE OLUR ÇIKIN GELİN”

Akbelen Ormanı direnişçilerinden Esra Işık, “Bu vicdansızlıktır. Hepsine söylüyorum: Köyde doğmadınız mı, köy ne demek bilmiyor musunuz? Ne olur çıkın gelin” diye tepki gösterdi.

İkizköy direnişçilerinden Hasan Yorulmaz, “Sabahın saat 05.30’unda, bir sürü askeri araç bir sürü jandarma ile kesim motorları ile Akbelen Ormanı’na girildi. Ve çamları kesmeye başladılar. Bizleri de ormana sokmamak için ellerinden geleni yaptılar. Ben herkesten, doğaseverlerden, yurdunu seven insanlardan buraya destek bekliyorum” dedi.

CHP MİLLETVEKİLİ DERİCİ: HÜKÜMET BU DOĞA KATLİAMINI DERHAL DURDURMALI

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’de bulunan Akbelen ormanında ağaç kesimine başlanması nedeniyle bölgeye gelen CHP Muğla milletvekili Süreyya Öneş Derici, ağaç katliamının durdurulması çağrısı yaptı. Çevrecilerin ve bölge halkının yoğun çabalarına rağmen ormanlık alana giren ekiplerin Limak Holding ve İÇTAŞ ortaklığındaki YK Enerji’nin kömür maden sahasını genişletmek için ağaçları kestiğini vurgulayan Milletvekili Süreyya Öneş Derici, “Bu ağaçlar geleceğimiz, yarınlarımız! Hükümet bu doğa katliamını derhal durdurmalıdır” diye seslendi.

Köylülere ve çevrecilere destek veren Milletvekili Süreyya Öneş Derici, “Ben Muğla Milletvekili olarak bölgeye geçemiyorum. Aslında bu talimatı verenlerin çocuklarının da ağaçları bu ağaçlar. Sadece bizim çocuklarımız değil onların çocukları da nefessiz kalacak” dedi.

LOZAN’IN YÜZÜNCÜ YILINDA AĞAÇLARI ŞİRKETLERE PEŞKEŞ ÇEKİYORLAR

Süreyya Öneş Derici, bugün Lozan Barış Antlaşması’nın 100. Yılı olduğuna dikkat çekip, “Bugün Lozan’ın 100. yılı. Tam bağımsızlığımızı aldığımız günün 100. yılı. Tam bağımsızlık aslında ağaçlarını hiçbir şirkete peşkeş çekmediğin zaman gerçekleşen bir bağımsızlıktır. Yüzüncü yılda bunu böyle değerlendirebiliriz. Hükümet kamu vicdanına aykırı bu uygulamayı derhal durdurmalıdır” diye konuştu.

“BİZ BURADAYIZ, BİR YERE GİTMİYORUZ”

Doğa katliamına karşı nöbetin sürdüğü bölgede binlerce yıldır var olan ormanlık bir alan ve dünyada eşi olmayan endemik bitki türleri bulunduğuna dikkat çeken CHP’li vekil “Biz buradayız. Bu konu çözülene kadar bir yere gitmiyoruz. Bizi jandarmamızla karşı karşıya getirmeye kimsenin hakkı yoktur, jandarma köylüler için vardır” dedi.

Köylülerin ve Öneş Derici’nin bölgedeki bekleyişi hala sürüyor.

Gelişmeleri takip için: twitter.com/ikizkoydireniyo

NE OLMUŞTU?

Yeniköy ve Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerini işleten, Limak Holding ve İÇTAŞ ortaklığındaki YK Enerji, İkizköy’deki Akbelen Ormanı’nın 740 dönümlük bölgesini, termik santrallere linyit sağlayan açık maden ocağına katmak için gerekli izinleri almış (Kasım 2020) ancak İkizköylüler’in direnişiyle karşılaşmıştı. 17 Temmuz 2022 sabah saat 6’da Akbelen Ormanı’na giren Orman İşletmesi kesim ekibi İkizköy halkı ormanın derinliklerine erişinceye kadar 30’a yakın ağacı kesmişti. İkizköylüler o günden beri ormanda 24 saat nöbet tutuyor.

İlgili haber için tıklayınız: Direnişin İkinci Yılı Forumu: “Akbelen Ormanı Direnişi Yaşama Saygı Duruşudur”


AJANSLAR

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top