Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Yasa maddesinde kelime oyunu yapıldı, lastik yakmaya devam edecekler

Yasa maddesinde kelime oyunu yapıldı, lastik yakmaya devam edecekler

“Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin tartışmalı 13’üncü maddesine dair konuşan CHP ve HDP milletvekilleri, “Zehir üretmeye devam edecekler” dedi.

Elektrik Piyasası Kanun Teklifi’nde lastik ve çöp yakımından elektrik üretilmesinin önünü açan tartışmalı 13’üncü maddenin olduğu gibi geçirilmesine tepki gösteren CHP Milletvekili Kamil Oktay Sındır, “Termik santrallerde kömür yakmaktan farklı değil” derken HDP milletvekili Murat Çepni ise “Zehir üretmeye devam edecekler” dedi.

Meclis Genel Kurulunda görüşmeleri devam eden “Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin ilk 35 maddesi kabul edildi. Teklifte yer alan, “Ruhsat sahası dışında geçici tesis kurulması” ibaresinin yer aldığı 6’ncı madde çıkarıldı. 2016 yılında biyokütle tanımına giren lastikten elektrik üretiminin yanına çöpten elektrik üretimi de eklenerek lastikten ve çöpten elektrik üretiminin önünü açan 13’üncü maddeye ilişkin ise 4 ayrı önerge verildi.

CHP, HDP ve İYİ Parti tarafından verilen önergeler kabul edilmezken AKP-MHP tarafından verilen önergeyle kanun metninde, “Biyokütleden elde edilen gaz (çöp gazı dâhil)” ile “enerjisi” ibareleri madde metninden çıkarıldı, “kentsel atıkların” ibaresi de “belediye atıklarının (çöp gazı dahil)” şeklinde değiştirildi.

Maddeler üzerinde yapılan bu değişikliğin ardından açıklama yapan MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz ve AKP Düzce Milletvekili Fahri Çakır, “lastik yakma” konusunun kanun teklifinden çıkarıldığını öne sürdü. Görüşmelerde yer alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Meclis Çevre Komisyonu Üyesi Murat Çepni ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Kamil Oktay Sındır ise 13’üncü madde üzerinde yapılan değişikliğin yetersiz olduğunu belirtti.

Okumak için tıklayınız: Kanun teklifi için ortak ses: Tümden geri çekilsin

2016 KANUNUNDA VAR OLAN MADDE DEĞİŞTİRİLMEDİ

Atık lastiklerin 2016 yılında çıkarılan kanunla biyokütle enerji santrallerinin kullanımı içinde tarif edildiğini hatırlatan Çepni, “Dolayısıyla atık lastikler tasarının yazılı halinde değişiklik yapılsa da 2016 yılında çıkarılan kanunda hâlâ var. Bu nedenle bir şey değişmedi. Bazı maddeleri çıkarır gibi yapıyorlar ama aslında oyalıyorlar” dedi.

“ZEHİR ÜRETMEYE DEVAM EDECEKLER”

Biyokütle santrallerinin doğal ve hayvansal atıkların enerjiye dönüştürüldüğü yerler olduğuna işaret eden Çepni, “Ancak lastik ve çöpler de buna katılıyor. Bu nedenle hem çöp ithal etmeye hem de lastik yakıp zehir üretmeye devam edecekler. Bununla da yenilenebilir enerji ürettiklerini söyleyecekler. Bu duruma itiraz ettik. Lastik zehirlidir, dolayısıyla yenilenebilir statüsünde değildir” diye belirtti.

ŞİRKETLER DEVLETE OLAN BORCUNU ÖDEMEDEN PARA KAZANMAYA DEVAM EDECEK

Kanun teklifinin şirketlerin ihtiyaçlarına göre hazırlandığını belirten Çepni, “Örneğin 2’nci madde geçti ve şirketler hak edişlerini alırken devlet ‘borcu yoktur’ yazısı istemeyecek. Bu, şirketin devlete borcu varken ödemediği halde her türlü hak edişini yine de alacağı anlamına geliyor. Şirketler borç ödemeden para kazanmış olacaklar. Son derece karışık ama çok hesaplı kitaplı bir yasa tasarısı” diye konuştu.

“ATIK LASTİKLERİN YAKILMASI İLE İLGİLİ DEĞİŞİKLİK YAPILMADI”

Kanun teklifinin 13’üncü maddesi üzerine Meclis Genel Kurulunda verilen değişiklik önergesi sonucu herhangi bir değişikliğin olmadığına dikkat çeken CHP İzmir Milletvekili Kamil Oktay Sındır ise, sadece durumun ifade edilme şeklinin değiştirildiğini söyledi. Sındır, “Kanun teklifi komisyona geldiğinde maddenin tamamı yazılıydı. Genel Kurulda verilen önergeyle yapılan değişiklikte ise onu tümden yeniden yazmak yerine, maddenin içinde geçen ‘şu ibare yerine bu gelmiştir’ diyerek değiştirdiler. Dolayısıyla alt alta, üst üste topladığınızda, getirilen düzenlemeyle büyük bir değişiklik yok. Söz konusu madde komisyona geldiği haliyle geçmiş oldu, atık lastikler duruyor, kesinlikle kaldırılmış bir durum yok” dedi.

Kaynak: Evrensel

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top