Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > 42 örgütten Metin Lokumcu Davası’na çağrı: “Adalet için mücadele etmezsek asıl o zaman ölür”

42 örgütten Metin Lokumcu Davası’na çağrı: “Adalet için mücadele etmezsek asıl o zaman ölür”

Hopa’da polisin attığı biber gazı nedeniyle kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun 6-7 Ocak’ta görülecek davası öncesi, 42 ekoloji örgütü çağrıda bulundu: “Adalet için mücadele etmezsek asıl o zaman ölür.”

42 çevre örgütü tarafından ortak bir açıklamayla, 31 Mayıs 2011’de Hopa’da dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mitingi öncesinde polisin kullandığı biber gazı sonucu yaşamını yitiren devrimci öğretmen Metin Lokumcu’nun 6-7 Ocak tarihlerinde Trabzon’da görülecek davasına çağrı yapıldı. “Metin Lokumcu’nun ekoloji mücadelesi şimdi bizlere emanet” denilen açıklamada, Lokumcu’nun ölümünden sorumlu olan 13 polisin yargılandığı davanın, 6 Ocak ve 7 Ocak 2022 tarihlerinde Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan duruşmasına; Doğadan ve yaşamdan yana olan herkesi davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 31 Mayıs 2011 tarihindeki Hopa mitingi öncesi ve sonrası çıkan olaylarda kalp krizi geçiren emekli öğretmen Metin Lokumcu, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Öğretmen Metin Lokumcu’nun polisin biber gazlı müdahalesi sonrası yaşamını yitirmesine ilişkin hazırlanan Adli Tıp raporunda, Lokumcu’nun biber gazına maruz kalmasının ölümde etkisi olduğu ifade edildi.

Olayla ilgili, Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, 13 polis hakkında ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan 6 yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianame, Hopa Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Trabzon 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde Lokumcu’nun ölümüne ilişkin ilk duruşma, 20 Aralık 2021’de gerçekleştirildi. SEGBİS’te yaşanan aksaklıkların damga vurduğu duruşmada, mahkeme heyeti, SEGBİS’te yaşanan aksaklıkların sürmesi nedeniyle sanıkların bir dahaki celsede mahkemede hazır bulunmalarına karar verip, duruşmayı 6-7 Ocak’a erteledi.

HAYATI BOYUNCA DOĞADAN VE YAŞAMDAN YANA OLDU

6-7 Ocak tarihlerinde Trabzon Adliyesi’nde görülecek duruşma öncesi, çevre ve ekoloji örgütleri’nden toplu bir açıklama geldi. “Metin Lokumcu İçin Adalet” başlıklı açıklamada, öğretmen Metin Lokumcu’nun Hopa’da polisin kullandığı kimyasal gaz sonucu yaşamını yitirmesinin üzerinden 10 yıl 7 ay geçtiği hatırlatıldı. Yapılan açıklamada, “Doğadan ve yaşamdan yana olan herkesi davet ediyoruz” denildi. 

Yapılan ortak açıklamada, Lokumcu’nun, “Hayatı boyunca doğadan ve yaşamdan yana” olduğu söylendi. Lokumcu’nun “Yeter be yeter” sözlerinin hatırlatıldığı çağrıda “Doğadan ve yaşamdan yana olan herkesi davet ediyoruz. Biliyoruz ki Metin Lokumcu; biz O’nu unutursak… Doğayı ve yaşamı savunmaktan vazgeçersek… Adalet için mücadele etmezsek asıl o zaman ölür!” ifadelerine yer verildi. Açıklamanın tamamı şöyle: 

ADALET İÇİN MÜCADELE ETMEZSEK O ZAMAN ÖLÜR!

“Suyuna, toprağına, yaşam alanlarına sahip çıkan emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun, 31 Mayıs 2011’de Hopa’da polisin kullandığı kimyasal gaz sonucu hayatını kaybetmesinin üzerinden 10 yıl 7 ay  geçti.

Öğretmen Metin Lokumcu, hayatı boyunca doğadan ve yaşamdan yana oldu, bu uğurda bizlerle birlikte mücadele etti. O’nun bu mücadelesinde ve dik duruşunda ne kadar haklı olduğu, şimdi her selde, her heyelanda yeniden hatırlanıyor; “Yeter be yeter” sözleri bir kez daha kulaklarda çınlıyor.

Metin Öğretmen şimdi; elinde bastonuyla taş ocağına karşı direnen İkizderelilerle, ‘Munzur özgür akacak’ diyenlerle, ‘Kanalı değil İstanbul’u’ savunanlarla, ‘Nükleere inat yaşasın hayat’ sloganı atanlarla, kömür solumak istemeyenlerle sokaklarda, dere başlarında, meydanlarda mücadelesine devam ediyor.

Metin Lokumcu’nun ekoloji mücadelesi şimdi bizlere emanet. O, daima doğayı ve yaşamı savundu… Bizler de onu her alanda savunacağız! Metin Lokumcu öğretmenin ölümünden sorumlu olan 13 polisin yargılandığı davanın, 6-7 Ocak 2022 tarihlerinde Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan duruşmasına; Doğadan ve yaşamdan yana olan herkesi davet ediyoruz.

Biliyoruz ki Metin Lokumcu; biz O’nu unutursak… Doğayı ve yaşamı savunmaktan vazgeçersek… Adalet için mücadele etmezsek asıl o zaman ölür!”

İmzacı Kuruluşlar:

Yeşil Artvin Derneği, Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP), Karadeniz İsyandadır Platformu, Arhavi Doğa Koruma Platformu, Artvin Çevre Platformu (ARÇEP), Alakır Nehri Kardeşliği, Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP), Ayvalık Tabiat Platformu, Bartın Platformu, Bakırtepe Çevre Platformu, Bursa Su Kolektifi, Çekerek Irmağı Özgür Akacak Platformu, Çine Yaşam Platformu (ÇİYAP), Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), Fatsa Çevre Derneği, Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu, Fırtına İnisiyatifi, Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği, Hemşin Yaşam Derneği, İkizdere Çevre Gönüllüleri, İkizköy Çevre Komitesi, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Derneği, Kuzey Ormanları Savunması (KOS), Loç Vadisi Koruma Platformu, Mersin Nükleer Karşıtı Platform, Mersin Çevre ve Doğa Derneği, Muğla Çevre Platformu (MUÇEP), Munzur Koruma Kurulu (DEDEF), Munzur Çevre Derneği, Ordu Çevre Derneği (ORÇEV), Polen Ekoloji, Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği, Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP), Sinop Nükleer Karşıtı Platform, Sinop Nükleer Karşıtı Platform Derneği, Validebağ Gönüllüleri, Validebağ Savunması, Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, Yeşilırmak Çevre Platformu, Yenişehir Çevre Platformu


Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top