Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Yatağan Termik Santrali’nin kömür ocağına mahkemeden ‘dur’ kararı: ‘300 bin kişinin içme suyu kurtuldu’

Yatağan Termik Santrali’nin kömür ocağına mahkemeden ‘dur’ kararı: ‘300 bin kişinin içme suyu kurtuldu’

Muğla’da Yatağan Termik Santrali’nin açmaya başladığı kömür ocağı için verilen ‘ÇED kapsam dışı’ kararı mahkeme tarafından iptal edildi. Muğla Yeşil Yaşam Derneği Başkanı Kazım Erol, kararla birlikte 300 bin insanın içme suyunun kurtulduğunu söyledi.

Muğla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nden 5 Temmuz 2021’de aldığı ‘ÇED kapsam dışı’ kararıyla, Muğla‘nın Yatağan ilçesine bağlı Akyol Mahallesi sınırlarında kapalı kömür ocağı açmaya başlayan Yatağan Termik Enerji Santrali’nin izni mahkeme tarafından iptal edildi.

Açılan iki ayrı davada hem Muğla 1. İdare Mahkemesi hem de Muğla 2. İdare Mahkemesi, Muğla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün kararını hukuka uygun bulmayarak iptal etti.

‘ÇED SÜRECİ İŞLETİLMELİ’

Kararlarda, mevzuat gereği yeraltı madencilik faaliyetleri için “ÇED süreci işletilmesi gerektiği” vurgulandı. Mahkeme, 14 bin 100 hektarlık alanı kapsayan yeraltı kapalı kömür ocağı ve tünel galeri açma faaliyetinin durdurulması gerektiğine hükmetti.

KÖMÜR OCAĞI MÜHÜRLENECEK

Aydem Enerji bünyesindeki Yatağan Termik Enerji Santral’e ait yeraltı kapalı kömür ocağının önümüzdeki günlerde mühürlenerek kapatılması bekleniyor. Ayrıca şirketin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurarak ÇED sürecini başlatması gerekiyor.

‘PROJE FAY HATTI ÜZERİNDE’

Ocağı yargıya taşıyan derneklerden Muğla Yeşil Yaşam Derneği Başkanı Kazım Erol, kararla birlikte Menteşe, Yatağan ve çevresinde yaşayan 300 bine yakın insanın içme ve tarımsal sulama suyunun kurtulduğunu kaydetti.

Erol, “Muğla’nın suyunu korumaya kararlıyız. O yüzden çok verimli ve değerli bir karar. Aynı zamanda projenin olacağı alanda Menteşe ve Yatağan diri fay hattı bulunuyor. Bu açıdan da çok tehlikeli bir alan. Şirket ÇED başvurusunda bulunsa bile bölgede madencilik faaliyetine izin verilmemeli” diye konuştu.


Artı Gerçek

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top