Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Afşin Elbistan Termik Santrali A Ünitesi hâlâ filtresiz çalışıyor! | Özer Akdemir

Afşin Elbistan Termik Santrali A Ünitesi hâlâ filtresiz çalışıyor! | Özer Akdemir

Kahramanmaraş Milletvekili ve CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç iddiaların aksine Afşin Elbistan Termik Santrali A Ünitesine filtre takılmadığını söyledi.

Kahramanmaraş Milletvekili ve CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç iddiaların aksine Afşin Elbistan Termik Santrali A Ünitesine filtre takılmadığını söyledi. Santralin 250 bin insanın üzerine ölüm kusmaya devam ettiğini belirten Öztunç, AKP’nin aynı bölgeye yapmayı planladığı üçüncü termik santralin yapımına engel olunması gerektiğini dile getirdi. 

“BURADA YAŞAM BİTTİ!”

Bir yıl önce, tam bu zamanlar Çepeçevre Yaşam çekimleri için gittiğimiz Afşin Elbistan termik santralleri bölgesinde birçok köy ve beldede çekimler yapmıştık. Termik santralin yanı başındaki Çoğulhan, kuşkusuz bu santrallerin olumsuz etkilerini en fazla yaşayan yerlerin başında geliyordu. Sokakta görüştüğümüz vatandaşlar 35 yılı aşkın bir süredir faaliyetini sürdüren santral nedeniyle beldede yaşamın bitmek üzere olduğunu söylüyorlardı. Çoğulhanlı Nevzat Yıldız 25 yıl çalıştığı termik santralin sağlıklarına, çevreye ve tarıma çok büyük zararlar verdiğini belirterek, “30 yıldır ilçemize ev yapılmadı.

Gidebilenler burayı terk ediyor” diyordu. Bütünşehir Yasası’nın ardından mahalle statüsüne düşürülen Çoğulhan’ın Muhtarı Kadir Sönmez ise ölümlerin yüzde 99’unun kanserden olduğunu belirtirken, “Burada yaşam bitti artık” diye konuşuyordu.

FİLTRESİZ BACALARDAN BİRİSİ DE AFŞİN’DE

Bu söyleşilerden birkaç ay sonra hükümetin filtresiz termik santrallerin filtre takma zorunluluğunu 2 yıl daha ertelemeye çalışan yasa çıkarmasına karşı tüm ülkede önemli bir muhalefet ortaya kondu. Bu santrallerden birisi de Afşin-Elbistan Termik Santrali A Ünitesi idi. Kamuoyunun ve muhalif partilerin tepkileri sonrası yasa teklifi Cumhurbaşkanı tarafından veto edilse de gelinen aşamada konu gündemden düşünce bu termik santraller filtresiz çalışmaya devam etti.

“TÜM UYARILARA RAĞMEN ZEHİR SAÇMAYA DEVAM EDİYOR”

Bölge milletvekillerinden CHP’li Ali Öztunç geçtiğimiz haftalarda yapılan CHP Genel Kurulu sonrası parti içindeki görev dağılımında Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Afşin-Elbistan termik santrali ve bölgeye yapılmak istenen üçüncü santralle ilgili görüşlerini aldığımız Öztunç, termik santralin A ünitesinin tüm uyarılara rağmen çalışmayı sürdürdüğünü belirtti. Santralin Afşin’e Elbistan’a kül saçmaya, zehir solutmaya devam ettiğini aktaran Öztunç, “Yaklaşık 250 bin insan bu bölgede santrallerin yaydığı zehirden külden, nasibini alıyor” dedi. AKP hükümetinin termik santrallerin filtresiz çalışmasına olanak sağlayan yasa teklifinin kamuoyunun tepkileri sonrası Cumhurbaşkanı tarafından veto edildiğini hatırlatan Öztunç, “Cumhurbaşkanı dedi ki; ‘Ben halkı düşünürüm, halktan yana olurum. Halk ne derse onu yaparım’. Sayın Cumhurbaşkanının halkçılığı 6 ay sürdü. 6 ay sonra buraların filtre takılmadan çalışması için Enerji Bakanlığı yeniden izin verdi” dedi.

Kahramanmaraş Milletvekili ve CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç

A ÜNİTESİ HALEN FİLTRE TAKMADI

Afşin-Elbistan Termik Santrali A Ünitesinin filtre takıldığı ileri sürülmesine rağmen hâlâ filtresiz çalıştığını ifade eden Öztunç, “Hâlâ insanların tepesine kül yağıyor, zehir saçılıyor. Sadece insanlar etkilenmiyor, toprak ölüyor, su kaynakları bitiriliyor. Yani Afşin Elbistan da çevre katliamı yapılmaya devam ediliyor” dedi. Bütün bu olumsuzluklar yetmezmiş gibi bölgeye 3. bir termik santralin planlandığını vurgulayan Öztunç şunları söyledi: “Bu yanlıştır. Bunun yapılmasına karşı durmak gerekiyor. Hükümetin artık bu kirli teknolojileri bırakması gerekiyor. Termik santraller insanları öldürüyor. Sadece Afşin Elbistan’da değil, Çanakkale’de, Biga’da, Karabiga’da daha pek çok yerde kurulan termik santraller insanların ve çevrelerin ölümüne, bitmesine sebep oluyor. Türkiye’nin bu termik santral çılgınlığından kurtulmalı, Türkiye termik santral çöplüğü olmamalı. Buna izin vermemeliyiz.”

Özer Akdemir
Evrensel Gazetesi yazarı. 1969 Nevşehir Hacıbektaş'ta doğdu. 1998 yılında Evrensel Gazetesi ile başladığı gazeteciliğe halen gazetenin İzmir temsilcilisi olarak devam ediyor. Hayat TV'de Çepeçevre Yaşam programlarının yapım ve sunuculuğu yanı sıra, Anadolu’nun Altın’daki Tehlike / Kışladağ’a Ağıt, Kuyudaki Taş / Alman Vakıfları ve Bergama Gerçeği, Uranyum Uğruna / Dilsiz Çocukları Ege’nin, Doğa ve Direniş Öyküleri adlı kitapları bulunuyor. EGEÇEP Yürütme Kurulu ve çeşitli komisyonlar ile Ekoloji Birliği'nde Koordinasyon Kurulu ve Yürütme Kurulu'nda da görev yapmıştır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top